17 Ocak 2009 Cumartesi

Güzel bir gün

Bugün güzel bir gün… Bir çok genç “usta” olduklarını kanıtladılar, onaylarını aldılar…

İstanbul Bilgi Üniversitesi’’nde MBA öğrencilerinin “bitirme tezi” sunumları vardı. Onlarca genç arkadaş, aylardır hazırladıklarını sundular. (Usta = Master)

CRM konusunda 2 sunum vardı. (Bir tane de sunum yapılmayan çalışmayı yönetme şansına ve keyfine ulaştım bu sene)

Öğrencinin bitirme tezi konusunda kendisine ve çalıştığı kuruma faydalı olabilecek bir çalışma yapmasını şart koşuyorum. Konu seçerken, çalışılan kurum ile birlikte hareket edilmesini, kurumun ihtiyaç duyduğu yönde bir çalışma yapılmasını istiyorum. Bu doğrultuda, kurumdan destek alması ve kurum verilerini kullanması gibi beklentilerim var.

Dolayısıyla yönetme mutluluğuna eriştiğim tüm çalışmalar “iş hayatının içinden” idi. Zaten Bilgi’de “okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz” diyoruz.

Bir tanesi B2B faaliyet gösteren firmanın “müşteri bilgi ekranı” tasarımı konusundaydı. Satış elemanının, müşteri ihtiyacını en fazla karşılamasını sağlayan ekran tasarlanmıştı. Firmanın Avrupa’daki genel merkezi, çalışma konusunda takdirlerini bildirdi. “Belki Avrupa’da da uygularız” dedi.

Biri, sadakat kartlarını konu almıştı. Kartını kullanan, yüksek ciro yapan ama isim ve adresini kaydettirmeyen müşterileri hedefledi. Onların kayıt olmalarını sağlayacak çeşitli kampanyalar tasarladı. Bunların büyük kısmı, yakında devreye alınacak.

Diğeri, yelpazesi çok geniş bir spor ürünleri mağazasının CRM yolculuğuna çıkmadan önceki durumunu saptadı. CRM’de “Sıfırıncı Aşama” diyoruz. Daha yola çıkmadan önce yapılması gerekenleri listeliyor. Sorunların tespit edilmesi ve doğru patikaların önerilmesini kapsıyor.

Başta Canan Uluşahin, Hilal Cura ve Selcan Alkaya olmak üzere bugün ustalık düzeyine ulaştığını belgeleyen herkesi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
🙂

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: CRM, İş hayatı

“Güzel bir gün” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Mustafa TOPALOĞLU :
  18 Ocak 2009
  3:09 am

  Hocam Merhabalar,

  Afyon Kocatepe Üniversitesinde İşletme Bölümü Üretim Yönetimi – Pazarlama Uzlanım Dalı 4. sınıf öğrencisiyim. Pazarlama adına bir çok ders alıyor ve bunun alt başlıkları içinde başlı başına bir ders olan CRM konusunu işliyoruz.

  Özgür Alaz seninle tanıştırırken ” CRM’ i Türkiye’ye getirin adam” demişti. Çalışmalarını ve yazılarını takip ettikçe ne kadar doğru bir tanımlama olduğunu anladım. Her ne kadar ders alamasamda yazdıklarınızdan çok şey öğrendim.

  İyiki varsınız 🙂

  Saygılar…

 2. Teşekkür ediyorum Mustafa.
  Sayende bugüne gururla başlıyorum. Yine “güzel bir gün” daha…

 3. Canan Uluşahin :
  18 Ocak 2009
  5:37 pm

  Sizin tarafınızdan blokunuzda teşekkür ile anılmak büyük onur. Ancak hem fikir sahibi hem de projenin her aşamasında rehberliğiniz ile elbetteki teşekkürün gerçek sahibi sizsiniz. Sizden aldığım CRM dersinin ve elbetteki projenin iş hayatıma katkısı yadsınmaz. Tekrar teşekkürler. İyi ki varsınız ve iyi ki tecrübelerinizi buradan bizlerle paylaşıyorsunuz

 4. Basit öğrenci ödevi gibi bir tez için değil, gerek öğrencinin gerekse benim gurur duyacağım bir çalışma için olumlu bakıyorum. Tezin tamamını son döneme bırakmış öğrencilerin “çok işim vardı, başıma neler geldi, şirket zaten bize izin vermiyor, vb …” masallarını dinlemiyorum, kabul etmiyorum.

 5. […] bitirme tezi konusunda oldukça katı kurallar öne sürüyorum. Ne var ki… Sonuçları gördüğüm zaman […]

Yorum Yazın