10 Mayıs 2013 Cuma

Güneşe Basmak

Bir çok yazıda, Sanayi Devrimi’nden sonra doğru bildiklerimizin Bilişim Devrimi’nde ne kadar değiştiğini sorgulamaya çalıştım. (Listesi yazının sonunda).

Tanıyanlar bilir. Doğru bildiğimi sandıklarımı bile yeniden ve yeniden sorgulamayı severim.

Okuduğum Güneşe Basmak isimli kitap, işletmecilik eğitimi konusunda tüm bildiklerimi tekrar sorgulamama çok katkıda bulundu.

Son sayfalarından birini paylaşmak istedim.

gunese-basmak-1

Bakın ne kadar çok fırsat var.

Batı, Sanayi Devrimi sayesinde öğrendiklerini bırakıp yeni çağa uyum sağlayamıyor (Yazar, Harvard Business Review’nun editörlerindendir. Bir Batılı’dır ve Batı iş dünyasını uyarmaya çalışıyor. )

Doğu, kendi kültüründen gelen fırsatları değerlendirirse çok öne geçecek. Ancaaaaak, “eğer vizyoner girişimciler ve bilimadamları iyi işler yaparsa ne âlâ… Yoksa Doğu’nun diğer devletleri bize toz yutturur” (İlyas Boydak)

Batı sayesinde ayağımıza gelen Batı’yı geride bırakma fırsatını kaçırmamamız için (son cümledeki gibi) keyif alarak düşünmeliyiz.

Yaşanabilecek en güzel zamanlar, çünkü neredeyse bildiğini sandığın her şey yanlış.

😀

.

Meraklısına, Bilişim Dönemi’nde değişenler konulu yazılar:

😛

 

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: bilişim, interaktivite

“Güneşe Basmak” yazısına şu ana kadar 8 yorum yapılmış:

  1. Ceo ları irdelemek,algıyı fikri eylemi,ortayada koyuyor,

  2. Bilişim döneminde değişenleri (4 yıldır) anlatmaya çalışıyorum. Dönüşümü anlayanlar çok şanslı olacak diye vurguluyorum

  3. Bilişim döneminde değişen kavramlar PR’cıları da etkiliyor. Onları anlamadan interaktif pazarlama konusunda zerre kadar ilerleyemezsiniz.

  4. Bir eğitim yazısı daha…

  5. Bir eğitim yazısı daha…

  6. Gelecekhane’nin bugünkü Yönetim 2.0 konulu oturumunun açılış konuşmasında Halil Aksu, “Eski MBA öğretilerinin artık değişmesi gerektiğini” vurguladı. Biliyorsunuz ben de yıllardır aynı iddiayı sürdürüyorum.

  7. Diğer kitap önerilerim bu linkte

  8. Harvard Business School hocaları bu konuda çok sayıda çalışma yaptı. Şurada kısa bir alıntı yaptığım Güneşe Basmak bunlardan sadece biri

Yorum Yazın