11 Mart 2009 Çarşamba

Bitirme Tezi

Bitirme tezini benimle hazırlamak isteyen öğrencilere beklentilerimi bildiriyorum.

 • Dersimi almamış, hiç tanımadığım öğrenciler ile proje yapmak çok da sevdiğim bir uygulama değil. Diğer öğretim üyelerinin iş yükünü hafifletmek için, pazarlama tezi yapmak isteyenleri kabul ettiğim oluyor. Bu koşulda, uzaktan eğitim olsa bile proje öğrencileri ile bire bir görüşmeyi tercih ediyorum. (“Ben bir konuya karar verdim . Tez hocası olarak da sizi seçtim. Haydi başlayalım” tarzı yaklaşımlara soğuk bakıyorum.)
 • Öğrencinin bitirme tezi konusunda kendisine ve çalıştığı kuruma faydalı olabilecek bir çalışma yapmasını şart koşuyorum. Konu seçerken, çalışılan kurum ile birlikte hareket edilmesini, kurumun ihtiyaç duyduğu yönde bir çalışma yapılmasını istiyorum. Bu doğrultuda, kurumdan destek alması ve kurum verilerini kullanması gibi beklentilerim var.
 • Öncelikle 6 aydan daha kısa süre varsa, bitirme tezi almak istemiyorum. Basit öğrenci ödevi gibi bir tez için değil, gerek öğrencinin gerekse benim gurur duyacağım bir çalışma için olumlu bakıyorum. Tezin tamamını son döneme bırakmış öğrencilerin “çok işim vardı, başıma neler geldi, şirket zaten bize izin vermiyor, vb …” masallarını dinlemiyorum, kabul etmiyorum.
 • Tezin konusunda mutabık kalınca öğrencinin de bir ay içinde içerik konusunda birşeyler  [en azından anahatlarını (outline)] hazırlamış olmasını ve bu içeriği nasıl bir bitirme tezine dönüştürebileceğimizi görüşmeye başlamamız gerekiyor.
 • Böylece gerek tezin omurgası, gerekse içeriği belli oluyor. Sonra da belli sıklıkla raporlama istiyorum. Ayrıca da görüşerek tezin gidişatı konusunda yönlendirme yapıyorum.

Benim “olmazsa olmaz”larım bunlar. Hem geçmiş tecrübelerimden ders alarak irdelediğim, hem de “Okulu bitirecektim ama Uğur Özmen tezime geçer not vermedi” öyküsünü duymak istemediğim için bu koşulları istiyorum.

Çok şey mi istiyorum. Galiba EVET. Bu şartları bildirdikten sonra gönderilen yanıtlara baktığımda, AYNEN DEVAM diyorum.

😛

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Bitirme Tezi” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. Bitirme tezi konusunda oldukça katı kurallar öne sürüyorum. Ne var ki link’teki çalışmanın gösterdiği gibi süper işler çıkıyor.
  🙂
  Sonuçları gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum.

 2. CRM dersini benden alanlar için bile, CRM tezi hazırlamaya ilişkin kurallarım var. Başka okuldan olanlara genelde doğrudan katkım olmuyor.

Yorum Yazın