24 Mart 2010 Çarşamba

Emlak işinde CRM

Müşterilere sorduğumuz sorulara artık yanıt alamıyoruz. Kaç yaşında olduklarını, kaç çocukları olduğunu, çocukların yaşlarını ve cinsiyetlerini bilsek, onlara daha iyi teklifler sunabiliriz.

Hele ki çocukların (veya ebeveynlerinin) nasıl bir yaşam tarzı sürdürdüklerini bilsek… Spor severler mi? Sinemaya ayda kaç kez giderler? Arada bir ev civarlarında yürüyüşlere çıkarlar mı? Çocuklar (veya kendileri) bisiklete binmeyi seviyorlar mı?

Kablolu TV
yayınlarını tercih ediyorlar mı? Evde herkesin ayrı bir internet erişimi olmalı mı?

Baba ve/veya anneyi ele alırsak… Akşam eve iş getiriyorlar mı? Araba kullanmayı seviyorlar mı? Sükunet mi arıyorlar, şehrin dinamizmini mi seviyorlar? Pencereden denizi mi yoksa yeşilliği mi görmek istiyorlar?

😛

Bunları bilsek, onlara çok güzel teklifler sunabiliriz. En beğenecekleri seçenekleri sıralarız. Bunu hepimiz biliyoruz.

Bazen bilgileri almak için acele ediyoruz. Müşteriye bir formu uzatıyoruz. Doldurmalarını istiyoruz. Tüm yukarıdaki bilgileri, hatta daha fazlasını soruyoruz. Çoğunlukla yanıt alamıyoruz.

Oysa müşteri bunları bize söylemeye hazır. Ofisimizi (veya internet sitemizi) ziyaret ettiği zaman kafasında tüm bunlar var. Tercihlerini de bunlar belirliyor.

😉

Neden öğrenemiyoruz biliyor musunuz? Yanlış yerden başladığımız için… Başvuru formu ile karşıladığımız için…

Onlara “bize her şeyini söyle ki sana nereden vuracağımızı bilelim” tavrıyla yaklaştığımız için… Aslında onlara uygun teklifleri sunmak istiyoruz. Sadece en uygun olan seçenekleri sunacağız. Onların değerli vaktini diğer (zaten ilgilenmeyecekleri) seçenekler ile harcamayacağız.

😛

Gelin senaryoyu baştan kurgulayalım.

Ofisimize geldiler. İsimlerini öğrendik.  (Kesinlikle bir form doldurtmaya kalkmadık.) Nasıl bir konut istediklerini sorduk. Yukarıdaki soruları, uygun bir sıra ve güzel cümleler ile sıraladık. (Kapalıçarşı ağzıyla, “bizde şu var, bu var, ondan var, bundan da var” demeden.) Her seferinde bir yanıt alarak… Her yanıttan sonra, başka bir anlamlı (ve belirsizliğimizi azaltan) soru sorarak…

Müşteri zaten aradığımız bilgileri vermeye başlar.

– Çocukların okulu şu semtte… Serviste geçiyor ömürleri. Şuralarda bir ev olsa…

– Varsın şehre biraz uzak olsun. Çocuk okula gidene kadar rahat eder. Sonrasını düşünürüz.

– İşten gelince, her akşam 2 saat de evde çalışmak zorunda kalıyorum. Çalışma odası mutlaka olmalı…

– Çocuklar odalarına çekiliyorlar. Ders mi çalışıyorlar, internette oyun mu oynuyorlar bilmiyorum.

– Hafta içinde yoğun çalışıyorum. Ama hafta sonunda, şöyle bir yürüyüş yapmayı, fırından ekmeği sıcak sıcak almayı isterim.

Daha niceleri…Böylece hangi projemizin hangi konutunun onlara en uygun olduğunu öğreniriz.

😀

Burada 2 önemli geliştirme gerekiyor.

 • Müşteri temsilcilerimiz iyi eğitilmeli. Belirsizliği azaltan ve doğrudan hedef yönlendiren soruları, en hoş ve nazik biçimde sormalı. Müşteriden azami bilgiyi almalı.
 • Müşteri temsilcilerinin kullanacağı ekranlar, alınan bu bilgilerin en hızlı ve en rahat şekilde sisteme girilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmalı.

Bu sayede bilgiler, müşteri temsilcisinin beyninde veya defterinde değil de şirketin bünyesinde kalır.

😛

İyi tasarlanmış süreçler hem maliyetleri azaltır, hem de müşteri memnuniyetini artırır.

😛

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: CRM

“Emlak işinde CRM” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Çook beğendim, hatta bu tarz bir iş olsa ben bile severek yapabilirim 🙂
  Ama biliyorsunuz fikirler uygulanmadıkla sürece değerleri yok 🙂
  Sevgiler

 2. Merve Yıldırım :
  24 Mart 2010
  2:55 pm

  Kesinlikle doğru.. İnsanlara konuşma fırsatı bırakmıyorlar. Araya da hemen para miktarını sıkıştırıveriyorlar. Müşteriyi şöyle baştan aşağı bir süzüp ‘bundan birşey çıkmaz’ deyip başlarından savıyorlar. Geçen hesabımın olduğu banka aradı. Bu arada hesabımı iki ay önce kapattırmıştım. ‘Bilmem ne alışveriş merkezinden bilmem ne kadar alışveriş yapmanızı sağlayacak bir kredi kartı çıkartacağız size.’ Daha yeni iptal ettim kredi kartımı. Neden bir tane daha çıkartayım ki? Zaten hesabımı kapattırırken ‘neden kapattırıyorsunuz’ diye sormamışlardı bile. Büyük rezillik. Biraz konunun dışına çıktım sanırım :0)

 3. İşte kurumlar gerçekten CRM kullansalar birbirlerinden habersiz aday müşteri aramayacaklar. Düşünsene sen bankayla kavga etmişsin, şaka gibi ardından seni arıyorlar. Sizinki biraz buna dönmüş. Gerçek bir CRM olsaydı ve müşterilerle deneyimler/ konuşmalar not alınsaydı, birbiriyle alaksız bölümlerde farklı çalışanlar müşteriyle ilgili bilgiye önden sahip olabilirlerdi. Nerdeee??? Onlar yaptıkları satışa bakıyorlar, işe aldıkları elemanı da ona göre alıyorlardır tahminimce. Müşterilerin ne tür olumsuzluklar yaşadığı çok önemli değil kanımca. Bir de bakmışsınız bir sonraki benzer görevdeki kişi güleryüzü tatlı diliyle (ksaca sizinle aynı frekanstan olan birileri) sizi telefonda kart almaya ikna edebilir, bir önceki deneyimden haberdar bile olmayabilir. Ne de olsa sattıktan sonra işi sizinle bitiyor. Ama ne yazık ki bir çok kurumun satış sonrasında da ciddi problemler oluyor. Ah CRM vah SSH

 4. Eğer müşterinin kafasında ‘Bu Ev benim şu problemimi şu sebepler ile çözecek en doğru seçim’ düşüncesi kendi kendine oluşmuyorsa o satışın başarılı olma ihtimali sıfır. Biz de CRM sistemimizi bu prensip üzerine kurduk.
  Biz projemize ile ilgilenen müşterilere bize ulaşma kaynağına ve şekline göre farklı yaklaşım şekilleri geliştirdik. Internetten veya telefon ile ulaşanlara bizi ziyaret etmelerini özendirecek bilgiler veriyoruz. Telefon ve internetten isim, soyad, tel ve email bilgilerini, nerede yaşadıklarını ve bizi nereden duyduklarını 1,5dklık bir sohbet sırasında öğreniyoruz. Bazen bu bilgileri paylaşmak istemiyorlar; bunların çoğu rakip şirketler veya emlakçılar oluyor.
  Tanıtım ofisine gelenlere form falan vermiyoruz. İlk önce birşeyler ikram edip yaklaşık 5dk lık birbirimizi sevme sohbetine giriyoruz. Daha sonra SPIN modelini uyguluyoruz. Sohbet şeklinde soru cevap moduna geçiyoruz. Situation, Problem, Implication ve Need-Payoff soruları soruyoruz. Buradaki amaç müşterinin kendisinin bile farkında olmayabileceği gerçek ihtiyacını ortaya çıkarmak ve bu ihtiyaca göre bir ev sunabilmek. Bu her zaman bizim sattığımız ev olmak zorunda değil. Zaten bu sebeple de Emlak Gurmesi sayfasında Ev Satmama Sanatı üzerine 3 yazım var 🙂
  Satış görevlilerimize hep şunu söylüyorum; siz istediğiniz kadar konuşun, siteyi övün, avantajları anlatın vs… hiçbir önemi yok. Müşteri sizin anlattığınız onca şeyin sadece 7 saniyesini hatırlayacak. Bu kişi eve gidecek, eşine danışacak, çocuklarına anlatacak, kayınçosunun fikrini alacak vs… ama anlattığı hiçbirşey sizin anlattığınız onca safsata olmayacak; sadece ve sadece kendi aklında kalan kendi deneyimleri olacak. O yüzden sorularınız ile o müşterinin kendi mantığı ve duyguları ile doğru cevabı bulmasına yardımcı olursanız, o müşteri sizi hiçbir zaman unutmayacaktır; ve sizden ev alamasa da tüm tanıdıklarına sizi tavsiye edecektir.
  Uzun oldu, heyecanımı maruz görün. Her gün içerisinde olduğum bir konu olunca dayanamadım.
  Bu yazıyı yarın şantiyede herkese okutacağım; sadece tanıtım elemanlarına değil, tüm şantiye personeline!
  Teşekkürler.

 5. Serdar Dağıstan,
  Ben teşekkür ederim.
  😀
  Eva Çiton,
  Aslında çağrı merkezi ekranlarına bu “önceki konuşma” işlenebiliyor. Ama yatırım gerek elbette…
  😉
  Merve Yıldırım,
  Yukarıdaki konunun az dışında bile olsa, “Anlamlı, tutarlı ve sürekli mesaj” kavramının tam içinde bir örnek.
  CRM derslerinde üstünde durduğumuz bir konu.

 6. Emlak işinde CRM konusunda müşteri deneyimi

 7. CRM konusunda sağolsun bilgilerini esirgemeden paylaşan Uğur Özmen (Uğur Abi), “Emlak işinde CRM” adlı tam bir özet niteliğinde müşteri tecrübesi ile ilgili bir vaka analizi yapmış. Yazıyı okurken, ilk temas noktası olarak internetin payının oldukça artışı, vakayı internetteymiş gibi düşünmeme sebep oldu.

Yorum Yazın