16 Mayıs 2014 Cuma

Anlamadım Yandex!

Bilgisayarla ilgili teknik konulardan anlamıyorum.

Bir şeyleri yüklemeye çalışırken Firefox’u (sanırım) bozdum. Yeniden Firefox yüklemeye kalkınca da karşıma birçok farklı arama motoru gelmeye başladı.

Telefonla bir arkadaşa erişip onun yönlendirmesiyle bazı dosyaları silmeye çalıştım. Ama Yandex tepede duruyor.

yandex-1Üstelik “Web’de aramak için buraya yazabilirsin” dediği zaman verdiği örneği anlamıyorum. (Resimde, arama çubuğunun altında.)

Muhtemelen “taze sıkılmış portakal” diye latin harfleriyle yazmak yerine bu garip harfleri uygun görmüşlerdir.

😉

O zamandan beri “Casus yazılım var“, “Bilgisayarınız çökmek üzere“, “Düşük disk alanı. Tamir etmek için …“, “USD / Euro… 100.000$ ile başlayın”   diye pencereler açılıyor. Birini kapatıyorum, diğeri açılıyor. Bu da Yandex’in marifeti mi, bilmiyorum.

Eski Yandex’siz Firefox’a dönmek için çabalıyorum.

🙁

 

Etiketler:

Kategori: bilişim, pazarlama

“Anlamadım Yandex!” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Tahir Demirtaş :
    16 Mayıs 2014
    2:57 pm

    Uğur Hocam isterseniz Firefox’u sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem sonunda eklentiler ve diğer uygulamalar tamamen kaldırılıyor. İnternet geçmişi ve kayıtlı parola gibi benzeri bilgileri ise yedeklemeye çalışıyor (eğer önemli bir sıkıntı olmazsa başarılı oluyor genelede). Belki bu yöntemle kurtulabilirsiniz. https://support.mozilla.org/tr/kb/firefox%27u%20s%C4%B1f%C4%B1rlama%20-%20yayg%C4%B1n%20sorunlar%C4%B1%20kolayca%20d%C3%BCzeltme#w_reset-firefox-to-its-default-state

  2. Firefox halen çalıştırabiliyorsanız bunlardan kurtulabilirsiniz. Kullandığınız işletim sistemine göre küçük farklar olmak üzere Firefox aynı menüleri kullanır. “Araçlar” menüsünden “Eklentiler” tıklayın. Firefox size kurulu lan tüm eklentileri bir liste halinde gösteren bir sayfa açacak. Burada “Eklentiler” tıklayın. Kurulu olan tüm eklentileri kaldırmak için “Kaldır” düğmesine basın. Firefox yeniden başlattığınızda büyük bölümü kaldırılmış olacak. İşiniz daha bitmedi. Kullandığınız işletim sisteminin yazılım kurma/kaldırma işlemlerini yaptığınız bir uygulaması veya bölümü olmalı. Orada sizin “tanımadığınız” bir şeyler olmalı. Bu tanımadığınız yazılımları kaldırarak kurtulabilirsiniz. Bir de “yandex” kurulu ise onu da kaldırın. Bu işlemden sonra Firefox “yandex” olmadan açılacak. Size o mesajları gösteren programda kaldırılmış olacak. Söz konusu “yazılım/türevleri” farklı eklentiler veya programlar ile birlikte kurulurak sisteminize yerleşiyor. geçmiş olsun.

Yorum Yazın