7 Eylül 2014 Pazar

Bundle

Nihan Bora’yı gazeteci olarak tanıdım. Bu dönemi iyi tanımladığını düşündüğüm için Sosyal CRM eğitimlerimde (ve derslerimde) Nihan Bora’nın “Twitter’da Doğanlar”  isimli röportajını kullanırım.

Nihan-Bora-1

Nihan Bora’nın Bundle oluşumunun içinde olduğunu öğrendiğimde onunla röportaj yapmak istedim. Biliyorum bir gazeteciden röportaj talep etmek biraz garip oldu.

Bundle.com’daki müşteri deneyimini sordum Nihan Bora’ya.

Herkes gelir modelini sorar. Ben “müşteri deneyimini” sorarım. Hatta diyorum ki

  1. Müşteri deneyimini sormadan gelir modelini soran yatırımcı adayı ile zaman harcamayın.
  2. Müşteri deneyimi tüm pazarlama stratejilerini, fırsatlarını ve yöntemlerini belirler.

Nihan Bora, Bundle ile oluşan deneyimi şöyle açıkladı:

 

Bundle uygulaması Apple Store’dan ücretsiz olarak indiriliyor. Kullanıcılar 20’nin üzerinde kategoriden seçtikleri başlıklarla kendi Bundle’larını yaratabiliyorlar.

Şu kategoriler var: Haber, Teknoloji, Fotoğraf, Bilim, Spor, Magazin, Sanat, Yaşam, Moda, Gezi, Yemek.

bundle4

Bu kategorilerin altında aslında daha detaylı kategoriler de bulunuyor. Örneğin Yaşam kategorisinin altında Kadın, Anne-Çocuk, Ev-Dekorasyon gibi başlıklar da yer alıyor.

Fotografla ilgileniyorsanız şunları izleyebilirsiniz.

bundle2

İlgi sahamda dünyada olup biteni izlemeyi gerçekten önemsedim. Bikini labirentlerinde kaybolmadan, odaklı şekilde öğrenmekle ilgilendim. (Maalesef şu anda sadece iPhone ve iPad’de olması bana uygun değil.)

Haberleri beğenip beğenmediğinizi işaretleyebiliyorsunuz. (Haberleri beğenmemekten bahsedince, haberlerle bile kavga eden bir arkadaşım aklıma geldi) İsterseniz çeşitli sosyal mecralardan paylaşabiliyorsunuz.

Başka ülkelerin gündemini merak etmişseniz, yine tek klik ile izleyebiliyorsunuz. (Bunun yararlı olduğunu düşünüyorum. Kendini ayaklarından tutup kaldırmak gibi, sürekli kısır düşünce yapısına saplanmayı engeller. Küçük dünyaların çekişmelerinin yer kürede ne kadar önemli olduğunu hatırlatır. Korkarım, yakında bunu daha iyi anlayacağız.)

bundle5

Son dakika gelişmeleri de kullanıcıların telefonuna bildirim olarak düşüyor.

🙂

Nihan Bora’ya “RSS veya diğer izleme araçları ile kıyaslandığı zaman nasıl bir deneyim üstünlüğü sağlıyor?” diye sordum. Şöyle yanıtladı.

Dünyada olan biteni takip etmek nefes almak gibi bir şey benim için. Haberi tam zamanlı takip etmenin en etkili yolunun da Twitter olduğunu düşünüyordum ama artık öyle değil. Öncelikle haber, resmi bir kaynağın hesabı değilse o habere güvenip güvenmemek konusu sıkıntılı.

Ayrıca gece olan bir olayın gündüz retweet edildiğinde onu yeni gibi algılamak söz konusu olabiliyor. İyi bir Twitter kullanıcısı elbette saatine bakmayı akıl edebiliyor ama bazı kötü niyetli kullanıcılar haberi yeni olmuş gibi de yayabiliyor.

Bir de Bundle’ın beni en çok çeken tarafı, dünyadan ve Türkiye’den binlerce haber kaynağını aynı anda okuyabilmem. Hatta hiç bilmediğim siteleri ve blogları keşfetmek açısından da eşsiz diyebilirim.

Bundle’la ilgili Nihan Bora’dan öğrendiklerim ve tuttuğum notlar bu kadar.

Deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

.

Notlar (EKLEMELER):

  1. Nihan Bora ile bir de “gazetelerin ve gazeteciliğin geleceği” konusunda röportaj yapacağım.
  2. Bu yazıyı yayınlama nedenim, daha önce yayınladığım “e-gazetecilik ne zaman?“ve “N’olacak şu gazeteler” yazısının devamı gibi düşünüyor olmam. Ayrıca Bundle’ı “gazeteciliğin geleceği” konusunda bir basamak diye varsayıyorum.
  3. Daha önce Bloglarda Pazarlama konulu yazı dizisinde  [1] , [2] , [3] , [4] , [5] yayınladığım gibi hedef kitlemin ilgilendiği ve benim de sitemin mevcut içeriğine uygun bulduğum bir konu olduğu için paylaşıyorum. Olumsuz eleştirilerinizi de yayınlamaya hazırım.
  4. Yani, her yeni girişimi duyurmaya çalışmıyorum. Lütfen bu konuda talepte bulunmayın.

😉

 

Etiketler: , ,

Kategori: bilişim

Yorum Yazın