26 Ocak 2014 Pazar

Veriden AnlaMAyan Pazarlamacı

Big data ile uğraşan girişimciler, firmalara çok yararlı olabiliyor. big-data-3

Bir banka, veri görselleştirmesi konusunda çalışan girişimcilere onbinlerce kredi kartı kullanıcısının tüm hareketlerini içeren bir örneklem seçip vermiş. Arkadaşlar yorumlamışlar.

Hangi kampanyaların işe yarayıp, hangilerinin boşa yapıldığını; genel trendlerin yanında, gizli bazı eğilimleri ortaya çıkarmışlar.

Bana anlattılar. Çok heyecanlandım.

  • Ne de olsa 20+ yıl bankalarda ödeme sistemleri üzerine çalışmıştım. Üstelik bizim zamanımızda böyle kolaylıklar yoktu.

Ne var ki, arkadaşları dinlerken şaşırdım. Onlara ham verileri sunan pazarlamacı, çok önemli bir fırsatı kaçırmıştı. topic-networks-in-USA-disease

😉

Şöyle anlatayım. Kredi kartı harcamalarında market ve akaryakıt alışverişleri toplam cironun %40’ı civarında tutuyor. Dolayısıyla, diğer alışverişleri bastıran ve anlamlan-dırmayı bozabilen etkisi var.

Gizli eğilimlerin daha ayrıntılı belirmesi için tüm veri tek seferde ele alınmaz. Önce bu alışverişleri hiç olmayanlar ve normalin ötesinde olanlar görüntülenir. Buradan epey bir sonuç / anlam çıkartılır.

Sonra baskın etmenler ayıklanıp veri tekrar incelemeye alınır. Bu şekilde yapıldığında anlamlandırma kolaylaşır ve görece düşük görünen oysa önemli olan gizli eğilimler, değişiklikler daha iyi gözlenebilir.

🙂

Boş yere demiyoruz: Veri’den anlamayan pazarlamacı kalmayacak. Ya kendileri öğrenecekler, ya da piyasa onları dışlayacak.

😛

Etiketler: , , , , ,

Kategori: bilişim, interaktivite, pazarlama

“Veriden AnlaMAyan Pazarlamacı” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Güzel bir yazı olmuş hocam 🙂

Yorum Yazın