15 Eylül 2014 Pazartesi

Okumadan ve anlamadan

Dün okumadan yazışanlardan örnek vermiştim. Bugünkü uzuuun yazı ise okumaya üşenen düşüncesi ve terbiyesi ?? olan kişiler için.

Şöyle bir mesaj aldım.

SercanArslan-1

Ölmüş annem hakkında böyle yazan adamı o an şahsen görmek isterdim.

Yine de aynı düzeye inmeden yanıtladım.

SercanArslan-2

Gelen yanıt cehaleti, okumamayı, anlamamayı, terbiyesizliği yücelten bir mesaj oldu.

SercanArslan-3

Terbiyesizlik yaptın. bari adam gibi özür dile. “Eğer bir yanlışlık olduysa özür dilerim” ne demek? Yanlış yaptığını algılamıyor musun? Verdiğin linke gidip tekrar bakmıyor musun? Neden açıkça “Yanlış yapmışım. Düzgün okumamışım. Terbiyesizlik ettiğim için özür dilerim” demiyorsun. “Belki de yanlışlık olmamıştır. o zaman yine ananı…” der gibi “yanlışlık olduysa…” diye yan çiziyorsun?

Mesaj nereye gideceğine kendisi mi karar veriyor da “galiba size göndermemem gerekirken size de gelmiş” diye yazabiliyorsun.

Internet’ten araştırdım. Grafik tasarım’ı bitirmiş. Eskişehir’den mezun. Şimdilerde kendisine iş kurmaya çalışıyor. Tweet’leri yukarıdaki terbiye, ahlak ve eğitim düzeyini aynen yansıtıyor.

Doğrudan avukat ile çözmeyi düşündüm. Bunu kendisine de yazdım.

Yine kaypak bir yanıt.SercanArslan-4

Cümleye dikkat ettiniz mi? Bahanesi “o sitenin kullanımını bilmemek“. Ama yine “Mevzubahis siz olmadığınız için üzerinize alınmanıza gerek yok” diyor. Ben alınmıyorum ama mesajı doğrudan bana gönderdin. Farkında mısın?

🙁

Bu örnek tek bir tane mi? Maalesef değil.

EmreSahine-1Hiç değilse terbiyesiz değil. Ama yine okumamış veya anlamamış.

Yukarıdakinin aynı mesajı gönderdim. “Hiç spam göndermediğim için mesajı avukatıma ileteceğimi” bildirdim. Şu yanıt geldi.

EmreSahine-3

Bir öncekinin de göndermesi gereken bir yanıt. Devam etmedim.

🙁

Bu iki gencin referans noktası olan friendfeed yazısı şöyle:

spamci-1

Sadece ilk satırı bile okusalar, benim de şikayetçi olduğumu anlayacaklar.

Kendilerine gelen mesajdaki şirketleri Google’da arasalar, şu yazıyla karşılaşacaklar. Hem benim de şikayetçi olduğumu anlayacaklar; hem de yorumlarda, onlara karşı alınacak bazı önlemleri görecekler.

Bir dostumun deyişiyle “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların V2 sürümü” bunlar.

🙁

“Her şey internet’te var. Okullara gerek yok” diyenler de çoğunlukla bunlar. Daha 3 satır okumayı öğrenmemişler. Geleceğimizi onlara emanet etmemizi bekliyorlar.

Oysa bunları zorlamamak gerek.

Vah ki ne vah!.

🙁

 

Etiketler: , , ,

Kategori: bilişim, yaşamın içinden

“Okumadan ve anlamadan” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Büşra Arslan :
    24 Eylül 2014
    1:19 pm

    Uğur bey madem sizi ve sizin gibileri rahatsız edenler var, neden filtrelemiyorsunuz? Her mail hesabında engelleyebileceğiniz blok listeleri var…
    Eğer karşınızda muhatap olabileceğiniz birileri yoksa ve aynı mailden sürekli rahatsız ediliyorsanız mail adresini filtreyebilir ve bir daha size spam mail göndermelerini engelleyebilirsiniz… Bu arada ben de size mail gönderdim spama düşmüş olabilir… Yazılarınız için Tekrar Teşekkürler…

  2. İşte cehaletin zirvesi. Hem de “Computer Engineering okuyor“. Sizi şaşırtmasın, bu üniversiteli cehaleti ilk değil. Sayıları giderek artıyor

Yorum Yazın