9 Nisan 2011 Cumartesi

CRM ve CEM eğitimleri

Son günlerde, CRM ve CEM eğitimlerinin sayısı arttı. Bazı okurlarım, birkaç tanesinin linkini  gönderip hangisi iyidir diye soruyorlar. Arkadaşlara birer birer verdiğim yanıtları toplu olarak yanıtlayayım.

😉

Öncelikle içerik‘e bakmak gerekir.

Çeşitli müşteri tipleri ile nasıl ilişki kurulacağı, zor müşteriler ile nasıl başedileceği, müşterilerin nasıl ikna edileceği, şikayetlerin nasıl giderileceği, vb. maddeler varsa, o “CRM eğitimi” değil, “ileri satış teknikleri” eğitimidir.  Bir CRM proje yöneticisi için değil, satış ekibi ve satış yönetimi için çok yararlı olabilir.

CRM bir strateji faaliyetidir. Bu mutlaka olmalıdır. Ek olarak istatistiksel ve analitik yaklaşım gerektirir. Kolay / zor veya değerli / değersiz şeklinde değil;  ürün kullanımı için benzer müşteri  özellikleri içeren şekilde segmentasyon içermelidir.

Bunlardan yoksun bir eğitimi, CRM projesinde yer alacak olanlara kesinlikle önermem.

🙂

Sonra süreye bakmak gerekir.

Bahsedilen içerik ile verilen sürenin uyumlu olduğuna bakılmalıdır. Eğer sizi bir – iki günde CRM uzmanı yapacağını söyleyen bir eğitim varsa, söyleyin ben de katılayım.

🙂

Sonra eğitimi verecek olan kişilere bakılmalıdır.

Son zamanlarda bir çok eğitimde, hem para ödüyor hem de firmaların reklamlarını dinliyoruz. Sponsorlu faaliyetlere katılanlar azaldı. Şimdi de eğitimler, firmaların kendilerini duyurmak için yaptıkları etkinlikler şeklinde düzenleniyor. Dersime ücretsiz konuk konuşmacı olarak gelenlere bile reklam yapmamalarını söylüyorum

Sizin paranızla…

  • Size durmadan anlamsız SMS ve/veya e-posta gönderen kurumun CRM veya iletişim müdürü (Kendisini haklı çıkarmak için sizden para alarak derdini anlatmasına katlanır mısınız?);
  • Telefonunuza bir türlü çıkmayan ve çıkınca da beklediğiniz hizmeti alamadığınız kurumun çağrı merkezi yöneticisi (Hatalarından ders aldığını mı duymak istersiniz, uygulayamadıkları konusunda derin bilgisini mi?);
  • Daha önce moda olmuş TQM, re-engineering gibi her konuda zaten dinlediğiniz danışman (MBA yaptığınız okulda, aynı hocanın İK, Muhasebe, Finansman ve Organizasyon dersi vermesine nasıl bakarsınız?)
  • Hayatında hiç profesyonel olarak CRM projesinde yer almamış, ama 2 yıl içinde 20 tane projenin her birinde birkaç gün geçirmiş eleman (Nurlu ufuklardan bahseden ama kısa zamanda patrona bir başarı öyküsü sunmazsanız başınızın belaya gireceğini anlamayan birinden CRM projesi kurgusu dinler misiniz?)

varsa… o eğitimden uzak durun.

Eğitimi verecek olan kişilerin geçmişini, CEM ve/veya CRM bilgisini, daha önce neler yapmış ve neler yazmış olduğunu internet’ten araştırın. Sadece o toplantı için CRM veya CEM ile ilgilendiğini düşünürseniz, vazgeçin.

🙂

Sadece CRM ve CEM için değil, moda olan her konuda eğitim almadan önce bu yolu izleyin. Hem paranızı, hem de zamanınızı dikkatli harcayın.

Benden uyarması.

😀

Etiketler: , , , ,

Kategori: CEM, CRM

Yorum Yazın