2 Kasım 2010 Salı

Ezberbozmak 3

Ezberbozmak 1‘de neden diye bazı sorular sormuştum. Bir tane daha ekleyeceğim.

2000 yılından önce çalıştığım bankada başlamak istediğim bir proje vardı.

Bankanın kredi kartını kullanırsın. Maaşın o bankadaki hesaba yatar. Tüm otomatik ödemelerini aynı hesaptan ödersin. Ama bireysel kredi istediğinde tüm başvuru formunu doldurman istenir.

Oysa banka, seni senden iyi tanıyordur. Üstelik, senin doldurduğun başvuru formu sisteme girilecek ve sonra değerlendirilecektir. Yani form doldurtulması, banka için de maliyetlidir.

Neden bütün bilgilerine sahip olan banka, doğru bilgiyi çabuk işleyecek ve yeniden sisteme giriş yapmayacak bir yöntem bulamaz?

Muhtemelen pazarlamaHukuk Bölümü’nün vizyonuna kurban ettikleri için.

😉

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: CRM, interaktivite, pazarlama, yaşamın içinden

“Ezberbozmak 3” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. Merhaba Uğur Hocam,

    Geçen hafta aynı bu dediğiniz olayı yaşadım. Sektörde bulunan yeşil, şanslı bir bankada banka hesabı açtırdım, işe başlamam sebebiyle. 1 ay sonra şirketim başka bir banka ile anlaştı ve yeşil bankamız o sırada bana kredi kartı satmak için birkaç gün aramıştı. Telefonda bütün o formu doldurturlarken artık sıkıldım ve bankalarında maaş hesabımın bulunduğunu bu bilgilere zaten ulaşabildiklerini,vakit ve maliyetten başka birşey olmadığını söyledim.
    “Prosedür böyle beyefendi.” dedi bana .

  2. Friendfeed’de başka Hukuk vizyonu ile Pazarlama kıyımı örnekleri var:
    http://friendfeed.com/ugurabi/7d8bd3c1/ezberbozmak-3

  3. Bu yazı üzerinden 6 yıl geçmiş. Halen bankalar herşeyimizi bilmelerine rağmen 15 sayfalık başvuru formu dolduruyorlar.

Yorum Yazın