8 Şubat 2009 Pazar

Kahve zamanı (mı?)

Dunkin’ Donuts ile Starbucks arasındaki çekişmeyi bir internet sitesinde (Brand Autopsy) okudum.

Özetleyeyim:

Starbucks (ABD’de) kafeinsiz kahveyi saat 12.00’den sonra özel talep ile veriyormuş. Müşterilerin 4 – 5 dakika beklemesi gerekiyormuş. Dunkin’ Donuts bunun üzerine, “Müşterilerimiz bizde kahvelerini (kafeinli veya kafeinsiz) istedikleri an içebilir” demiş.

Şöyle bağlamış: “Kendi zaman programımıza göre değil, sizinkine göre çalışıyoruz”

Nasıl… Eğlenceli değil mi?…

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Kahve zamanı (mı?)” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. İşte zaten ‘love mark’ olmanın yolu da buradan geçiyor bence.
    Çok paranız varsa herhangi bir Toyota ya da Renault showroom’una girip yarım günlük dilim içerisinde bir otomobille ayrılırsınız oradan. Ama bahsettiğimiz aynı zengin adam, kendi yaşam stili ve öngördüğü opsiyonel özellikleri taşıyan son model bir Ferrari için takribi 3 ay bekleyebilir.

    Tüm bunların yanında, ofiste ya da evde çoğunlukla internet ve tv başında geçen zamanların adeta acısını çıkarırcasına, bankonun önünde kahve beklenirken karşılaşılan bir arkadaşla sohbet olsun, birlikte gidilen insanla yapılan muhabbete oracıkta ayaküstü devam etmek olsun, hatta tanınmayan karşı cinsle olan küçük, kaçamak bakışlar dahi insanların sosyal etkileşim konusunda giderek artan açlıklarını gidermeye çalıştıkları zaman dilimlerinden biridir bu bahsedilen 4-5 dakika. Bence çok da büyük bir zaman kaybı gibi durmuyor.

    Buarada bu anlattıklarıma ben de dahilim tabiki ama şimdiye kadar hiç kafeinsiz kahve beklemedim. =) Ben zaten hiçbir kahve türünü sevmem. Sırf insanların neden orada mutlu olduklarını gözlemlemek için gitmiştim. Açıkçası kendini, evinde bir arkadaşını ağırlamışçasına rahatça kahvelerini yudumluyormuş gibi hisseden insanlara hak da verdim.

    Biraz da detaycıyım sanırım. =)

Yorum Yazın