27 Nisan 2012 Cuma

CEM ve enformatik ilişkisi

Müşteri deneyiminin dükkana girince değil, satınalma kararı ile başladığını daha önce birçok kere yazmıştım. Geçenlerde İGDAŞ ile bir deneyim örneği yaşadım.

Kiracı çıktıktan sonra sözleşmeyi düzeltememiştik. Boş gün bulup bu işi yapmaya karar verdim. Sabah ilk olarak İGDAŞ internet sitesinden en yakın şubenin adresine baktım.

Yanında harita olduğu için, çok sevindim ve takdir ettim. Haritayı tıkladım.

Haritada görünen cadde-sokak adresiyle sitede verilen adreslerin farklı olması kuşkulandırdı. Ama çok üzerinde durmadım.  Hemen yola çıktım.

Yolda kocaman birçok İGDAŞ tabelası gördüm. Hem bunu akıl ettiklerine, hem de doğru gittiğime sevindim.

Birilerine sormadan adres bulmayı Avrupa’da rahatça yapıyorduk. Biraz emekle Türkiye’de de yapıldığını görmek hoşuma gitti.

Sonra adresi buldum.

Ve…

İGDAŞ, orada değildi. Beni, brandaya yazılmış yazılar karşıladı  internette belirttiği adrese taşınmıştı.

Yeni adresine nasıl gideceğimi oradakilere sordum. “Buradan dümdüz gidin. Yolun sonunda…”  dediler. Arabayla yola devam ettim. Dedikleri yere vardığımda şunu gördüm.

Yolun sonunda ve karşı taraftaydı. Arabayı bir yere park edip üstgeçit ile İGDAŞ’a ulaştım.

Neyseki şubede iç düzenleme iyiydi. İşimle ilgilenen memur çok yapıcıydı ve işlerim çabucak halledildi.

🙂

Deneyim dükkanda (şubede) başlayıp bitseydi, İGDAŞ’ı çok takdir edecektim. Ama şimdi İGDAŞ denildiğinde aklımda kalan şeyler:

 • adresi değiştirirken haritayı değiştirmeyen internet sorumlusu,
 • bunun yapılması gerektiğini söylemeyen ve denetlemeyen (yani işini bilmeyen) iletişimciler,
 • yanlış yönlendiren ve yarım saatimi çalan tabelaları söktürmeyen enformatik kavramından habersiz yöneticiler,
 • şubedeki iyi niyetli çalışanlar.

😉

Tabelaların da müşteri temas noktası olduğunu bilmeyen ve çok daha basit bir iş olmasına rağmen internetteki haritayı değiştirmeyen iletişimcilerden, caddedeki tabelaları söktürmesini bekliyorum. Hayal işte…

Benimki de “öğretmen sendromu” galiba.

🙁

Etiketler: , , , ,

Kategori: CEM, CRM

“CEM ve enformatik ilişkisi” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. 14.05.2012 tarihinde, saat 15:39’da gelen mesajı aşağıya alıyorum.

  Merhaba,

  Sayın Özmen,

  Web Sitenizde İGDAŞ Küçükyalı Hizmet Binası ile ilgili sorun yaşadığınızı belirterek haklı eleştirilerinizi ifade etmişsiniz.
  Küçükyalı Hizmet Binası’nda verilen tüm hizmetler bundan böyle yeni hizmete giren Maltepe Hizmet Binası’na taşınmıştır. Yeni binanın ismi ilk aşamada yine Küçükyalı Hizmet Binası olarak düşünülmüş fakat daha sonra abonelerimizin kolay bulamayacağı düşüncesiyle Maltepe Hizmet Binası olarak değiştirilmiştir. Web sitesindeki bina ismi bu nedenden dolayı bir süre bilinçli olarak Küçükyalı olarak bırakılmıştır.
  Taşınma işlemleri yeni yapıldığından web sitemizdeki adres, harita bilgileri ve eski binaya ait yönlendirme tabelaları güncellemeleri henüz tamamlanmamıştır.
  Eski binanın yine İGDAŞ hizmetleri için kullanılma durumu olduğundan Karayolları ve Trafik ile yazışmayla yapılan ve uzun bürokratik bir süreçte tamamlanan yönlendirme tabelaları sökülmemiştir.
  Diğer taraftan eski binaya ait totem yenisi ile değiştirileceği için bekletilmekte ve işlerin tek seferde yapılması planlanmaktadır.
  Eleştirileriniz bizleri daha da dinamik tutacaktır. Lütfen İGDAŞ ile ilgili her türlü eleştirilerinizi bize de iletin. Olaki gözden kaçan hususlar olabilir.
  Abonelerine daha iyi hizmet etmeye çalışan, Avrupa’nın sayılı önde şirketlerinden İGDAŞ her geçen gün hizmet ağını yenileyerek daha da genişletmektedir.

  Sayın Özmen,
  Şu an itibariyle web sitemizde adres Maltepe Hizmet Binası olarak gözükmekte ve harita bilgisi de yeni adrese göre güncel olarak bulunmaktadır.

  Sizden, sitenizdeki kurumumuzla ilgili yazmış olduğunuz bilgileri güncellemenizi rica ediyoruz.

  Bu vesileyle iyi günler diler çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  İGDAŞ
  KURUMSAL İLETİŞİM VE MEDYA İLİŞKİLERİ MÜŞAVİRLİĞİ
  0212 499 1061

 2. İGDAŞ Kurumsal İletişim ve Medya İlişkileri Müşavirliği‘nden aldığım mesajda yine önemli bir nokta atlanmış. “Taşınma işlemleri yeni yapıldığından web sitemizdeki adres, harita bilgileri ve eski binaya ait yönlendirme tabelaları güncellemeleri henüz tamamlanmamıştır.” cümlesi ile hataya devam edilmiş.

  Yukarıda resimlerinden göreceğiniz gibi, web sitesindeki adres değiştirilmiş, ama harita değişmemişti. (Unutkanlık vardı.) Ben de adresi değiştirmişken haritayı değiştirmeyen iletişimcileri sorgulamıştım.
  Yani “Taşınma işlemleri yeni yapıldığından” bahanesi geçerli değil.

  😉

  Diğer yandan, artık haritanın da düzeldiğine sevindim. Diğer abonelere bir faydam olduysa, ne mutlu.

Yorum Yazın