10 Mart 2009 Salı

Hassas temas noktaları

Sınıfa sordum. “Bir perakendecinin müşteri ile temas noktaları nelerdir?”

Sadece fiziki noktalar hatırlandı. Mağazalar, tezgahtarlar, çağrı merkezi… Biraz zorladım. Bu sefer de internet sitesinden öte gidemedik.

Haksız rekabet yaratmak istememiştim. Olmadı. “Bankalardaki temas noktalarını” sordum.

Yine şube, veznedar, çağrı merkezi ve internet’te kaldık.

Oysa, kredi kartı ile her alışverişinizde banka ile temasınız olur. Kredi limitiniz sorgulanır. Ayrıca POS belgesi üzerinden size özel mesaj da verilebilir. (Aynı noktadan, ikinci bir temas…)

ATM’den her para çekişinizde, banka ile temas edersiniz. Artık, ekranda kendinize özel mesajı da görebiliyorsunuz. (Yine ikinci temas…)

Daha önce yazmıştım. Internet deyince, bir çok temas noktası akla gelmelidir.

TV’de reklamları gördüğünüzde, dolaylı da olsa bir temas söz konusudur.

Müşteri ile temas edilen noktaları belirlemek biraz zaman alır.

Sizin işyerinizin müşteri temas noktaları nelerdir.

😉

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Hassas temas noktaları” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Merhaba;

  Müşteriyle temas noktaları müşterinin hangi yüzdelik dilmde olduğuna göre değişecektir. http://ugurozmen.com/crm/20-80-kurali

  Temas noktaları firmamızın müşterilerine hava limanında özel alanlar hazırlamak olabileceği gibi, çağrı merkezi tarafından günün herhangi bir saatinde cep telefonundan aranarak yapılan görüşme de olacaktır.

  Temastaki farklılıklar ise müşteriyi temasa zorlamak ya da kabullendirmek olabileceği gibi müşterinin tamamen kendi rızasıyla oluşan bir temasta olacaktır.

  Önceleri bankaların verdiği internet bankacılığı hizmeti sadece tercih meselesiyken bugün hem günün koşulları hem de bankanın zorlamaları nedeniyle mecburiyet halini almıştır.

 2. Gökhan Çidem :
  13 Mart 2009
  9:41 am

  e hocam bankada çalışıyorum ben zaten benim yerime siz bütün cevapları vermişsiniz 🙂

 3. Kolalı içecekler ve sigara söz konusu olduğunda, markanın müşteri ile doğrudan teması yoktur. Başkalarının denetimi veya sahipliğindeki dağıtım kanalları üzerinden temas ediliyordur. Bu durumda CRM uygulanamaz.

 4. Internet üzerinden yapılan temasları da önemsemek gerekir. Ancak, Sosyal CRM adı altında yepyeni bir yaklaşım gibi düşünmek kesinlikle hatalıdır.
  Sosyal ağlar üzerinden nasıl temas edildiği ve bu temasların nasıl kullanılabileceğine bakılmalıdır.

Yorum Yazın