2 Mayıs 2009 Cumartesi

Bırak dağınık kalsın

Gençleri biliyorsunuz. Hatta sizlerin çoğu o yaş grubunda.

Biraz 🙂 dağınık oluyorlar. Üstlerinden çıkanı bir yere atıyorlar. Odalarına başkasının girmesini de istemiyorlar. Odanın birkaç yerinde yığınlar oluşabiliyor. Ama aradıklarını bulamazlarsa, sorumlusu yine anne-baba

“Benim siyah gömleğim nerede?” “Pantalonumu bulamıyorum.” “Çoraplarımı kim aldı.”

😉

Teknoloji buna da çözüm getiriyor.  Dağınıklığa çözüm bulamıyor ama kendi dağınıklığınızın içinde aradığınızı bulmanızı sağlıyor.

Daha önce RFID çiplerden söz etmiştim ([1] ve [2]). Yine onlar sayesinde…

Mor gömleğinizi mi arıyorsunuz. Bilgisayarınızı açacaksınız. Masa üstünden “Odam” resmine dokunacaksınız. Odanızdaki tüm eşyalarınız orada sıralanmış durumda. “Mor gömlek”i tıklayacaksınız. Hem 3 boyutlu olarak odanızın neresinde olduğunu gösterecek, hem de “sarı pantalonun yanında, kırmızı tişörtün üstünde” diyecek.

Hatta “3 gündür giydiğin çorapları da artık çamaşır sepetine bırak” diye uyarı da yazacak.

Gerisi size kalmış. Kendi kendine üstünüze giydirip, yakıştığını söylemeyebilir. En azından birkaç yıl daha…

😛

Etiketler: , ,

Kategori: bilişim, yaşamın içinden

“Bırak dağınık kalsın” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Ercan Erdoğan :
  2 Mayıs 2009
  8:11 am

  daha da ileri gider belki de… Yataktan kaldırıp, elimizi yüzümüzü yıkayacak sonra da bizi giydirip üretim bandına koyarak işe gönderecek sistemler geliştirilecek belki (bir tane çizgi film vardı buna benzer, bandlarla yürütülen insanlar Jetgillerdi sanırım).

  Teknoloji yaşam alanlarımızı daraltıyormu ne.. yoksa genişletiyormu..

  Bu yediğim gerçekten bonfilemi 🙂 (matrixden)

 2. Sonumuz Hayrolur inşallah 😀

  Teknoloji iyi güzeldi biraz daha ilerlerse insanlığımızı kaybedeceğiz gibime geliyor. Örnekten hareketle; bilgisayar çorapları çıkar demeden, çıkarmayı akıl edememe gibi… Ya da ne bileyim takacağımız kravatın rengine bile bilgisyarın karar vermesi gibi…Yok yav, tamam hayamına girdi ama beynime girmesin şu teknoloji diyorum ben..

  ”Bedenime sahip olabilirsin ama ruhuma asla ” der gibi oldu :))

 3. Wall-E’de yaratılan dünya aklıma geldi bir anda. Çok korkunç çoook:(

 4. Heryer WiFi-WiMAX-LTE-RFID vb. herneyse işte. Heryeri kaplayan bu “kapsama alanları” yüzünden kanserden gidicez heralde. Teknolojinin hayatı kolaylaştırırken hayatı kısalttığını düşünüyorum.

 5. Heryer WiFi-WiMAX-LTE-RFID vb. herneyse işte. Heryeri kaplayan bu “kapsama alanları” yüzünden kanserden gidicez heralde. Teknolojinin hayatı kolaylaştırırken hayatı kısalttığını düşünüyorum.

Yorum Yazın