25 Mart 2014 Salı

Müşteriye fayda sağlamak

CRM yazılarım içinde yayınladığım Hangi veri gerekli yazısında

İhtiyaç → Bilgi → Malumat (info)  →  Veri

diye vurgulamıştım.

Sn. İbrahim Gökçen

ihtiyac-öncesi
diye tweet attı.

Veri hikayeciliği yazısında zaten

Senaryo (Amaç) → İhtiyaç → Bilgi → Veri

diye detaylandırmıştım. Bu nedenle, şöyle yanıtladım.

ihtiyac-öncesi-2😀

Danışmanlık hizmeti sunduğum bir şerkette veri ambarı oluşturma workshop’ları yaparken “İhtiyacı saptamadan veri üzerinde durulursa “tuttuğu takım” veya “mesleği” hatta “ayakkabı numarası” bile öğrenilmek istenir. Oysa ihtiyaçtan yola çıkıldığında, sadece müşteri memnuniyetini, karlılığı, müşterinin sürdürülebilirliğini (yani yaşam boyu değerini) arttıracak bilgiler üzerinde durulur” diye anlatıyordum.

Bir katılımcı “ihtiyaçlar öyle, sizin şurada anlattığınız gibi çok sayıda değil. Sadece bir tane. O da para kazanmak” dedi.

🙁

Neyse ki aklıma İbrahim Gökçen’in tweet’i geldi.

“Öyleyse yol kesip soygun yapın. Beyaz kadın veya toz ticaretine girin. Bu sektörde işiniz ne?” diye yanıtladım. Aslında “ihtiyaç” ın tanımlanması gerektiği ortaya çıkıyordu.

Sonraki bir saat boyunca, bulundukları (hangi sektör olursa olsun) iş kolunda yaşamak ve süreklilik sağlamak için müşteriye bir değer / fayda üretmeleri gerektiğini, bu nedenle ihtiyaçları tanımlarken “sürdürülebilir büyüme için yapılabilecekleri“, bunun da ancak müşteriden geleceğini tartıştık.

İtiraf edeyim, bu soru gelene kadar senaryo (amaç) kelimelerinin yetersiz olduğunu düşünememiştim. Sn İbrahim Gökçen’e [1] , [2] , [3] çok teşekkür ediyorum.

😉

Etiketler: , , , , ,

Kategori: CRM, interaktivite, pazarlama

“Müşteriye fayda sağlamak” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Natali Yeşilbahar ile Vitringez.com’u konuştuk. Yukarıdaki yazıda vurguladığım ihtiyaçtan fikre yönelme aşamasını nasıl kurguladığını sordum.

Yorum Yazın