11 Mart 2009 Çarşamba

Bitirme Tezi

Bitirme tezini benimle hazırlamak isteyen öğrencilere beklentilerimi bildiriyorum.

 • Dersimi almamış, hiç tanımadığım öğrenciler ile proje yapmak çok da sevdiğim bir uygulama değil. Diğer öğretim üyelerinin iş yükünü hafifletmek için, pazarlama veya dijital dönüşüm tezi yapmak isteyenleri kabul ettiğim oluyor. Bu koşulda, uzaktan eğitim olsa bile proje öğrencileri ile bire bir görüşmeyi tercih ediyorum. (“Ben bir konuya karar verdim . Tez hocası olarak da sizi seçtim. Haydi başlayalım” tarzı yaklaşımlara soğuk bakıyorum.)
 • Öğrencinin bitirme tezi konusunda kendisine ve çalıştığı kuruma faydalı olabilecek bir çalışma yapmasını şart koşuyorum. Konu seçerken, çalışılan kurum ile birlikte hareket edilmesini, kurumun ihtiyaç duyduğu yönde bir çalışma yapılmasını istiyorum. Bu doğrultuda, kurumdan destek alması ve kurum verilerini kullanması gibi beklentilerim var.
 • Öncelikle 6 aydan daha kısa süre varsa, bitirme tezi almak istemiyorum. (YÖK’ün uygulaması nedeniyle, artık 3 ay için de kabul ettiğim oluyor. Yine de…) Basit öğrenci ödevi gibi bir tez için değil, gerek öğrencinin gerekse benim gurur duyacağımız bir çalışma için olumlu bakıyorum.
   • Hemen her yerde onlarcasını bulacağınız [ve çok sayıda kaynaktan kopyala-yapıştır yapabileceğiniz] “Sosyal medyanın bilmemne sektöründe pazarlamaya etkisi” veya “Kamu sektörüne dijitalleşme adımları” gibi konularla kesinlikle ilgilenmiyorum.
 • Tezin konusunda mutabık kalınca öğrencinin de bir ay içinde içerik konusunda bir şeyler  [en azından anahatlarını (outline)] hazırlamış olmasını ve bu içeriği nasıl bir bitirme tezine dönüştürebileceğimizi görüşmeye başlamamız gerekiyor.
 • Böylece gerek tezin omurgası, gerekse içeriği belli oluyor. Sonra da belli sıklıkla raporlama istiyorum. Ayrıca da görüşerek tezin gidişatı konusunda yönlendirme yapıyorum.

Benim “olmazsa olmaz”larım bunlar. Hem geçmiş tecrübelerimden ders alarak irdelediğim, hem de “Okulu bitirecektim ama Uğur Özmen tezime geçer not vermedi” öyküsünü duymak istemediğim için bu koşulları istiyorum.

😉

Ekim 2017’de, benimle bitirme tezi hazırlamak isteyen bir MBA katılımcısı şöyle yazdı:

Bunu blogda yayınladım .

Gelen yorumlardan biri şöyleydi:

Ben 2011 yılını daha dün gibi hatırlıyorum.
Sizin sınava hazırlanırken web sayfasında gördüğüm yazı projeyi ne yapacağımı göstermiş size “beraber proje yapalım mı?” dediğimde Şule hocam da “sen deli misin? Uğur’la proje yapmak çok zor” demişti.
Sonuçta bir o kadar farklı okul deneyimlerimde en iyisi sizinle olmuştu.
Bu arada proje bugünkü değeriyle şirkete milyon TL’ye yakın bir fayda sağlamıştı.

Diğer yorumlara da göz atmak faydalı olur.

😉

Çok şey mi istiyorum? Galiba EVET… Bu şartları bildirdikten sonra gönderilen yanıtlara baktığımda, AYNEN DEVAM diyorum. Tezlerini bitirenlerin sonuçlarına baktığımda, iyi yaptığımı düşünüyorum.

Aşağıda bir kısmının listesi var.

Ahmet Naci NARŞAP, “Customet Experience Management – Internet Banking Case in Turkey”, 2008

Canan ULUŞAHİN, “Single customer view screen design in B2B. Enthone Turkey Case”,  2009,

Hilal CURA, “Building a CRM model for making the right offers to the right customers in sports retailing: A Case Study of Intersport Turkey”, 2009.

Işık AYDIN. “Banka çağrı merkezi ekranlarının müşteri odaklı duruma getirilmesi”, 2009 (bir kısmı şurada)

Ahmet Numan CEBECİ, “Customer Lifetime Value Calculation for best path determination”, 2009,

Ercan OĞUL, “Behavioral segmentation in Affluent Banking”, 2010.

Ahmet SUBAŞI, “Business Horizons of Semantic Technologies: Applications in CRM, E-commerce and Social Media”, 2011

Pınar Demir, “Expat Banking”, 2014

Meryem Bektaş, “CRM Sisteminde Müşteri Ekranları – Tekstil Sektöründe Bir Uygulama“, 2015

Orçun Necati Berber, “Endüstriyel Otomasyon Sektöründe En İyi Teklif Modelinin Geliştirilmesi”, 2016

Ayşenur Yücel, “Konutlarda, Üretim ve İşletme Süreçlerinin  Kullanıcı Beklentilerine Yönelik Verilere Uygun Tasarlanması”, 2017

Ozan Hatil, “Otonom ve İnsansız Araçların Sigorta Sektörü İçin Yarattığı Fırsatlar ve Riskler”, 2017

Ali Koray Sandal, “Konut Projelerinin Satış ve Pazarlama Faaliyetlerinin Dijitalleştirilmesi ve Rekabet Avantakı için Veri Kullanımı”, 2017

Müge Yıldırım Çağlargil, “Omnichannel Stratejide Segmente Yönelik İçeriğin Müşteri Yolculuğundaki Önemi”, 2017

Gökçe Özyiğit, “Bankalarda Müşteri Şikayetlerinin Etkin Yönetimi ve Pazarlama Faaliyetlerine Katkısı”, 2018

Zennure Danışman, “Creating Joyful and Eco Consious Customer Experience with an Online Platform and Customized Jeans Application”, 2018

Umut Altun, “Yapı Kimyasalları Sektöründe Son Kullanıcı Satın Alma Davranışlarının İncelenmesi ve Uygun Satış Modelinin Oluşturulması”, 2019 (şurada bir alıntı var)

Mücahit Altay, “B2B’de Doğru Ürün Sadakat Yaratımı ve Sürdürülebilir İlişki. Vaka: Bilişim Ürün ve Hizmet Sağlayıcısı”, 2019

Ezgi Sertcan, “Orman Endüstrisinde Dijital İkiz Teknolojisi ile Stratejik Plan Hedeflerinin Belirlenmesi”, 2019

Hakan Yılmaz, “Kullanılmış Otomobil İhalesinde Teklif Verenlerin Müşteri Yolculuğu Haritası”, 2019

Merve Güleş Doğan, “Otomotiv ve Lastik Sektörünün Dönüşüm Yolculuğu”, 2019

Didem Yorgun, “Kronik Hastalıklarda Tedavi Uyumu ve Hastanın Özyönetimi İçin Dijital Kanalların Kullanımı İle Yapılabilecekler”, 2019

Yeşim Kızıltan, “Mobilya Aksesuarları Sektöründe Müşteri Deneyim Yolculuğu Haritaları İle Bir Uygulama” 2020 (şurada bir alıntı var)

Emre Arslan, “İnternet Servis Sağlayıcılarda Churn Tahminleme Modeli”, 2020

Emrah Özgören, “Bankalar için KOBİ’lerde Risk Analizi ve Erken Uyarı Modeli”, 2022

Öykü Nil Avunduk Eğin, “Konaklama Sektöründe Dijital İyileştirmeler” (Çocuklu ailenin tur operatörü tercihini etkileyen faktörler ve iyileştirme önerileri) 2023

 • Sadece bu kadar değil. Şirketler özelinde geliştirilmiş önerileri içeren bazı tezleri yukarı listeye almadım.

Hepsiyle gurur duyuyorum.

.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Bitirme Tezi” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. Bitirme tezi konusunda oldukça katı kurallar öne sürüyorum. Ne var ki link’teki çalışmanın gösterdiği gibi süper işler çıkıyor.
  🙂
  Sonuçları gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum.

 2. CRM dersini benden alanlar için bile, CRM tezi hazırlamaya ilişkin kurallarım var. Başka okuldan olanlara genelde doğrudan katkım olmuyor.

Yorum Yazın