1 Nisan 2009 Çarşamba

CRM firmasına CRM

CRM projesi yapacaktık. Sıfırıncı aşama için danışman firma aradık.

  • CRM projelerinde “sıfırıncı aşama”, ihtiyaçların belirlenmesi ve yol planının saptanması sürecine verilen isimdir. Yola çıktıktan sonra birinci, ikinci, üçüncü aşamalar gelir…

Birkaç firmaya haber gönderdik. “Gelip bize CRM anlatmayın. Sorunlarımızı dinleyin ve bize bir teklif hazırlayın” dedik.

İlk toplantı turu için firmalara birer saat süre tanıdık. Biri dışında hepsi ilk 20 dakika kendilerini anlattı. Sonra bizi dinledi, notlar aldı.

En CRM odaklı olduğunu sandığımız firma ise, 50 dakika boyunca önce kendini anlattı, sonra bizim sektörde ne kadar iyi işler yaptığını… Sizin dertlerinizi sizden iyi biliyoruz, ayrıca dinlemeye gerek yok havasında devam ediyorlardı.

Ben konuşmayı kestim. Sürenin sonuna geldiğimizi ve bizden feed-back almadıklarını hatırlattım. Kerhen “Peki, sizi dinleyelim” dediler. Bir küçük not defteri çıkardılar.

Biz anlattık. Ancak bir sigara paketinin tek yüzüne sığacak kadar not aldılar.

Toplantı sonrasında CRM şirketinin Genel Müdürüne e-posta gönderdim. “Müşterisini dinlemeyen bir şirketin nasıl CRM yapacağını” sordum.

😛

Etiketler: ,

Kategori: CRM

“CRM firmasına CRM” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. ufkunu açmışsınız adamların 🙂

  2. CRM projelerinde buna “sıfırıncı aşama” deriz. Bu aşama iyi yönetilirse, hem ucuz hem de hızlı bir şekilde verim elde etmeye başlanır. Ama iyi yapılmazsa… Bu linkte…

Yorum Yazın