26 Eylül 2015 Cumartesi

Big Data Eğitimi

Bugünlerde birçok okul, mühendislik ve bilgisayar bölümleri dışında “Big data hakkında ders açan ilk üniversite olmak” amacında. Big data’nın gerek iş hayatının ticari birimleri, gerekse reklam ve iletişim açısından  öneminin anlaşılması iyi birşey.

big-data-1

Bu üniversitelerin bazılarıyla görüştüm. Birkaç tanesini de sosyal medyadaki tartışmalardan izledim.

Bu yarışa katılan okulların çoğunun amacı “İlk biz yaptık” diye reklam yapmak. Hemen hiçbiri, iş dünyasının ihtiyaçlarını incelememiş.

Bazılarının 14 haftalık bir ders programında içeriğin ne olması gerektiği konusunda tutarlı bir fikri yok. Bazılarının kısmen fikri var ama bu fikrin hangi ihtiyaçla örtüştüğü konusunda araştırması yok.

Hani “Bir yerde duymuş…” derler ya…

😛

Bazı eğitim şirketlerinin sıkça kullanılan kavramları hemen paraya dönüştürmeye çalışmasına alışığım. İlanlarını görünce yadırgamıyorum. İçeriği görünce katılımcılar adına üzülüyorum. Hepsi o kadar.

big-data-2

Burak Arıkan‘ın “Üniversite İlişkiler Ağı” haritası

İş üniversitelere gelince… Okulların “Big data’yı akademik eğitime ilk biz ekledik” demeden önce çalışma yapmasını bekliyorum.

Üniversitelerin piyasadaki ihtiyaçları anlaması, kendilerindeki (yönetim bilimleri, iletişim bilimleri, mühendislik, vb.) bölümlerinin big data ile hangi alanlarda karşılaşacağını öngörmesi, her bir bölüm için bu dersi almadan önce alınması gereken diğer dersleri saptaması, herkesin bildiği (Analytics at Work gibi) birkaç kitap dışındaki ve özellikle Internet’teki kaynakları belirlemesi gerektiğini düşünüyorum.

İlk biz yaptık”ı  iletişim yarışından çıkarıp akademik kalite yarışı haline getiren okullar kesinlikle daha başarılı ve kazançlı olacaklar.

🙂

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: bilişim, interaktivite, pazarlama

“Big Data Eğitimi” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

 1. Yaklaşık 2.5 senedir özel bir üniversitede yüksek lisans programında iş zekası konusunda eğitim veriyorum. Uzmanlık alanım Business Intelligence ve Big data olunca bazı üniversitelerle bu sene başında görüşme şansı yakaladım. Neden böyle bir program açılması gerekiyor sorusunun cevabı çok büyük ihtimalle trend olmasından kaynaklanıyor. İşin acı tarafı bölümün başındaki insanların dahi Big Data’nın ne olduğunu çok fazla bilememesi. Özellikle Bilgisayar Mühendisliği bölümüyle ilişkili kurulan programlar Big Data değil, Bilgisayar Mühendisliğinde azıcık alakalı (Network derslerini verenler hariç) ders verenler için açılmış yeni bir bölüm sanki. O kadar gerçek hayattaki problemlerden uzaklar ki… Bir üniversitesi Text Mining dersi vermemi talep etti. Bu dersin açılmasını çok istiyoruz dedi. Ben ise o dersi niye anlatamayacağımı ifade ettim. Bunun üstüne olsun hocam o kadarı bile yeter biz açalım bu dersi dediler. Program açılış mantığı genellikle şu şekilde malesef: Amerika’daki üniversitelerde son senelerde açılan program sayısına bakıp bu konuda (kabul edelim konu seksi) hemen program açalım deniliyor. Halbuki gerek altyapısı (çok daha teknik) gerekse nerelerde kullanılacağı ile ilgili detaylı bir içerik hazırlanması gerekiyor. Örneğin pazarlama çok fazla faydalanacak. Bu konu ile ilgili şöyle bir yazı yazmıştım. Not Mad Men, Math Men https://medium.com/turkce/not-mad-men-math-men-c56334f6439b

 2. Burak Ersoy :
  26 Eylül 2015
  11:29 am

  Üniversite programları bir konu da bu “seksi konu” işletmeler içinde muamma… “Big Data” isimli konu

  IK’ya bunu bilen kişileri nereden bulacağız, analiz ekiplerine “e biz ne yapacağız”, yönetime “büyük fırsat varmış kaçıyor” sıkıntısı yaşatıyor..

  Konu ile ilgili gelen “uzmanlar” ise standart sıralı analiz metodları dışında bir uygulama anlatmıyorlar… HBR’de tanımlanan “data scientist” ifadesi çok çekici ama nasılı çok ortada kalmış durumda…

 3. Burak,

  Yorumda yazdığın nedenle “Big Data” veya “Internet of Things” gibi seksi konuları anlatırken (hatta bloglarımda yazarken), herkesin “Vayy be… Adamlar neler yapmış” diyeceği şekilde anlatmıyorum.

  Bu konuda sen ne yapabilirsin, sana veya şirketine verimli olması için nasıl kullanırsın diye anlatıyorum.
  Örneğin “IoT’yi ne yapacaksın” bir eğitimdeki içeriğin kısa notları.

  Big data’ya gelene kadar yapılması gerekenleri, teknoloji ekiplerinden önce ticari birimler öğrenmeli. Ben de eğitimlerde, yazılarımda, sohbetlerimde bu konunun üzerinde duruyorum.

Yorum Yazın