10 Ekim 2015 Cumartesi

Bloglar Ölüyor mu?

Burak Bayburtlu, 3 Ekim günü “Bloglar geri mi dönüyor?” başlıklı yazısını yayınladı. Burak, Dünya’da durumu araştırmış ve özetle “blogların ölmediğini aksine geçerliğini sürdürdüğünü” görmüş.

Uzun süreden beri Türkiye’de “Bloglar öldü” izlenimi hakimdi. Ben de yıllardan beri aksini savunuyordum.

blogging

Burak’ın yazısına farklı mecralarda yazdığım yorumları derlersem, dedim ki:

blogging-2

Fatmanur Erdoğan da benzer düşüncede:

Bloglar zaten hic onemini yitirmemisti. Bazi ajanslar nedense blog donemi bitti demeye basladi farkli sebeplerden, dolayisiyla, boyle bir gercek zaten yoktu. Sadece gec uyananlar oldu demek istiyorum 😉

Gerçekten, şu”baĞzı” ajansların bir yandan “Bloglar iş yapmıyor” derken, peşisıra “İçerik kraldır” demelerini anlayan var mı?

😉

“Bloglar öldü” görüşünü sıkça dile getirenlerin hemen hiçbirinin yabancı içeriği izlemediğini düşünüyorum. İçini dökmeyi blog yazmak sananlar nedeniyle bir dönem yanlış yöne doğru değişen kavramların, olması gereken noktaya döndüğü kanaatindeyim.

😀

Meraklısına, Bloglarda Pazarlama dizisi [1] , [2] , [3] , [4] , [5] .

Fundalina’dan “Bloglar Markanıza Nasıl Yardımcı Olabilir

31 Ekim 2023 tarihli EKLEME:

Can Talaylı, Linkedin’de dünya blog istatistiklerine değindi.

  • Dünya çapında 600 milyondan fazla blog var.
  • Her gün 6 milyondan fazla blog yazısı yayınlanıyor.
  • İnternet kullanıcılarının %77’si blog yazıları okuyor.
  • Blog trafiklerinin %90’ı sosyal medya tanıtımları sayesinde geliyor.
  • Her üç blogcudan ikisi para kazanmanın kendilerini motive ettiğini söylüyor.

🙂

Etiketler: , ,

Kategori: bilişim, interaktivite, pazarlama

“Bloglar Ölüyor mu?” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

 1. Uğur Hocam,
  Blogların getirdiği renkliliğe ve çeşitliliğe her zaman ihtiyaç var. Sınırların ortadan kalktığı bir dünyada, bu denli emek verilerek oluşturulan içeriğin gerçek sahipleri bloglar. Ülkemizin koşulları malumunuz, motivasyonumuzu ve azmimizi kaybetmemeliyiz. Hepimiz değerliyiz, yarınlara kalıcı bilgiyi biz bırakmazsak kim bırakacak.

 2. Bloglar öldü demek içerik de öldü anlamına geliyor. Oysa sizin de belirttiğiniz gibi devir içerik zamanı. Burada ”bloglar öldü” diyen marka ve ajansların neden böyle düşündüğüne bakmak lazım. Genelde doğru blogger ile işbirliği yapmamış ve istediği sonucu alamamış kişiler böyle düşünüyor. Doğru marka & blogger eşleşmesinde başarı her zaman sağlanıyor.
  Çok güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık.

 3. Burak’ın yazısına gönderilen bir yorumu buraya alıyorum.

  Sevgili Beyaz Kagit

  Son zamanlarda çok kişiden duyduğum bir serzeniş bu: ‘blogların devri bitti’. Ancak ben ya bir türlü inanmak istemediğim için, ya da gerçekten özellikle yurtdışında gördüğüm etkilerini değerlendirdiğim için aksini savunuyorum.

  Snapchat, instagram gibi anlık ve görsel paylaşım mecralarına yönelenler çok olsa da, blogların etki alanının daha farklı olduğuna ısrarla inanıyorum ve destekleyen görüşlerle karşılaşınca çok memnun oluyorum
  🙂
  Eskiye göre sanırım en büyük fark şu ama: 5-6 yıl öncesinde, yazılan blog yazıları okuyucuya çok daha hızlı ve kısa yoldan ulaşırken, şu anda daha fazla mecrada aktif olmak ve bu kanallarda, yazmaya harcadığınızdan belki daha fazla mesaiyi kendinizi duyurmak için harcamak gerekiyor. Yani takipçi/okuyucuya ulaşmak eskiye göre daha zor, belki de ‘bloglar öldü’ hissiyatını yaratan noktalardan birisi de bu.

  Uzun yazdım ama özet: elinize sağlık, çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.
  🙂
  Sevgiler,
  Özge

Yorum Yazın