3 Nisan 2011 Pazar

Türkiye’den C.E.M. örneği

Aşağıda, bir müşteri tecrübesi yönetimi (customer experience management – CEM) örneği var.

Birçok yabancı örnek var. Maalesef Türkiye’den olumlu örneklerin sayısı az. Güzel bir örneği yayınlamıştım. Daha çok örneğimiz olmalı.

Türkiye’den bildiğiniz ve beğendiğiniz müşteri tecrübesi yönetimi örneklerini paylaşır mısınız?

😀

Etiketler: ,

Kategori: CEM

“Türkiye’den C.E.M. örneği” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

 1. Engin Tüzün :
  3 Nisan 2011
  1:38 pm

  3 yıldan fazla bir süre her hafta sonu yemek yemek ve alkol almak için uğradığımız mekanı değiştirmek için arkadaşlarıma ısrar ettim. Nedeni ise o mekanda o kadar çok varolduk ki, artık bir müşteri değil mekan sahibi gibi olduk. Önce imtiyazlarımız sonra haklarımız erimeye başladı. Engin Bey’den Engin Abi’ye, ordan da Engin’e dönüştük. Bu dönüşümde bizim de payımız vardı. Haliyle mekanı değiştirdik. Yeni mekanda şöyle bir durum yaşadım. Tekilanın yanında verilen limonu koyacak bir yer bulamadım ve limonu biramın içine attım. Biranın içine atılan limondan da hiç hazzetmem ama nedense böyle bir şey yaptım. Ben tuvaletteyken biralar tazelenmişti. 8-9 kişilik masada, cumartesi gecesi yoğunlu yaşayan bir mekan hem de, yeni gelen biralar içinde sadece benim birama limon da konulmuştu. Hemen masadaki arkadaşlarıma durumu anlatıp, müşteri ilişkilerinin önemini ve mekan değişikliğinin sonuçlarını anlattım. “Abi sen çok içtin” dediler. Şaka şaka onlarda kaybedilen imtiyazların ve hakların geri geldiğine şahit oldular.

  Aslında burada size bir yazı daha çıkar Uğur Bey. Konu: Yeni müşteri kazanacağım derken eski müşteriyi küstürmemek nasıl olmalıdır?

 2. öncelikle Engin Tüzün beye katılıyorum. aynı dertten bende muzdaribim. devamlı gittiğimiz yerlerde müşteri hakları eriyor. ilk gidişimiz ile 10. gidişimiz arasında çok bariz kalite düşüşü yaşadım ve bunu neredeyse her mekanda yaşadım.

  ben daha önce görsel eğitim setleri yayınlayan türkiyede bilinen bir siteden (reklama girmesin diye adını vermek istemiyorum) eğitim cd seti almıştım. cdlerin birisinde sonlar doğru sorun vardı. durumu istanbulda firmaya ilettim. okey dediler yenisini göndereli dediler ve gönderdilerde. hemde kargo ücreti almadan.

  fakat aynı sorun aynı yerde devam ediyordu. yine aradım. nasıl olur? dediler. biz bir cdleri inceleyelim sizde yarın birdaha arayın dediler. ertesi gün aradım. evet tüm cdlerde aynı sorun varmış. biz yenisini yapıp en geç 3 gün içinde adresinize yollayacağız dediler. ve yolladılarda.

  hem ilgi hem konuşma tarzları hemde olaya yaklaşımları bence çok iyiydi. 2 kez kargo yolladılar ücrette talep etmediler. zaten set 40-50tl bişeydi. sorunum hızlıca hallolmuştu.

  hata yapmak insanlara mahsustur. buna asla kızmam ters tepkide vermem. yeterki hata sancısız giderilebilsin.

 3. Türkiye’deki başarılı bir “e-ticaret’te CEM” örneği, bu link’te.

Yorum Yazın