9 Şubat 2016 Salı

Dijital Dönüşüm Üzerine – 2

Dijital dönüşüm konusunda

yazılarını yayınladık.

🙂

Sayın İbrahim Gökçen’in benim ilk yazıma yorumu, tüm tartışmalarımıza önemli bir katkı yaptı. Bu katkının yorumlar arasında kaybolmaması için buraya taşımayı uygun buldum.

Dijitizasyon ile dijitalizasyon cok karıştırılan konular. Nasıl zamanında big data ile business intelligence birbirine karıştırıldıysa Türkiye’de.

Dijitizasyon, analog olan süreçlerin dijitalleşmesi. Dijital dönüşüm ya da dijitalizasyon dediğimizde sadece IT sistemlerinden, dijital pazarlamadan bahsetmiyoruz. Enerji endüstrisinde üretimden, iletime, dağıtıma ve tüketime kadar uzanan değer zincirinde sadece elektron degil verinin de artık iletilmesinden ve değer yaratmasından bahsediyoruz. Havacılıkta öyle bir iş modeline geçelim ki artık havayolları uçak motorlarının ürettiği motor gücü kadar para ödesin (motoru satın almak yerine) istiyoruz. Sağlıkta artık doktorların dünyanın neresinde olursa olsun bulut-tabanlı uygulamalar ile 3 boyutlu resimlerle aynı kendi bilgisayarlarındaki gibi çalışabilmelerini sağlamayı istiyoruz.

Endüstrilerin dijital dönüşümü, yeni dijital iş modellerinin ortaya çıkmasi dijital dönüşümün gerçek tanımı. O yüzden de Chief Digital Officer belki geçici ama mutlaka gerekli ve değerli bir pozisyon. Aynı zamanda çünkü sirketlerde bugüne kadar var olmayan bir P&L’in de CEO’su pozisyonu, aslında is birimi yoneticisi olarak gormek gerekiyor hem sirket içi dijitizasyondan sorumlu (CIO’nun da patronu) hem de sirketin dijital is biriminin markete açacagı ürünlerin oluşturulması, satılması ve desteklenmesinden sorumlu.

Türkiye’de bu tarz bir profilin veya böyle bir profilin değerini ortaya koyacak bir altyapının olmadığı ise bir gerçek.

İbrahim bey, Dijital Dönüşüm Üzerine yazımda bahsettiğim “GE’nin bu bölgeye IT doktoralı veri modellemesi ustasını CMO (pazarlama yöneticisi) olarak gönderdiği” kişidir. Veriler, sosyal CRM, endütriyel big data konusunda kendisinden çok şey öğrendim. (Bildiğim kadarıyla sadece ben değil, veriyle uğraşan çok sayıda arkadaşımıza katkıda bulunmuştur.)

“Keşke Türkiye’ye geldiğinde bu konuda sohbet etsek, ufkumu genişletse” diye düşünüyordum. Dijital dönüşüm konusuna katkısından ötürü çok teşekkür ediyorum.

.

Etiketler: , , , , ,

Kategori: bilişim

“Dijital Dönüşüm Üzerine – 2” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. Facebook yorumları:
  .
  Fatmanur Erdogan
  Cok guzel bir makale. Nokta atislari var gercekten.
  .
  Aykut İbrişim
  Siemens gibi bir firmanın BT müdürü olan bir kişinin, sunumunda şu maddeleri sıraladığı bir ortamda sanırım şirketlerin dijital dönüşümün neresinde olduğunu görmek zor değil. Saydığı maddelere bakınca sadece dijital dönüşüm değil henüz entellektüel dönüşüm konusunda bile yol katedilememiş olduğunu görmek zor değil nerde dijital dönüşüm olsun. Hal böyleyken yol uzun, yapılacak çok iş, eğitilecek çok insan var.

  -BT ci beyin adamıdır, ağır abidir, herşeyin en iyisini o bilir en iyi iş son sözü senin söylediğin iştir.
  -BT ci meşguldur, vakti değerlidir, kimseye çaktırmadan mesaiyi şişirir, dizileri bölüm sektirmeden izler, kişisel gelişimini garantiler.
  -BT ci bütçe/ kriz dinleme. BT bu durduğu gibi durmaz pahalıdır.
  -BT ci şirketine faydalı olmak için i-Phone 6, ı-Pad Air her türlü moda alet edevatı fedekarlıkla dener
  -Eş, dost, akraba BT ci evlatları ile gurur duyarlar , ev yapımı baklava bayram ziyaretlerini taçlandırır.
  -İşyerinde BT ci kankası olanın sırtı yere gelmez!
  -BT ci aç kalmaz, asgari ücretten çalışmaz, naza çeksede işsiz kalmaz
  -Ne yalan söyleyelim kızlardan BT ci olmaz, olanı nadide çiçektir, ekibin kraliçesi, takımın göz bebeğidir. BT ci erkek BT ci kızdan çekinir.
  .
  Ismail Hakkı Polat
  Uğur hocam, kaleminize sağlık! Dijital Dönüşüm üzerine tartıştığımız “Dijital Perspektif” programına sizi de konuk almak isteriz
  🙂
  Şaka bir yana, İbrahim Gökçen’i mutlaka konuk alalım bizim programa Uğur hocam.
  .
  Uğur Özmen
  Aykut, bu maddelerin bir “itiraf”, hatta “günah çıkarma” olduğunu düşündüm. “Buradaki yanlışlara dokunursa ve onları düzeltmeye çalışırsa dijital dönüşümü başlatabilir” diye umutlandım. Çok mu safım acaba?

 2. Bir dönüşüm yazısı

Yorum Yazın