9 Ocak 2012 Pazartesi

Değişen bilgi

Bankaların para taşıyan arabaları vardır. Bu arabaların şoförleri şehri avuçlarının içi gibi bilirler. Sadece ana yolları değil, tüm ara yolları, kestirme çıkışları, hatta refüjlerin veya kaldırımların yüksekliğine kadar fikir sahibidirler.

  • İstanbul’un şehri hiç bilmeyen ve “Ben karşının taksisiyim” diyen taksi şoförlerinden kat be kat iyidirler.

Bazıları makam şoförü olur. Ciddi zaman tasarrufu sağlarlar. Taksinin yarım saatte gittiği yere 15 – 20 dakikada varırlar.

Ama İstanbul başta olmak üzere, bütün büyük şehirler yaşayan organizmalardır. Yeni yollar açılır, eskileri değişir tek yön olur, kazı veya tamirat yapılır…

Bizim şoför giderek normal düzeyde sürücü olmaya başlar. Kazandırdığı zaman azalır. Özellikle de eski iş arkadaşları ile sık görüşmüyor, onlardan yollar hakkında bilgi almıyorsa.

😉

Günümüzde, her bilgi çabuk eskiyor.  Henüz olgunluk düzeyine erişmemiş ve sürekli değişen ortamlarda tecrübe, eski anılarla değil içinde sürekli yaşanılarak artırılıyor.

Bu noktada sevgili Osman Ata ATAÇ hocamın sözü devreye giriyor:

15 yıllık tecrübe ile, bir yıllık tecrübenin 15 kere tekrar edilmesini karıştırmamak gerekir.

😀

Resim şuradan alıntıdır.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: bilişim, yaşamın içinden

“Değişen bilgi” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Sayın Uğur Özmen, bu yazınızdan sitemize verdiğiniz link nedeniye haberdar olduk. Öncelikle başarılı çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyoruz. Konu hakkında kısa bir yorum yapmak isteriz; Telekomünikasyon ve özellikle internetin yaygınlaşmasıyla dünya daha da hızlandı, bilgi çok çabuk el değiştirebilir oldu. Bu nedenle 1900’lü yıllara nazaran, 2000’li milenyum çağı çok daha fazla icat ve buluşlara sahne olmakta. Bilginin bu kadar hızlı mübadelesinin yanısıra İstanbul gibi bir organizmada yaşamak da bir o kadar profesyonellik gerektiriyor. Zamana karşı yarışmak zorunda olduğumuz güzel İstanbul, artık taksi şoförlerinin dahi bilemeyeceği bir değişim ve gelişim içinde.
    Saygılar.

Yorum Yazın