16 Eylül 2010 Perşembe

Bilgi yolculuğu üzerine

Dün 2 etkinliğe katıldım. İlki daha önce duyurusunu yaptığım SAS ve Teradata’nın çözüm ortaklıklarını anlattıkları konferans idi.

Diğeri 20 + yıldan beri doğru ve kararlı yürüyüşüne şahit olduğum Onur Alver’in şirketi Verisoft’un ödeme sistemleri ve sadakat konusundaki semineri.

Önümüzdeki günlerde, her ikisinde aldığım notlardan bahsedeceğim.

😀

İlk toplantıda (ki ben de konuşmacıydım)  SAS ve Teradata, bilgi yönetimi yolculuğunda birbirini tamamlayan faaliyetlerini birleştirdiklerini açıkladılar. “Veri ambarında analitik” (in database analytics) kavramının üzerinde durdular.

Bu noktada 2 önemli kanaatim var.

1 – Her iki kurumun da müşterisi olup, başarı öyküsü yaratan firmalar, zaten bu birleştirmeyi yapmışlardı. Bu iki kurumun güçlerini birleştirmeleri, bundan sonra müşterilerin veri’den bilgiye ve karar vermeye giden  sürelerini ciddi olarak azaltacaktır.

  • Alınacak ders: Müşterileriniz sizin yazılımlarınızla birlikte başka kurumlara ait yazılımları kullanarak başarı öyküleri yaratıyorlarsa, kimlerle stratejik iş ortaklığı yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Piyasa doğrusunu öğretir. Diğer seçenekleri boş yere zorlamayın.

2 – Web 3.0 konuşmaya başladık. Hız çok daha önemli oluyor. Veriyi alıp değerlendirmek, işlemek, modellemek ve sonuçlara göre karar vermek için süreler 2 tıklama arasındaki zaman düzeyine inecek. Dolayısıyla  “veri ambarında analitik” (in database analytics)  bir bilgi yönetimi standartı haline gelecek.

  • Alınacak ders: Kurumlar bilgi yönetimine yatırım yapmalı. Aksi takdirde, internet sayesinde kapandığını sandığımız küçük-büyük farkı  yeniden açılıverir.

😀

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: bilişim

“Bilgi yolculuğu üzerine” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Özlem Kılıç :
    16 Eylül 2010
    7:52 am

    Hocam,emeğinize sağlık…..Yazınızdan anektottum şu dur ki”piyasa dogrusunu öğretir”……Sevgiler…………

Yorum Yazın