21 Şubat 2023 Salı

CRM Dersi hakkında – 1

Bugünün dünyasında veri, veriye dayalı düşünme ve müşteriyi anlama konuları, üst düzey yönetici olmayı amaçlayan hemen herkesin bilmesi gereken konular oldu. Dijital etkileşimin gelişmesiyle pazarlama iletişimi (özellikle dijital reklamcılık) bile, en yaz yaratıcılık kadar veriye de ihtiyaç duyuyor. (Bakınız:  [1] , [2] , [3] , [4] , [5] , [6] , [7] , [8] , [9]  )

Bu dönem (2023-2024 YAZ döneminde) İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA programında CRM dersi vereceğim.

Önemli Not: Şeffaf olmak amacıyla, geçmiş yıllarda dersin yöntemi, içeriği ve beklentilerim konusunda birçok blog yazısı yayınlamıştım. Zamanla değişiklikler oldu. Ben eğitim yöntemini değiştirdim, bazı konular daha fazla önem kazandı, yeni bazı konular eklendi.

İlkeler değişmedi ama bazı kurallar değişti. Bu nedenle, CRM dersi konusunda hemen her şeyi yazı dizisi şeklinde yayınlamaya karar verdim.

Çeşitli global ve yerel etmenler sayesinde artan rekabet koşulları nedeniyle müşteri ilişkisinin sürdürülebilir kârlılıkta yönetilmesi giderek zorlaştı. Hemen her şirket CRM diye bizzat söylemese de bu konuda projeler yapıyor. Biz de CRM dersini, bu projelerde rol alan kişilerin gerekli bilgiyle donatılmasına yarayacak biçimde işliyoruz.

İçeriği anlatmadan önce bakış açısı ve dersin işlenme biçimini aktarmak isterim.

İlk iki hafta kuramsal (teorik) ağırlıkta bilgi sunduktan sonra, diğer 10-12 hafta boyunca gerçek hayat uygulamaları ve kuramsal kısmı birlikte tartışıyoruz.

MBA’in Master of Business Administration (İş İdaresi Ustası) anlamına geldiğini düşünüyorum. Atasözümüz “seyredilerek usta olunsaydı, köpekler kasap olurdu” diyor. Bu çerçevede “öğretmen anlatsın, biz dinleyelim” değil gerçek anlamda “iş başı eğitim” gibi işliyoruz.

İş başı eğitimi nasıl uyguluyoruz? CRM dersini alanları 4 – 5 kişilik gruplara bölüyoruz. Dersi alan katılımcı sayısına göre birkaç adet proje grubu oluşturuyoruz. Her grup farklı bir sektörü (geçmiş dönemlerde: havayolu, eğitim, e-ticaret, telekom, tarım, FMCG, vb idi) ele alıyor ve o sektörde CRM projesi yapar / yönetir gibi çalışıyor.

Örneğin ben “müşterinin tanımı” konusunu anlatıyorum. Ertesi hafta gruplar “kendi sektörlerinde müşteri, aktif müşteri, kayıp müşteri, potansiyel müşteri” gibi tanımlar hakkında sunum yapıyorlar.  Tartışıyoruz. Sonra ben yeni konuyu anlatıyorum. Elbette bu yeni konu, bir sonraki hafta ilk saatte sunum yapılacak, sonra ben yine, yeni bir konu daha vereceğim.

Bazen iş hayatında çalışanlar, kendilerine yakın sektörleri seçiyorlar; çoğunlukla hangi sektörlerin seçileceğine veya seçilmeyeceğine birlikte karar veriyoruz.

Sunumların 10-15 dakikayı geçmesini tercih etmiyorum. Sadece 15 dakika, doğrudan konuya odaklı sunum yapılıyor. Örneğin: Sektörünüzde en önemli müşteri bilgileri nelerdir? Zaten böyle bir soruya daha uzun yanıt verilemez.

Böylece benim anlattığım ve sınıfın sadece dinlediği bir ders olmuyor; aksine sürekli katılım olan, farklı sektörlerdeki uygulama fırsatlarının da öğrenildiği bir ders oluyor.

Ödevler konusunda ayrıntılı yazılar:

Danışmanlık müşterilerimin yoğunlukla talep ettiği konuları ders programına ekliyorum. Böylece, gerçek iş ihtiyaçlarından kopmayan bir bilgi birikimi oluşturuyoruz. Bu doğrultuda güncel CRM sohbetlerinde sıkça konuşulmaya başlanan “RFM’in doğru kullanımı” ve “sosyal mecralardaki bilgilerin (big data) proaktif pazarlama amacıyla kullanılması” konusunu da programda göreceğiz.

Benim derslerim, MBA programında en çok ödev verilen derslerdir. 7 – 8 kere grup veya kişisel ödev veriyorum. Ödevler zamanında hazırlanmadığı zaman SIFIR değerinde. (Geçmiş yıllarda bazı MBA katılımcıları “sizin ödevlerinizi yapmaktan, başka derslere yetişemiyoruz” demişlerdi. Dersi almayı isteyen arkadaşları bu konuda uyarmak isterim.)

Dikkat etmişseniz, yukarıda hiç “MBA öğrencisi” dememişimdir. Sizlerin “iyi yetiştirmek zorunda olduğum usta adayları” olduğunuzu varsayarım. Dersi alanlara “öğrenci” gibi davranmam, iş hayatında birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarım gibi davranırım. Zaten MBA’de öğrenci değil, “usta olmaya çalışan kalfalar” vardır diye düşünürüm. “Eğitimde merhamet vatana ihanettir” sözüne inanırım.

🙂

Bu yazının devamı şurada.

.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: CRM

“CRM Dersi hakkında – 1” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

 1. Emrah ÖzgörenSME Field Performance and Reporting Senior Supervisor at Garanti BBVA
  .
  Çok zor ama bir o kadar da keyifli bir dersti. Yaptığımız ödevleri gerçek hayatta uyguladıkça mutlu oluyorum.
  =========================
  Derya CelikProduct&Process Development | Innovation Management | Technology Management | Scrum Master (PSMI) I Agility & Innovation Coach (ACAIC) I ATC
  .
  Hatıralarımda MBA’in en zor olsa da en güzel dersi diye kaldı. Üstünden 10 yıl geçmesine rağmen, hâlâ bu konuyla ilgili birşey merak edince açıp blogunuzu okuyorum hocam
  =======================
  Eser BüyüksoyInsights & Analytics Senior Manager
  .
  Aynı zamanda gerçek hayat uygulamalarıyla en çok entegre olunan dersi bence 🙂 CRM’a dair uygulanan sayısız örneği bu derste öğrenmiştim… kolay gelsin hocam

 2. Pınar Karakuş EcevitQualified Specialist – QNB Finansbank/IBTECH Technology
  .
  Tekrar aynı şeyleri dinleyip ,aynı ödevleri yapmaya tamamım ,tüm öğrencilik hayatım boyunca aldığım en keyifli derstir. Uğur hocam çok kıymetlisiniz

 3. Canan UlusahinGeneral Manager at Bakis Kimya
  .
  2006 yılında ilk kez sizin gözünüz ile CRM ile tanışmıştım. Yeni genel müdür olmuş ve size “nereden başlamalı” diye mail göndermiştim. Profosyenel hayatıma dokunduğunuz için çok teşekkür ederim. Umarım bugünün gençleri sizden maksimum düzeyde feyz almayı başarabilirler . Sorularınız her zaman olduğu gibi ilham verici
  ===============
  Kübra BiçerKPMG Fintech & Digital Finance Senior Consultant & IT Auditor
  .
  Hiçbir şey bilmeyerek başladığım dersinizden dolu dolu ayrılmakSizden eğitim almış olmak çok kıymetli profesyonel iş hayatıma ve her alanda kullanabileceğim bakış açılarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim
  ===============
  Tutku İLHAN AKPINARHead of CRM
  .
  İlham verirken öğretme budur diyebilir miyiz, harika sorular elinize sağlık!
  Tüm öğrencilerinize başarılar, sizin gibi bir hocadan ders aldıkları için çok şanslılar

Yorum Yazın