24 Şubat 2011 Perşembe

Müşteri kral değildir

Koşulsuz müşteri memnuniyeti“, “müşteri daima haklıdır” gibi kavramların CRM değil promosyon kavramları olduğunu daha önce defalarca yazmıştım.

CRM, müşteriye hak ettiği hizmet düzeyini sunmaktır.

Adana’nın Kozan ilçesinde kırtasiye, elektronik ve hediyelik eşya satan esnaf Mehmet Canbolat, kendi bakış açısını açık bir şekilde ortaya koymuş.

21 Şubat 2011 tarihli Hürriyet – Çukurova Gap baskısından alınmıştır.

😀

Meraklısına,

“Müşteri daima haklıdır”, “koşulsuz müşteri memnuniyeti” gibi deyimlere itibar etmemeyi, işin ucunda orta veya uzun vadede karlılık olması gerektiğini anlatan yazılar:

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Müşteri kral değildir” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Osman Ozmen :
  24 Şubat 2011
  1:04 pm

  Haber muhteşemmiş. Ticarette bir şeylerin ‘koşulsuz’ olması kavramı herkesi zarara sokmaz mı zaten? Öte yandan düşünüyorum da müşteriye ‘hayır’ diyebilmek, hatta ‘satmıyorum’ diyebilmek hakkaten güven özveri ve tecrübe ister.

 2. bence ticarette müşteri kazanmak ve çalmak için promosyonlar yapmak, “müşteri ne derse haklı” zihniyetini benimsemek, müşterinin istediğini olmamasına rağmen yaratmaya kalkmak vs.. bunların hepsi biz tüccarların ürettiği kendi kuyumuzu kazdığımız tutumlardır. Bravo Mehmet CANBOLAT.

 3. Engin Tüzün :
  26 Şubat 2011
  2:23 am

  ““Müşteri daima haklıdır”, “koşulsuz müşteri memnuniyeti” gibi deyimlere itibar etmeme” durumu kitle müşterilerilere sahip firmalar için geçerli olduğunu düşünmüyorum. En beğenilen CRM tanımı üzerinden gidersek; aynı anda yönettiğimiz sevgililerimize sık sık onları ne kadar sevdiğimizi söylerken (%100 müşteri memnuniyeti, müşteri her koşulda haklıdır..vb), reel sevgimizi koşullara bağlayarak (segmentasyon) vermemiz gerektiği ortaya çıkar. Sevgililerimize “aşka inanmıyorum” gibi bir önermeyle gidersek marjinal hanımlarla (niş piyasalar) yaşantımızı devam ettirmek zorunda kalırız. Sonucunda ise rock barlarda geçen koca bir ömür (hacimsiz firma) ortaya çıkar. Başta da belirttiğim gibi kitle müşterilere sahip firmalar için fikir yürüttüğümü belirteyim. Şu karikatürü de eklemeden yapamıcam 🙂
  http://goo.gl/uBKys

 4. Herkese eşit muamele ve/veya koşulsuz müşteri memnuniyeti gibi söylemlere inanmam.

Yorum Yazın