1 Mayıs 2013 Çarşamba

IDO ve enformatik

Gerek Bilgi Üniversitesi’nin Bursa MBA programı için, gerekse diğer işlerimden ötürü Bursa’ya sıkça gitmem gerekiyor.

Çoğunlukla Pendik’ten Yaloya’ya giden feribotları kullanıyordum. Kadıköy’den Mudanya’ya sefer olduğunu öğrendim.  İki kere de eşimle birlikte bu seferi kullandım. Biletleri hep eşim almıştı.

Bu sefer kendi işimi kendim yapacaktım. Internetin önüne oturdum. Google’a “Kadıköy Mudanya seferleri” yazdım. IDO’nun ana sayfası çıktı.

Tıkladım. Kalkış Terminali kısmına bastım.

Kadikoy-Mudanya

Kadıköy yok.

Daha önce 2 kere Kadıköy’deki deniz otobüsü iskelesinden IDO aracına binmiş olmasam…

Sayfanın sol üst tarafındaki “arama” kutusuna yeniden Kadıköy Mudanya yazdım. Yine aynı ana sayfaya yönlendirdi. Beni kısır döngüye soktu.

Kendim beceremeyince eşime sordum. “IDO değil IDOBUS.COM‘a bakmam gerektiğini” söyledi.  

Bu arada ben Kadıköy’den kalkacak olan seferi bulmaya çabalarken ekranın alt tarafından bazı resimler geçiyordu. Aşağıda akan 10 resimden biri bu konudaymış. Orada yazıyormuş.  (Yukarıdaki resmimde altta görülüyor)

😉

Defalarca söyledim, yazdım. Bir internet sitenizin olması, sizi bilişim döneminin şirketi yapmıyor. Önce müşteri (veya yolcu) bilgi ihtiyacı olduğu zaman ne düşünür, nereye bakar diye azıcık da olsa düşünmeniz gerekir.

Yolcu deneyiminin vasıta’da veya peronda değil, ekran başında başladığını bilmeyen şirketlere IDO’yu da ekledim.

Bakalım doğrusunu ne zaman öğrenecekler.

🙁

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: bilişim

“IDO ve enformatik” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Sayın Uğur hocam yine anlayana mesajlar gitmiş,ama hangi birini sayacaksınki,bankaya diyorumki internetten yapacağım alış verişe gerek sanal karttan gerek diğer hesaplardan işlem için her dafasında sizi aramak 30 dk bekletilmek istemiyorum,buna ben müdahale edeyim açayım kapatayım,başka bankalarda var,yok diyor bana kullannıcı güvenliği için böyle olmalıymış,ama beni kaybediyor,olmayan bana güvenliği sağlasın şimdi,diğer bir konu internet sağlayıcısı,http://j1305.hizliresim.com/19/7/mu3c4.jpg kampanya geçerlilik süresi dolmuş, halen sitesinde yer alıyor,kampanyası,Geçen tv de izledim yanılmıyorsam, girişimciye diyorki akademistttt, sen mühendissin yada olacaksın, senin kafanla onlar düşünemez yapamaz ayakta sen kalırsın, bu beyinler oldukça… Saygılar teşekkürler.

 2. İdobüs ile iligli benim de yaşadığım olumsuz bir deneyimimi paylaşmak istiyorum:
  Her Cumartesi Kadir Has Üniversitesine gittiğimden Bursa-İstanbul Kabataş biletlerimi önceden satın alıyorum.Bu Cumartesi İstanbula gidecek olan arkadaşım benden benimle gelmek istediğini ve yanımdaki koltuk boş ise onu satın almamı rica etti.Önce İnternet sitelerinde denedim ancak hiç bir şekilde koltuk seçme imkanı vermiyor.Daha sonra telefonla aradım ve ne yazık ki kendi müşteri temsilcisi de koltuk numarası seçemediğini öğrendim.Ancak İdo da bu mümkün.Merak ediyorum bu İdobüsün teknoloji altyapısı gerçekten yetersiz mi…Yoksa yönetimdekileri mi yetersiz?…

 3. IDO Genel Müdürü Dr. Ahmet Paksoy’un kitabı

 4. Ahmet Çetin :
  7 Kasım 2013
  11:45 am

  Sizi duymuş olacaklar ki artık tüm satışlar http://www.ido.com.tr üzerinden yapılıyor.

Yorum Yazın