17 Aralık 2008 Çarşamba

Bari dalganı geç…

İş hayatımın bir çok noktasında, resmi uyarıların pek ciddiye alınmadığını gördüm. O zaman abartılı bir cümle, daha etkin oluyor. (Geçen yazıda da bir örneği vardı.)

Bankada şubelerden girişi yapılan verilerin düzgünlüğünü denetlemek zorunda olduğum günlerdi. Bir maaş ödemesi anlaşması yapıldığında, toplu giriş yaparken hiç bir müşterinin doğum tarihi düzgün girilmiyordu. Çoğunlukla işlem yapılan günün tarihi giriliyor, ertesi gün ise yanlışların hepsi benim ekranıma geliyordu. Ben de şubeye mesaj gönderip, daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyordum…

Uyarıların hiçbir işe yaramadığını gördüm. Yöntemi değiştirmeye karar verdim. Bir şubemiz yine maaş ödemesi anlaşması yapmış. Yüzlerce kişiyi de doğum tarihi anlaşma günü olacak şekilde sisteme kaydetmiş. Ertesi gün tüm liste bana geldi. Şubeye şöyle bir yazı gönderdim.

“Tebrikler. Dün doğan yüzlerce müşteriyi bankamıza kazandırmışsınız. Bildiğiniz gibi, bu müşteriler 18 yaşına gelene kadar bankacılık işlemi yapamayacaklar. Yine de müşterinin yaşam boyu değerini düşündüğümüzde, bankamıza yaptığınız olağanüstü katkı için teşekkürü borç bilirim.”

Şube onbeş dakika sonra mesajımı Genel Müdür’e iletmiş. “Uğur bey bizi aşağılıyor”.

Ama mesaj işe yaradı. Kısa süre içinde müşteri bilgilerine daha çok özen gösterilmeye başlandı.

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM, İş hayatı, pazarlama

“Bari dalganı geç…” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Üstad çok yaşa, emeğine yüreğine sağlık, bu kez kahkahalar atarken öğrendim anlattıklarını 🙂
    Sevgi ile kal…

  2. Eglenceli bir uyari olmus. Tesekkurler bizimle paylastiginiz icin.

  3. Ben de gülümsedim hocam, paylaştıgınız için teşekkürler.Buna benzer bir olayı da ben yaşadım, yan masamdaki arkadaş tarafından takıntılı ilan edildim.Olsun bilen biliyor.

  4. Böyle zamanlarda da keyif almaya çalışırım. Bir örnek daha…

Yorum Yazın