6 Mart 2009 Cuma

Bir buçuk marka

Bugün derste “kim, ne kadar CRM yapar” konusu da tartışıldı.

Konu dönüp Laura Ries’in “1.5 marka kalır” sözüne geldi. (Bilmeyenler için: Selim Tuncer’in sitesinde tartışılıyor.  Sonuna kadar dikkatle okuyun. Yorumları ve linkleri boş geçmeyin)

Diyorum ki, birey kavramı öne çıkarken, “harc-ı alem” ürün ve hizmetlerle, ölçek ekonomisine sırtını dayamış bir şirket, istediklerinizin ne kadarını verebilir ki… Siz farkı gördükten sonra, aynıya ikna olabilir misiniz.

Pazarlama ustası bir başka arkadaşımız, daha kesin tahminde bulunmuş. “Her sektörde pazarın %80’i, iki – iki buçuk marka tarafından yönetilir” demiş.

Benim düşünceme daha yakın. Sözü edilen %80 zaten “harc-ı alem”dir bence… Ancaaak, kalan %20 var ya… O çok daha karlı olacak. Ne kadar ufağa bölünürse, o kadar karlı pazarlar çıkacak. Bölünecek de… Birey… Farklılık… Pazarlama…

Büyük şirketler bire bir pazarlamada zorlanırlar. Ortalamaya kaçma eğilimi yaşarlar. Maliyet unsuru öne çıkar. Bu arada CRM dünyası bir çok yeniliklerle tanışır. (Örnek [1] ve [2])

Ama niş pazarları yaratanlar, müşterisine çok yakın olacaklar. Bu kaçınılmaz.

Aksi takdirde, (eski bir atasözü) tabiat boşluktan korkar. Sen doldurmazsan, başkası dolduruverir.

😉

Etiketler: , , , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Bir buçuk marka” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Uğur Hocam, Ries söz konusu yazıda tam olarak şöyle diyor:

  “Gelişen kategorilerdeki lider markalar veya farklılaşmış 2 numaralar genellikle en yüksek başarı şansına sahiptir. Linens N´Things veya Circuit City gibi taklit 2 numara markaysanız başınız dertte demektir. Özellikle farklılaştırılmış iki güçlü rakibin arkasından gelen 3 numaralı markaysanız, DHL veya Kmart gibi ciddi sıkıntıdasınız demektir. Kategoriniz geçmişten kalmaysa, isminiz biliniyor olsa bile hayatta kalmakta zorlanacaksınız demektir, Kodak, Sharper Image, ya da Mervyns gibi…”

  Yani, her sektörde bir buçuk marka, bu ifadelerden benim çıkarsamam oldu. Sonuçta aynı anlama geliyor bence, ama “bir buçuk” kendisinin ağzından çıkmış değil.

  Bu ayrıntıyı aktarmak istedim.

  Selamlar.

 2. yusuf parlak :
  13 Nisan 2009
  1:32 pm

  Güzel bir sanat çalışması ellerinize emeklerinize sağlık
  Yusuf PARLAK

 3. Akla gelen ilk 2 markadan biri olmak konusunda bir öykü daha…

Yorum Yazın