21 Nisan 2011 Perşembe

Affiliate marketing ve GSM’cilerin teklifleri

Satış ortaklığı (affiliate marketing) kavramı ile rakiplerinin müşterisini kazanmak için GSM operatörlerinin aşırı tekliflerde bulunmasının ortak yönü nedir?” diye sorsam…  Çok ilgisiz gelir, değil mi?

GSM operatörleri gerçekten abartılı tekliflerde bulunuyorlar. Mevcut müşterilere bu kıyaklar yapılmazken yenilere sunulması bazılarında gerginlik yaratıyor. CRM / sadakat konulu yazılarıma yapılan yorumlarda ve yüz yüze sohbet ortamlarında bana da soruldu.

Anlatayım.

🙂

Ayrıntıya girmeden önce yaşam boyu değer (YBD) kavramının konuşmalıyız. (Bu yazının sonunda YBD konulu yazıların listesi var.)

YBD bir eğri çiziyor.  Bir kurumun giderlerini ve gelirlerini müşterilerin ilişkisi ile kıyasladığımızda, bu eğriyi elde ediyoruz.

Bebek bezinden, finansman ürünlerine kadar, hemen her sektör için bu eğri geçerlidir.

1 – Yeni müşteri kazanma maliyeti: Yeni bir dükkan açmak, broşür göndermek, reklam yapmak, rakibi bırakıp gelsinler diye abartılı teklifler sunmak… Tüm bu maliyetleri kazandığımız müşteri sayısına böleriz, yeni müşteri kazanma maliyeti elde ederiz.

2 – Başabaş noktası: Müşteri satın almaya devam ettikçe, alışveriş yaptıkça para kazandırmaya başlar. Böylece bir süre sonra ilk kazanım süresince harcanan bedeller geri alınır.

3 – İlişki süresi: Müşterinin ayağı alışır. Belli bir sıklığa ulaştıktan sonra, doygunluğa ulaşır. İşlem yaptıkça karlılığa katkıda bulunur.

4 – Düşüş dönemi: Müşteri yavaş yavaş hedef kitleden çıkmaya başlar. Yaşı artar, bazı yemekler dokunur, bazı yolculuklardan kaçınır, eskisi kadar para kazanamaz…

5 – Terk: Müşteri büyür ve bebek bezi kullanmamaya başlar, araba kullanamayacak kadar yaşlanır, artık bazı içecekler ona dokunuyordur, rakiplerin teklifi hoşuna gider, hatta…  müşteri ölür.

🙂

Rekabetin çok olduğu pazarlarda, yeni müşteri edinmek için, benzer ürünleri hiç kullanmayan birini bulmak zordur. Tek çare, rakibin müşterisini ayartmaktır. Bu durumda, onu bırakıp size gelmesi için ikna edici teklifler sunmanız gerekir.

GSM operatörlerinin yüksek teklifler ile rakibin müşterisini ikna etmeye çalışma nedeni yeni müşteri kazanma maliyetinin yüksek olmasıdır.

😉

Satış ortaklığı (affiliate marketing) ile ilişkisi nedir? diye sorarsanız… Eğer firmalar, yeni müşteri edinme maliyetini – GSM operatörleri kadar – bilseler, satış ortaklığı projelerine daha sıcak bakarlar.  Kendilerine müşteri kazandıracak dikey sitelere daha fazla ilgi gösterirler.

😉

Meraklısına: YBD konulu yazılar:

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM

“Affiliate marketing ve GSM’cilerin teklifleri” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Meraklısına: YBD konulu yazılar: şekinde yazı altlarındaki linklemeler anlamayı kolaylaştırıyor. onlar olmasa “bu adam da neden söz ediyor” diyebilecekken birden “vay canına!” diyebiliyoruz ve gerçekten işe yarar birşeyler öğrenebiliyoruz sizin yazılarınızdan ve bu blog yazma sisteminizden. insanlara her yönden faydalı olduğunuzu bilmenizi isterim. ben fotoğrafçı olduğum için yazdıklarınıza en direk katkı yapamıyorum ama yazdıklarınızı anlamaya çalışıyorum. anlayamasam bile bilgileniyorum hiçbişey olmazsa zevle okuyorum. hep böyle devam edin çok başarlı gidiyorsunuz. insanlarada çok fazlasıyla faydalı oluyorsunuz. teşekkürler. saygılar “emin”

  2. Emin,

    Yazdıklarınız için çok teşekkürler. Beni yetiştiren hocalarıma, büyüklerime ve amirlerime borcumu ancak böyle ödüyorum.

    🙂

    Her hangi bir yazıya çok uyacağını düşündüğünüz fotoğraf varsa, kenarına size ait olduğunu belirten ibare koyarak bana iletirseniz, keyifle paylaşmak isterim.

Yorum Yazın