19 Eylül 2013 Perşembe

Gelecekten konuşmak

Geçenlerde Kapak Olsun TV ekibi bir araya geldik. “Yeni sezona ne zaman başlayalım, ilk olarak hangi konulara odaklanalım” konularını tartıştık.

😛

Bu tartışmalar sırasında Emre Sets Turan hatırlattı. “Gelecekten sıklıkla bahseden arkadaşlar söyledikleri çıkınca “ben demiştim” diyorlar ama aksi çıkınca hiç ses yok. Falcılardan farksız” dedi.

Bazıları 4 – 5 sene önce “Artık Internet yaygınlaştı. Bankalar şubelerini kapatacaklar” buyurmuşlardı. Dünyada bile eğilimin aksi yönde olduğunu anlatmaya çalıştık ama başaramadık.

Muhtemelen biliyorunuzdur, Kıta Avrupası’yla karşılaştırıldığında bizdeki bankacılık teknolojisi oldukça ileridedir. Gelin Türkiye’ye bir göz atalım:

Bankalar Birliği sitesine göre

😛

Dünyada ne oluyor diye merak ediyorsanız… Finansal kriz yaşamayan ülkelerde şube sayıları artıyor ama 2 – 3 kişilik minik şubeler türüyor. Yani teknoloji şube sayısında artış, personel sayısında azalış olarak kendisini gösteriyor.

  • Eski bir yazımdan (değiştirerek) alıntı yapayım. “Bakmayın yakasının renginin beyaz olduğuna. O aslında bilişim döneminin mavi yakalısı… Yerini makinelerin almasına fazla birşey kalmadı.” Bilişim döneminden alınacak dersleri “sorgulamalarım” etiketli yazılarımda görebilirsiniz

😮

Nasıl oluyor da Türkiye’de şube sayıları artıyor.

Rahmetli Muhan Soysal hocam, “bir olguyu incelerken toplumsal, politik, yasal, ekonomik ve teknolojik boyutlarını ve bunların birbiriyle etkileşimlerini birlikte ele almak gerekir. Sadece tek bir açıdan bakarsanız, yanlış yorumlarsınız” demişti.

Bütün olgulara sadece teknoloji gözlüğüyle bakanlar yanılmaya [1] , [2] mahkumdurlar.

😉

Ağustos 2022 tarihli NOT: Banka ve şube sayılarına ilişkin linkleri TBB değiştirmiş. Bu nedenle, eski sayılara ilişkin referans linkleri hükümsüz kalmış.

🙁

Etiketler: ,

Kategori: bilişim

Yorum Yazın