15 Mart 2011 Salı

Kadınları anlamak

Gerekli müşteri bilgileri yazısına friendfeed’de yorum yapan Sinem Çomarlı “kadınların daha kolay anlaşıldığı ile ilgili yazı” beklediğini yazmış.

Bir sohbette ona anlatmıştım. Burada paylaşayım.

😛

Bir perakende zincirinin sadakat kartındaki alışveriş bilgilerinden yola çıkarak bir kadın üzerinde yorum yapmak, erkek için yorum yapmaktan kolaydır.

Kadınların alışkanlıklarını, beğenilerini, önemli günlerini, değişen yaklaşımlarını, hatta denemelerini alışveriş ayrıntılarını inceleyerek bulabilirsiniz. Erkekler bu kadar veri bırakmaz.

Sınıfta anlattığım zaman, kısa bir tartışma olur. Şu soruyu sorarım.

Hanımlar,

Hiç görünmeyecek bile olsa, gittiğiniz yere veya buluşacağınız kişiye göre iç çamaşırınız değişir mi?

Yanıt genellikle EVET‘dir. Bu duygu ve düşünce çeşitliliği alışveriş verilerine de yansır. Haklarında yorum yapabilmek kolaylaşır.

Erkeklerde hemen hiç fark etmez. Erkeklerin veri bırakmaması, onların daha güvenli olmaya çalışmalarından değil, dümdüz olmalarından kaynaklanır.

😉

Dikkat… Kadınların ne satın aldığını ve ne zaman ne satın alacağını anlamak başka şeydir, kadınları anlamak başka.

 • Not: Meraklısına okunacak malzeme:

😉

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM

“Kadınları anlamak” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

 1. Turhan Çanlı, yaptıkları deneyler sonucunda kadınların duygusal imgeleri daha iyi hatırladıklarını açıklamıştı. Buradan yola çıkarak biz erkeklerin yaptığı alışveriş bir eylemken onların ki bir bağ oluşturmak olabilir. Örneğin; Roma’nın biz erkekler için anlamı Totti’nin golleriyken kadınlar için ek olarak Romalı futbolcuların giydiği formaların vücutlarını nasıl sergilediği oluyor.

 2. Bu yazının devamı

 3. Bircan HANCI :
  17 Mart 2011
  9:41 am

  “Erkeklerin veri bırakmaması, onların daha güvenli olmaya çalışmalarından değil, dümdüz olmalarından kaynaklanır.”

  Hocam ben bunu yıllardır söylüyorum, hala daha inandıramadım insanları. Bizler basit canlılarız, kendi karmaşık analiz yöntemlerinizi, çok bilinmeyenli formüllerinizi bizim üzerimize kullanmayın. Bizler sadece “1” iz (bir) bu bakar basit. 🙂

Yorum Yazın