20 Şubat 2018 Salı

Amazon, Sağlık’ta da Büyüyor

Temmuz 2017’de CNBC, “Amazon’un gizlice sağlık işine girdiğini” duyurmuştu.

Yukarıdaki görseli, derslerimin giriş bölümünde “veri dayalı işlerin yaygınlaşması” konusunu anlatırken kullanıyorum.

😮

Bugün bu konuda ilk adımların ne olduğu haberini okudum.

Bazı küçük sağlık ürünleriyle pazara girmeye başlamış.

Basit sağlık ürünleri (lateks eldivenler, bandajlar, ameliyat dikişi ürünleri) ile başlayan yolculuğu, kliniklerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya doğru yönlendirmiş. Bu konuda uzmanlarla yakın çalışmaya başlamış. Zaten ABD’de tezgah üstü ilaçları satmak pek de zor değildi. [Bu başlangıcı bir beta sürümü diye düşünebiliriz.]

Kliniklerden büyük hastanelere geçiş yapacaklar. Dağıtım sistemlerindeki başarılarını zaten biliyoruz. Hastanelerin stok yapması yerine, minimum stokla çalışmasını ve tasarruf etmesini de sağlayacaklar.

Hedeflerinde tıbbi kayıtların verileri, tele-sağlık hizmetleri ve sağlık uygulamaları (app’ler) olduğu, ilk haberde verilmişti. [Demek ki, hem kurum (B2B),  hem de perakende (B2C) tarafında ilerleyecek.]

😉

Amazon’un bu yolculuğunun ne kadar ileriye gidebileceğini düşünüyorsunuz?

.

Etiketler: , , ,

Kategori: bilişim, dijital dönüşüm

“Amazon, Sağlık’ta da Büyüyor” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

 1. Emin DEDE :
  6 Mart 2018
  12:44 am

  Oldukça heyecan verici bir gelişme ve yeni bir kırılma daha olacak gibi görünüyor.

  Amazon yine en iyi yaptığı şeyi yapacak ve olası tüm adımları olabildiğince ayrıntılı tanımlayarak, eksiksiz bir sistem kurgulayacaktır.

  Bu bakış açısının yoksunluğu memleketimin en temel eksikliklerden biridir aslında ve her konusu açıldığında hem içimin daraldığını hem de epeyce imrendiğimi itiraf etmeliyim.

  (Ülkeler arasındaki gelişmişlik farkının, tam da bu nedenle kapanması mümkün değil diye düşünüyorum. Açıkcası yakın tarihe ilişkin bir umudum da kalmadı. Konu neydi… nereye geldi!…)

Yorum Yazın