21 Eylül 2017 Perşembe

The Circle – Çember

Tom Hanks ve Emma Watson’un başrollerde oynadığı The Circle isimli filmi seyrettim. (Daha önceden seyretmiş olanlar varsa, “Neden daha önce haber vermediniz?” diyeceğim)

The Circle Poster

Şurada filmin fragmanlarını seyredebilirsiniz.

Film eleştirmeni olmadığım için senaryo, prodüksiyon, uyarlama, artist seçimi, mekan seçimi, ışıklandırma, ses kalitesi, görüntü kalitesi, kamera açıları, vb. konularına hiç girmeyeceğim. Beni ilgilendiren filmin konusu…

The Circle (Çember) etkileyici bir hikâye üzerinden bir veri şirketinin büyümesini ve güçlenmesini anlatıyor.

Big data, sosyal medya verileri, sosyal CRM, sosyal medyanın etkileri, veri anlamlandırma, veri modelleme, istatistiksel analiz, veri madenciliği, bilgi güvenliği, veri depolama ve işleme konularıyla ilgiliyseniz, mutlaka seyredin.

Yalın bir hikâye de değil. Şirketlerin güçlenmesi ve toplumu yönlendirerek politikayı etkilemesi gibi birçok yan konu da eklenmiş.

Seyredin ve sonrasında tartışalım.

GICIK NOTLAR:

 • 2011’den beri verinin gidebileceği noktaları vurgulamaya çalışıyorum. O dönemlerde bana “3 satır kodlama bilmezsin, bu konularda ahkam kesme” diyen bazı IT’cilerin bugünlerde çeşitli uyarılarını okuyorum da… “Günaydıııın” veya “Hoşgeldiniiiiz” diyesim var.
 • İsterseniz şu eski yazılara bir göz atın:
  Sosyal Medya Quo Vadis
  Kimin Seçimi
  Çayıra Salamazsın

😉

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: CRM

“The Circle – Çember” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. Hocam hem film önerisi oldu, hem de konu pekiştireci =) Klavyenize sağlık. İzleyeceğim en kısa vakitte.

 2. Ali Cevat Ünsal

  Yazıda vurguladığım gibi “şahane film” demiyorum. “Konu açısından veriyle ilişkili herkesin seyretmesi gerekir” diyorum.
  🙂

Yorum Yazın