1 Kasım 2009 Pazar

Internet şubesinde müşteri tecrübesi

Tek bir banka ile çalışmaya gayret sarfediyorum.

Finansal anlamda neyim varsa, onlarda… Tüm parasal varlığım, otomatik ödemelerim, ödeme talimatlarım, vb… Öğretmenlik ücreti başka bankaya yatıyor. Hemen bankama aktarıyorum. Öylesine sadığım…

Geçenlerde internet şubesinden bir EFT yapmak istedim. Ekranda yeni bir unsur gördüm.

Fortis_EFT_01

Transfer nedeni… ve tıklayınca aşağıya doğru açılan bir seçenekler dizisi. Hemen hepsinin kira olması gülümsetti… 😛

Önemsemedim.  EFT işlemimi yapmaya çalıştım.

Ama YAPAMADIM. Şu uyarıyı aldım.

Fortis_EFT_02

🙁

Gelin buradaki yanlışları tartışalım.

 1. Müşteriden bilgi almanın önemini biliyoruz. Ama bu şekilde zorlama ile mi alınmalı? “Müşteri elimize düştü. Bilgi vermezse işlemini yapamaz” diye mi düşünüyor bankadakiler?.. (Hani seve seve olmazsa… gibilerden.)
 2. Kelime seçiminde neden özen gösterilmiyor. Bir tarafta “Transfer Nedeni” deniyor, diğer tarafta “Ödeme Türü“… Müşterinin “hiç bir yerde ödeme türü sorulmadı ki…” diye düşünmesi olağan değil mi?

🙁

Bu nedenle daha önce birkaç kez vurgulamaya çalıştım. Önce pazarlama‘yı bilmek gerekir. CRM onun alt başlığıdır.

😛

4 Kasım 2009 tarihli ek:

 1. Kira konusu yasal bir zorunluluk imiş. İlk önce benim bankam yapmış.
 2. Transfer Nedeni” veya “Ödeme Türü” çelişkisi şimdilik devam ediyor.

😉

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: CRM

“Internet şubesinde müşteri tecrübesi” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Transfer işleminiz düzenli olacak ise bunu kendisi sık yapılan işlemlere atayabilir ve siz her seferinde bu formu doldurmaktan kurtulup tek tuşla işleminizi yapaiblin diye olmuş olabileceğini düşünüyorum.
  Ayrıca “Diğer” seçeneği bunların dışında bir alternatif için konulmuş gibi duruyor gibi.

  Bankalar arası para transferlerinin özellikle kira ödemeleri gibi artık mercek değil mikroskop altına alınan ve vergi kaybını önleme amaçlı bu tedbirlere alışmamız gerekiyorda olaiblir.
  Sizin aktardığınız üç kuruş para hükümetlerin gözüne batabilir ama domuz gribine ihalesiz ödenen bedel helal hoşta olabilir birilerine diye de düşünülebilinir.

  Düşünen insanların sevilmeidği bir ülkede yaşayabilmenin ne kadar mümkün olduğunu da düşünen birileri varmıdır diye de düşünmeden edemiyorum.

 2. Sık aralıklarla yapılan transfer işlemlerinin bir tıklama ile yapılmasına dair kolaylık, başka yerde var. Dolayısıyla, bu eklemenin nedeni o değil.
  😉
  Banka, kira ödemelerine ilişkin bir ürün çıkarmıştı. Sanırım o nedenle veri topluyor. Bunu seve seve yapmayanlara da …
  😉
  Vergi konusu olsa, diğer bankaların internet şubelerinde de aynı bilgi toplanırdı. Vergi kaçırmak isteyen de “Diğer”i tıklar gönderirdi…

 3. belki transfer nedenini “konut kirası” olarak işaretleyince,evin kaç oda kaç salon olduğu gibi bilgileride alt seçnek sorusu olarak sorabilirler 🙂

 4. Hülya,
  Ondan da sonraki soru geldi aklıma… Gülmeye başladım 😀

 5. 🙂

 6. Selami Bağrıyanık :
  1 Kasım 2009
  7:28 pm

  Bir yerde “Transfer Nedeni” bir yerde “Ödeme Türü” olarak geçmesi bana söz konusu ekranın tasarımının ve uyarı mesajlarının tamamen ekranı geliştiren veya uyarlayan yazılımcıların veya teknik formasyonlu çalışanların inisiyatifine bırakıldığını düşündürüyor. Doğrudan müşteriye dokunan bir kanalda bu hatayı yapabilmek gerçekten amatörce.

 7. Engin Tüzün :
  2 Kasım 2009
  11:13 am

  Bankacılık kanundaki değişiklilkler nedeniyle bankaların gerçekleştirmek zorunda olduğu bir uygulama. Hatta ATM’den havale işlemi yapılırken de bu soru sorulmaktadır.

 8. yanlış bilmiyorsam yasal zorunluluk kapsamında yapılan bir uygulama.. yeni devreye alındı bir çok bankada.. Yasal zorunluluk olduğu için işin bu tarafını tartışamıyoruz malesef ancak ikinci belirttiğiniz husus çok önemli.

  IT kodlama yaparken, kullanıcıya çıkan hata veya uyarı mesajının sadece bir yazılımcının anlayacağı türden bir mesaj olmadığına şükredelim bence. Malesef bankaların IT departmanları, işi çabuk yapabilmek adına, böyle küçük düzenlemeleri çok ciddiye almadan yapıyorlar. Tabiki iş kolu olarak pazarlama birimlerinin de bu işi talep ederken ne istediğini IT’ye dogru bir şekilde anlatması, bunun için de işine saygılı olup, istediği talebe çalışması gerekiyor. Production ortamında test yapan bankalar biliyorum bu nedenle bankalardaki bu tip olayları artık garipsemiyorum…

 9. uğur hocam

  bugün eft yaparken hatta dayanamayacağım bankayıda söylüyorum ykb 🙂 bu soru ekranda belirince aklımdan yazınız geçti,öyle gülümsedim kendi kendime 🙂

  selamlar,saygılar.

 10. bence de şöyle olmuş olabilir.
  Yazılımın o bölümü, daha önce buna benzer bir modülden uyarlama şeklinde buraya alınmış olabilir. (modüler programlamanın avantajlarının bazı dezavantajları 🙂 ) Yazınızda olduğu gibi Uyarı mesajlarında bazı noktalar gözden kaçmış olabilir. (Yazılımcı olduğum çokmu belli oldu 🙂 )
  Diğer seçeneğininde seçenekler arasında olması, tamam burası zorunlu ama benim işlemim hangi kategoriye giriyoru anlatmakta zorlanıldığında veya işlemimin gerçekten kategorilerden birine dahil olmadığı durumlarda işin içinden çıkabilmeyi sağlayan bir can simidi gibi oluyor genelde 🙂

Yorum Yazın