18 Mart 2011 Cuma

Müşteriyi verilerden tanımak

Yorum farkı yazısında bahsetmiştim. Evli bir çiftin 1.5 yıllık alışveriş verilerini öğrencilere ödev olarak verdim. Bildiğiniz yazar kasa bilgileri. “Şu gün şu saat ve dakikada 2 demet roka, 1 demet maydanoz, yarım kilo peynir satın almış” gibi… 2000 tane işlem..

CRM’de doğru müşteriye doğru zamanda, doğru teklifin yapılması diyoruz ya. Ödevin amacı da en uygun teklifin geliştirilmesi için müşteriyi tanımak [profillemek] idi.

🙂

Müşterinin elimizdeki alışveriş işlemlerini yorumlayarak onları tanımlamak için bir yöntem izlenmeli. Benim ödev verirken önerim:

 • 1′inci aşama Başvuru Bilgileri: Sadakat kartı başvurusundan elde edilen bilgiler ve yorumlar olmalı. Bu kişiler şu yaşlarda, birbirleri ile evli, lüks bir semtte oturuyorlar, e-posta adresine göre kadın bir okulda çalışıyor, iş telefonuna göre kocası İstanbul’un diğer yakasında çalışıyor, vb
 • 2′nci aşamada, aylık toplamlar ve her alışverişin ayrıca toplamları, hangi sıklıkta geldiği…
 • 3′üncü aşamada, alışveriş detayları: aldığı ürünlerin detayları (pahalı ürünler, diyet veya gurme ürünler, meyve-sebze veya şarküteri, vb…), alışveriş yaptığı mağazalar, şehirler, yazın tatil bölgelerindeki mağazalarımıza gidiyor mu, gittiği yerde alışveriş eğilimleri değişiyor mu, mevsimsel veya dönemsel farklılıklar var mı? vb…
 • 4′üncü aşamada, bir önceki aşamada elde edilen veriler doğrultusunda müşteri hakkında yorum yapılması ve müşterinin tanımlanmasını beklerim.

(Bu 4 madde ödevden aynen alınmıştır)

😉

Yukarıda belirtilen ilk üç maddenin amacı, müşteriyi tanımak için izlenecek yolu kolaylaştırmak. Müşteriyi iyi tanımlamadan doğru teklif yapılamayacağı için, tanımlamayı ciddiye almak gerekiyor.

Müşteriye doğru teklifin yapılması için önce onu tanımak gerekiyor. Grup satın alma sitelerinin erkeklere kirpik uzatma veya epilasyon teklifi, bankaların anneler gününü kutlaması veya kapak kızı olma fırsatı vermesi, perakendecinin evli erkeklerin evine “kadın iç çamaşırı indirim kuponu” göndermesi müşterilerini ve müşteri deneyimini tanımamalarından kaynaklanıyor.

😉

Rana Çalpan isimli öğrencimin, alışveriş verilerinden yola çıkarak ödevdeki müşterileri (Önce GAYE ve OZAN diye adlandırmıştım. Sonra “Bir erkek, bir kadın” dizisindeki karakterlere öykünerek değiştirdim) ZEYNEP ve OZAN’ı nasıl tanımladığını görmenizi isterim. Aynen alıyorum:

ZEYNEP:

Alışverişe çoğu zaman liste yapmadan çıkıyor, bazen aynı günde iki kez Migros’a geliyor, hatta bazı alışverişlerinde eğer kasada ki PARO cihazında sorun yoksa aynı alışveriş saatinde farklı dakikalarda girilmiş verilerden anladığım kadarıyla parayı ödedikten sonra aklına bazı şeyleri almayı unuttuğu gelip tekrar içeri dönüp alıyor olabilir.

Ayda bir ya da iki kez yekün alışveriş yapıyor, bazı aylarda ise hiç yapmıyor, ancak sık sık ufak tutarlı alışverişler yapıyor. Kendisi hem çikolata, şekerleme, kraker tarzı şeyleri hem de diyet ürünlerini alıyor, hatta diyet kraker, çikolata ve benzer şeyler de alıyor. Kilo problemi olabilir.

Her çeşit ekmeği deniyor. Kilo vermek için profesyonel bir destek almadığını ürün denemesinden anlamak mümkün. Şarap seviyor, hatta kırmızı şarap seviyor, en çok tercih ettiği ise Boğazkere. Bir kez ithal peynirler de almış, şarabın yanında tüketmeyi seviyor olabilir. Rakı olarak da Efe Rakı’yı daha çok da Yeşil Efe (Yaş üzüm rakısı) tercih ediyor. Alkollü içecekler aldığı zaman genellikle çerez de alıyor.

Tavuk yemeyi seviyorlar, sık sık çeşit çeşit tavuk yemekleri yapıyor olabilir. Süt ve süt ürünlerini düzenli olarak alıyor, beslenmesine kilo verme konusunda pek olmasa da en azından besin değeri yüksek faydalı gıdalar tüketerek dikkat ediyor olabilir. Ara ara yufka aldığını görüyoruz yufka aldığı zamanlar üç farklı çeşit yoğurt alıyor, yoğurtlardan birini yufkayı yumuşatmak için kullanıyor olabilir börek yaparken.

Evde peynirlerden en çok kaşar peyniri tüketildiğini en sık kaşar peyniri almasından dolayı söyleyebiliriz. Eve çeşit çeşit yoğurt ve beyaz peynir almasından, evde farklı damak zevklerine ve beslenme alışkanlıklarına sahip en az iki hatta üç veya daha fazla kişinin yaşadığını düşünebiliriz.

Hem normal veya light hem de laktozsuz süt aldığı için evde midesinden rahatsızlığı olan veya laktoz intoleransı olan biri olduğunu düşünebiliriz. 11.12.06 ve 03.09.07 tarihli Nesquik almış, daha önce almadığına göre ya çocukları var ve arada seyrek de olsa Nesquik içiyor, ya da o günlerde canları çekmiştir ya da çocuklu bir misafir gelmiş olabilir. Bu durumda çocukları olduğunu düşünmemizi destekleyebilecek başka detaylar ise aldıkları süt, çikolatalar, gofretler ve şekerlemeler, ancak bunları yetişkinler de seve seve tüketebileceği için kesin bir kanıya varmak mümkün değil.

2009 Mayıs’ından itibaren; yoğurt, tereyağı ve peynir seçimlerinde hep Sütaş tercih ederken, Sütaş alımları  duruyor, yerine Pınar’ı tercih ediyor. Açıkçası bunun sebebini Migros’tan alışveriş yapan biri olarak ben biliyorum, Migros Sütaş ile anlaşmasını iptal etti veya yenilemedi.

Evlerinde Nutella seviliyor. Çam balındansa çiçek balı tüketiyorlar.  02.03.2007 tarihinde misafirleri olduğunu düşünüyorum, çünkü daha öncesinde veya sonrasında kola almazken o gün hem diyet hem normal kola alıyor, oysaki asitli içeceklerden ziyade meyvesuyu tercih ediyor. Ice tea olarak daha çok şeftali aromalı Lipton markasını tercih ediyor, ancak bir kez ya Lipton kalmadığından ya da denemek için Nestea aldığını görüyoruz.

Makarna konusunda en sevdiği şeklin çubuk daha sonra da burgu olduğunu, onları daha çok tercih etmesinden anlıyorum. Ayrıca 30 ve 31 Aralık 2007 ve 2008 alışverişlerinden yola çıkarak bu iki sene yılbaşını evde kutladıklarını düşünüyorum, 2007’de rakı tercih ederken 2008’de şarabı tercih ediyor, ve bu iki senedeki son iki gün alışverişlerinde ortak olan malzeme ise mayonez. Buradan yola çıkarak yılbaşı gecelerinde mayonez gerektiren bir takım mezeler (rus salatası gibi) hazırladığını veya mayonez eşliğinde yenilen bir yemek hazırladığını söyleyebilirim. Ayrıca 2008’de hem 30 Aralık’ta hem 31 Aralık’ta 680’er gramlık mayonez alıyor, bu sefer ya çok misafiri var, ya daha fazla mayonez gerektiren yiyecekler hazırlıyor, ya da önceki gün aldığı mayonez kavanozu bir kaza sonucu kırıldı diyebilirim.

*  *  *

Gıda ürünleriyle ilgili bu kadar fikirden sonra gelelim diğer ürünlere.

Migros’tan çorap, bluz, gömlek, terlik gibi tekstil, saklama kabı ve benzeri gibi de zücaciye ürünleri aldığını görüyoruz. Buradan çarşıya ya da alışveriş merkezlerine gidecek zamanı olmadığı günler olduğunu söyleyebiliriz.

Kişisel bakım ürünlerinden kadın pedlerine bir süre ara veriyor, bu dönemde bir gebeliği olmadığını bildiğimize göre başka bir yerden aldığını söyleyebiliriz, ayrıca ped ve günlük ped olarak Orkid ve Orkid markasının bir diğer ürünü olan Alldays veya Discreet kullanırken 18.05.2007’de Kotex günlük ped aldığını görüyoruz, bu tarihte ya Alldays kalmamıştı ya da denemek için Kotex aldı.

Ayrıca Zeynep Hanım özellikle eşi Ozan Bey’in veya varsa oğlunun kullanacağı belli ürünler de alıyor, mesela erkek terliği , Axe erkek deodorantı, Clear Men hair fall decrease şampuan. Hatta bu şampuandan anladığımız kadarıyla Ozan Bey’in saçları dökülüyor.

Temizlik ürünleri hakkındaki tercihlerini aldığı ürünlerin detaylarını belirtirken yazmıştım. Zeynep Hanım 2008 Ağustos’unda halı yıkama makinesi almış, çünkü 2007’de elde yıkama için halı şampuanı alırken 2008 Ağustos’unda ve daha sonrasında makineyle yıkama için halı şampuanı almış.

Opet alışverişlerinden anladığımız kadarıyla Zeynep Hanım Paro kartı ile ilk Opet alışverişini 13.09.2008’de yapıyor, ya arabayı yeni aldı, ya Opet Saltanat Mahallesi’ne yeni açıldı, ya da daha önce başka bir markayı tercih ediyordu. Ayrıca elimizdeki verilere göre en son Haziran 2009’da Opet’ten alışveriş yapıyor, yani Temmuz ve Ağustos’ta yapmıyor. Bu durumda ya arabasını satmış, ya da Opet’ten başka bir akaryakıt firmasını tercih etmiş olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Zeynep Hanım Opet’te hep küsüratlı tutarlar ödediği için benzini bitmese de benzin alırken depoyu doldurttuğunu düşünüyorum.

Aile her yaz tatillerini Marmaris’te geçiriyor. Başta Marmaris’te de mutfak gereçleri, gıda, sinek ilacı, temizlik malzemeleri ve benzeri aldıklarından devremülkleri olduğunu düşünüyordum, ancak Zeynep Hanım 2007 ve 2008 senelerinde Ağustos sonu Eylül başı tarihlerde Marmaris Migros’tan alışveriş yapmasına rağmen Ozan Bey 2008’de Temmuz sonu Marmaris’te Netsel Marina Migros’tan alışveriş yapıyor.

Devremülkler genelde 2 haftalık veya 1 aylık olduklarından ve 2008 senesinde 27 Temmuz’da  Ozan Bey 3 Eylül’de ise Zeynep Hanım Marmaris’te alışveriş yaptığından devremülkten ziyade Marmaris’te evleri veya tekneleri olduğunu düşünüyorum.

OZAN:

Elimizdeki verilerden anlaşılan evin market alışverişini çoğu evde de olduğu gibi erkek yapmıyor. Ozan Bey nadiren market alışverişine çıkıyor ve genelde arada birkaç kendi istediği veya kendine aldığı ürün dışında, traş bıçağı ve bira gibi, Zeynep Hanım’ın yaptığı listeyle veya Zeynep Hanımla birlikte alışverişe çıktığını düşünüyorum, çünkü alınan peynir, yoğurt vesaire gıda ürünlerinin ne gramajında ne de markasında farklılı oluyor.

Ozan Bey’in Paro kartını çoğunlukla akaryakıt alırken kullandığını görüyorum. Benzin alırken çoğunlukla küsüratlı ve yüksek miktarlar ödediğinden Ozan Bey’in oldukça azalana hatta ışığı yanana kadar benzin almadığını ve aldığı zamanlarda da depoyu doldurttuğunu düşünüyorum. Bazı zamanlarda ise 100 Liralık benzin alıyor, o zamanlarda arabadan inmeden direk pompacıya nakit ödeme yaptığını düşünüyorum.

Ayrıca 6 ocak 2009’da Ozan Bey 32 saniye arayla birim fiyatları farklı 2 akaryakıt alışverişi yapıyor, burada Ozan Bey’in hem kendi aracının hem eşinin aracının benzinini aldığını düşünüyorum, eğer öyleyse ya farklı yakıt tiplerinde arabaları var yada aynı yakıt tipinde farklı oktanları tercih ediyorlar. Zaten Ozan Bey’in yakıt alışverişlerinin çoğunda aynı dönemki Zeynep Hanım’ın yakıt alışverişleri ile karşılaştırıldığında genellikle Ozan Bey’in aldığı yakıtın birim fiyatı daha yüksek. Dolayısıyla Ozan Bey’in daha yüksek oktanlı benzin tercih ettiğini veya Zeynep Hanım’ın dizel bir araba kullandığını söyleyebiliriz. Bu durum da eğer Zeynep Hanım’ın aracı dizel değilse Ozan Bey’in arabası konusunda daha titiz olduğunu daha yüksek performans almak istediğini söyleyebiliriz.

Ozan Bey Divan’ın mutfağını beğeniyor gibi gözüküyor, farklı Divan’lara gitse de özellikle tatlı yediği gözüküyor. Ayrıca Maslak’taki Divan’da birkaç kez hafta içi öğle yemeği yediğini ve bu yemeklerin iki kişilik olduğunu da görüyorum. Bu durumda Ozan Bey’in iş yerinin Maslak’ta ya da yakınında olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca 27.08.2008’deki Divan’da yediği yemekten anlıyoruz ki; ya Ozan Bey o gün eşiyle birlikte Marmaris’e gitmemiş, çünkü Zeynep Hanım’ın o gece 21:47’de Marmaris Migros’tan alışverişi var, ya da uçakla Marmaris’e gitmişler. Çünkü karayolu ile Marmaris’e 13:30’dan 21:47’ye kadar gitmek biraz zor.

😀.

MBA katılımcıları, inceledikleri kişinin kendi eğitmenlerinden hangisi olduğunu anlamasınlar diye oturdukları adresi, İstanbul’un bir yakasından diğerine taşımıştım. Bu kolay bir işlem olmadı. Belirlediğim adres, asıl adres gibi bir gelir düzeyine uygun semt olmalıydı. Ek olarak 3M Migros mağazasına benzer uzaklıkta olmalıydı, çok yakınlarda bir Şok Market (o dönemde Migros ailesi içindeydi) bulunmalıydı. Eğitmenin ve eşinin soyadlarını bildirmemiştim, isimleri zaten değiştirmiştim.

Bunca değişiklik yapmama rağmen alışveriş verilerinin gerçek sahiplerine ödevleri okuttuğum zaman şaşırdılar. Bazı öğrencilerin bu kadar iyi tanımlaması onları ürküttü. “Kendi aile bireylerinin bile bu kadar iyi tanımadığını” söylediler

Müşteriyi verilerden tanımak… Budur.

Bence “GSM operatörleri, bankalar, süpermarket zincirleri neden bu kadar iyi tanımıyor ve anlamsız teklifler gönderiyor?” diye sormalıyız.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: CRM

“Müşteriyi verilerden tanımak” yazısına şu ana kadar 14 yorum yapılmış:

 1. Analitik düşünen duygusal zekası yüksek kişiler bu yorumları kolayca yapar sayın hocam 🙂

 2. ödevi okuyunca kafamda ozan ve gaye isimli bir çifti canlandırabiliyorum üç aşağı beş yukarı. özellikle gaye hanım’ın market alışverişi kamera kaydından izliyormuşcasına net.

  sanırım bu da daha önceki yazıda bahsettiğiniz, kadınların alışveriş alışkanlıklarıyla daha çok iz bırakmaları ve ipucu vermeleri konusunu açıklıyor

  bi yandan da firmaların benim alışveriş alışkanlıklarımı takiple hakkımda bu kadar bilgi sahibi olması rahatsız edici. Alışverişlerde genellikle nakit kullanmak daha mantıklı geldi bir an.

 3. bu verilerden ayrılık çıkar 🙂 gaye hanım ben marmaristeyken hani öğlen toplantıdaydın yemeğe çıktığını söylemedin derse cingar çıkar birde üstüne kimdi yanındaki 2 kişiymişsin derse bu iş ayrılığa kadar gider 🙂 bence siz fazla analiz yapmayın yada müşterilere söylemeyin yaptığınız analizleri :))))

 4. Değerlendirmeyi çok başarılı buldum, kıskandım 🙂

  Bu incelemeler üzerinden, değerlendirmeyi yapan öğrencinizin arabası olmadığını düşündüm 🙂

  Arabadan inmeden 100 tl yi pompacıya ödemesi tezi kendi kendini çürütüyor çünkü arabadan inmeden pompacıya ödeme yapıyor olsaydı, paro kartını okutması mümkün olamazdı…

  100 tl lik yakıt harcamaları yakıt kampanyalarını optimize etmek için olabilir (3 kez 100 tl lik harcamaya X lira bonus,hediye gibi kampanyalar çok yoğundu, bu fırsatları kaçırmamak için alışveriş frekansını arrtırmış olabilir)

  Buradan kampanyaları takip eden bir tüketici olduğunu söyleyebiliriz.

  Bu vesile ile paylaşımlarınız için teşekkürlerimi sunmak isterim

 5. Beril,

  Bir önceki yazıda http://ugurozmen.com/crm/yorum-farki dediğim gibi, hem analitik düşünen hem de duygusal zekası yüksek biri varsa, büyük ihtimalle kadındır.

 6. Ahmet,

  Bu verileri zaten arkadaşlarım alıp bana verdiler. Öğrencilerin yorumlrını da onlara okuttum. Marmaris’e birlikte ve uçakla gittiklerini bildiğim için rahatça verdim. Aksi koşulda, haklısın. Veriler her şeyi söyler. Bunu başkalarının bilmesine gerek olmayabilir 😛

 7. Eray,

  O kadar kusur bir öğrenci ödevinde bulunsun. Benden daha haşin hocalık yapmayın.

  🙂

  100 TL benzin alımını ben de sordum. Arkadaşım hatırladı. PARO kartın yanında kredi kartı ile ödeme yapıyormuş. Banka 3 kere 100 TL alışveriş yapana fazladan puan veriyormuş. Bu nedenle depo doldurmak yerine puan peşinde koşmuş. “Kampanya bittikten sonra yine eski tutarlara dönmüş olmam lazım” demişti.

  Bu da ayrı bir yazı konusu. Kampanya yapınca, mevcut müşteride toplam tüketim aynı kalsa da birim tüketim azalabiliyor.

  😉

 8. Engin Tüzün :
  19 Mart 2011
  1:21 am

  Yanlış anımsamıyorsam CRM’de ön koşul niyetti. Zengin verilere sahip 100lerce firma biliyorum. Ne kadar etkin kullanılıyor emin değilim. Sadece 2000 adet datadan istenince anlamlı sonuçlar çıkabiliyor. Yalnız yöntemde küçük bir fark gördüm. Müşteriye hangi ürünü teklif etmeliyizi araştırıyor. Ürün gamı sınırlı olan firmalar için yeterli olmayacaktır. Ama kardeş/partner firmalara satılabilecek önemli bir bilgi yarıtılmış olur. Migros müşterisine araba lastiği teklif etmek gibi.
  Burada Gaye ve Ozan tanımlanıyor, potansiyel teklif hazırlanıyor. Hazır bir teklifi sunmak için (misal yeni bir ürün) verileri hangi tekniklerle süzmek gerekiyor? Kısaca yazınız tümevarım için güzel bir örnek. Peki tümdengelim nasıl olmalı?
  Niyet için bir örnek: İkea’nın karlılığını ölçebilmek için uydudan mağaza otoparkları yıllarca gözlemleniyor. Otomobil yoğunluğu arttığı aylarda yatırım şirketleri karlılığın artacağını tahmin edip İkea hisselerine yatırım yapıyor. Sonuç pozitif. Niyet olduğu sürece işleyecek veri bulmak çok kolay.

 9. Engin,

  Tümden gelim için http://smj.ph.com.tr/blog/2010/02/musteriodakliorganizasyonv/ ve http://smj.ph.com.tr/blog/2010/03/musteri-odakli-organizasyon-%E2%80%93-vi/ de işin mantığının nasıl olması gerektiğine dair yazı ve örnekler var.

  😉

  Zaten bu konuda bir ödev de verdim. Bakalım öğrenciler ne kadar detaylandıracak.

 10. Rana Çalpan :
  20 Mart 2011
  7:10 pm

  Yukarıda gördüğünüz analizi ben yaptım

  🙂

  Sevgili Hocam taktir ettiği ve buraya koymaya layık gördüğü için çok sevindim ve kendimle gurur duydum. Hocam sizinle hem ders yapmak hem sohbet etmek çok güzel, çok besleyici, her sohbetimizde farklı bir şey öğreniyorum. Bana kattığınız herşey için çok teşekkür ederim, keşke daha fazla vakit geçirebilsek sizden daha fazla beslenebilsem.

 11. Rana Çalpan :
  20 Mart 2011
  7:37 pm

  Eray Bey,

  Arabam var, eğer sizin de varsa benzin almaya gittiğiniz zaman bilirsiniz pompacı size üyelik kartınız olup olmadığını sorar, örneğin benim hem paro hem de PO (petrol ofisi) kartım var ve ben sordukları zaman zaten arabada kolay ulaşılabilen bir yerde duran kartımı ve 100 TL’yi uzatıyorum, böylece araçtan inmeden nakit ödeyerek sadakat kartımı kullanmış oluyorum, Ozan Bey’in de böyle yapıyor olabileceğini kendimden yola çıkarak söylemiştim yani.

  Hoş o kartta biriken puanın bir faydası var mı onu bilmiyorum.

 12. ne güzel.. TV’larda çeşitli konularda, bu kadar yüzeysel tartışmaları seyretmek zorunda kalan birisi için, bu ilginç yazıyı ve yorumları okumak, zeka yarışmasını izlemek beni mutlu etti.. Hocam zevkle izliyoruz çalışmalarınızı, Şule Hanima ve size sevgiler..

 13. Uğur hoca, senin ögrencilerinin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda epey zorladığın şüphesiz 🙂

  bu arada recaptcha feci! Lütfen başka bir çözüm. Benim görüşüm kesinlikle konmaması yönünde.

 14. Fatmanur,

  Öğrencilerimi zorladığım doğru. Nasıl bir öğrenci istediğimi http://ugurozmen.com/crm/nasil-bir-ogrenci-2 de yazmıştım. O yazının yorumlarındaki bazı linklerde öğrencilerin benim hakkımdaki görüşleri de yer alıyor.

  🙂

  Recaptcha’ya gelince… Ben de sıkılıyorum. Birkaç tane spam yazılımı bana dadandı. Günde 40 – 50 arası spam almaya başladım. Akismet kurulu ama bu kadarı yine de fazla oldu. Spam sayısı, bu güne kadar olan yorum sayısını geçince kendimi zorunlu hissettim.

Yorum Yazın