6 Eylül 2010 Pazartesi

CRM ≠ puan, kupon, indirim, taksit

“Bir CRM projemiz var” diyorlar. Anlatıyorlar.

– Müşteriler her satın aldıklarında puan toplayacaklar. Puana göre onlara bazı hizmetlerde indirim yapacağız.

– Müşterilere kupon göndereceğiz. 100 liranın üstünde alışveriş yaptıklarında “10 lirası bizden” kuponunu kullanacaklar.

– Müşteriyi arayacağız. “Eğer şu programa geçerseniz, her ay 55 – 60 TL yerine sadece 35 lira ödeyeceksiniz” diyeceğiz. Böylece bir yıl daha bizimle kalmasını garanti edeceğiz.

😀

Sadakat nedenleri yazısında vurgulamıştım. Bunlar müşterinin tekrar gelişini artırmak için girişimler olabilir. Ama sadakat yaratmaz.

Üstelik, örnekteki gibi yanlışlarınızı abartıp şirketinize zarar bile verebilirsiniz. Müşteri odaklılık “gerçek CRM” kavramını anlamakla başlar.  Bir’e bir müşteri seviyesine inme potansiyeli olmayan işler, CRM değildir.

Sadakat deyince, berberinize veya kuaförünüze neden sadık olduğunuzu düşünün. İndirim verdiği, kupon gönderdiği, her gittiğinizde topladığınız puan sistemi olduğu, fiyatı ucuzlattığı için mi?

Başka şeyler mi yapıyor acaba?

😀

Meraklısı için, birlikte okunabilir eski yazılar:

😀

Etiketler: , , ,

Kategori: CRM

“CRM ≠ puan, kupon, indirim, taksit” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

  1. İnsanlar ne söylediğinizi hatta (onlara) ne yaptığınızı unutabilir ama nasıl hissettirdiğinizi unutmazlarMIŞ MUŞ

  2. Seth Godin’den Loyalty:
    http://sethgodin.typepad.com/seths_blog/2010/09/loyalty.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+typepad%2Fsethsmainblog+%28Seth%27s+Blog%29

  3. Müşteri için sadakat nedenlerini çok iyi kavrayıp, sadakatın sadece indirim ve kuponla olmayacağını bilmek gerekiyor.

  4. İsmail S. Dağlı’nın “Gerçek Sadakat Satın Alınamaz” isimli yazısı

Yorum Yazın