3 Nisan 2016 Pazar

Dijital Dönüşüm ve Veri Ambarı

2010 senesinde Müşteri Odaklılık konusunda bir dizi yazı yayınladım. Bunları Smart Marketing Journal isimli e-dergide yayınlamıştım. Bu dergi e-evrenden (yayın hayatından) çekilince yazıları UzaktanCRMegitimi.com’a taşıdım.

Yazılardan ikisi [1] , [2] Müşteri Odaklı Veri Ambarı konuluydu.

😉

Niye özellikle belirttiğimi söyleyeyim.

Mc Kinsey’in Ekim 2015 tarihli “Nine questions to help you get your digital transformation right” (Dijital dönüşümü doğru yapmanıza yardım edecek dokuz soru) adlı yazısının bir bölümünde bakın ne diyor.

Mc-Kinsey-dijital-transformation-DW

İlk paragrafını tek cümleyle özetlersek “IT mevcut işletim sistemlerine dokunmadan çalışan müşteri odaklı bir altyapıyı da yönetmeli” diyebiliriz.

16 seneden beri katkıda bulunduğum CRM projelerinin çeşitli noktalarında yer alanlar, 10 küsür yıldan beri benden CRM dersi alanlar, konuşmalarımı veya sunumlarımı izleyenler hatırlayacaklardır.

Bu “işletim sistemlerinden ayrı -ama veri açısından bağımlı- çalışan müşteri odaklı veri ambarı” iddiasını yıllardır söylüyorum. İlk söylediğimde işittiğim sözleri burada tekrarlamayayım.

MUSTERİ-URUN-EKRANI

Bu vesileyle – bu sefer Mc Kinsey referanslı olarak – bir kez daha vurgulayayım. Müşteri odaklı alt-yapı olmadan, şirketiniz müşteri odaklı olamaz. Dijital dönüşümü rüyasında bile göremez.

😛

Etiketler: , , ,

Kategori: bilişim

“Dijital Dönüşüm ve Veri Ambarı” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Müşteri odaklı veri ambarını; veriyi ham biçimiyle değil, anlamlandırarak veri ambarına almak gerektiğini defalarca yazdığımı görmüşsünüzdür.

Yorum Yazın