31 Ekim 2011 Pazartesi

Aslında 1.0

Bugün bir internet girişimcisi ile sohbet ediyorduk.

Fırsat ve grup satınalma siteleri aslında Web 2.0 değil, daha Web 1.0 dönemindeler” dedim. “Nasıl olur?” diye sorunca soru-cevap devam ettik.

Kitle pazarlaması (mass marketing) hangi dönemin pazarlama biçimi?”
– Web 1.0.”
– Bir kere e-posta adresini ele geçirince sürekli ürün / hizmet satmaya kalkışmak, hangi dönemin davranış biçimi?”
– Web 1.0.”
– Web 1.0 ile Web 2.0’ı ayıran en önemli özellik nedir?”
– Karşılıklı etkileşim.”
– Bana Brezilya fönü, epilasyon, pembe yüz maskesi öneren bir yer sence etkileşime dikkat ediyor mu?”
– Hayır.”
– Seth Godin’i ilk meşhur eden kitap “İzinli Pazarlama” o dönemin kitabı. Bugün artık geçersiz olan o kavramlar, fırsat ve grup satınalma siteleri için geçerliğini koruyor.”
– Haklısın.”

😉

Aşağıda benim 3 kere söylemeden anlamadığımı sanan bir grup satınalma şirketinin teklifleri var.


Her karşılaştığımda söylüyorum. Müşterilerin tepkilerini, satın alma davranışlarını şimdiden modellemeyen bu şirketleri çok zor bir gelecek bekliyor. Adları fırsat sitesi, ama çok büyük bir fırsatı kendileri kaçırıyorlar.

😛

Meraklısına:

.

Etiketler: , , ,

Kategori: CRM, interaktivite, pazarlama

“Aslında 1.0” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Fırsat siteleri “kim neyi alır neyi almaz'” bilgisine belkide en yakın kuruluşlar diyebiliriz ve gerçekten sizinde söylediğiniz gibi bu datanın berbat bir kullanımını (kullanılmayışının) sonucunu her gün mail kutularımızda görüyoruz. Ya çok zekiler ve bir gün sizi de beni de pembe maske almaya razı edicekler, ya da sizin söylediğiniz gibi ilkel alışveriş meraklılarının nostaljik taleplerini karşılamaya razı olacaklar, sanırım biz de bu arada facebook’un bize sunduğu kişisel firsatları kurcalıyor olacağız 🙂

    Bazılarının daha ana sayfasına ilk defa gelen adama bile, gelir gelmez “önce mailini ver, yoksa siteyi göremezsin” diye tutturması zaten nasıl bir kafaya sahip olduklarını gösteriyor.

  2. Çok yerinde bir tespit olmuş Uğur bey. Bazen öyle öneriler geiyor ki akıllara zarar. Müşteri satın alma davranışı vs yok ellerinde ne kadar mail varsa gönderiyorlar işte. Bir yandan mail için maliyetlerin artığını ve müşterilerini rahatsız ettiklerini anlamıyorlar sanırım.

Yorum Yazın