27 Şubat 2009 Cuma

Network etkisi

Bazı müşteriler önemlidir. Çok verimlidir, sadıktır, yaşam boyu değeri yüksektir, sizi iyi tanıtıyordur, cirosu büyüktür, vb…

Bazı müşteriler, en önemli kurumsal müşterilerinizin Genel Müdürü veya Satınalma Müdürüdür. Sizinle bire bir ilişkisi verimli olmayabilir. Ama kurumları adına karar veriyorlardır. Onlar da önemlidir.

Bazı müşteriler ise, en önemli kurumsal müşterilerinizin Genel Müdürü veya Satınalma Müdürünün şımarık kızı veya yeğenidir. Onlar daha da önemlidir.

Eskiden “hamili kart yakınımdır” deniyordu adına. Şimdi daha bilimsel görünen (biraz da ecnebice) bir deyim kullanıyoruz. Network etkisi

😛

Etiketler: , , ,

Kategori: CRM, İş hayatı

“Network etkisi” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Merhabalar hocam.iş hayatına adım atmamış, etrafına “sudan çıkmış bir balık” olarak sormak istiyorum: Kurumsal ilişkilerde şımarık kız-yeğen neden bu kadar önemlidir, bir örnek verebilirmiyiz mesela?

  2. Sevgili Arda,

    Kurumsal ilişkiler de orta ve uzun vadedeki karlılık etmenine dayalıdır. Bu durumda, şımarık kız-yeğen’in müşteri olması en “az zararlı” çözümdür.

    “Kızım / yeğenim iş arıyor” dese, “bize gelmeyin, başınızın çaresine bakın” diyemeyeceğin müşterilerin hatta kamu yetkilileri olabilir. “Temel bilgiler” kelimeleri ile benim sitemde aradığın zaman bulabileceğin örnekler, zaten gerçek yaşanmış öykülerdir.

    Ama hikayenin sonunu merak ediyorsan, “yağız delikanlı” hep kazanır. Yeter ki, o da profesyonel gibi davranmayı bilsin, duyguların verdiği anlık tatminlerin peşinde koşmasın…

    Zaten profesyonellik, “kısa vadeli çıkarlar / zevkler için, uzun vadeli getirileri göz ardı etmemek” diye de tanımlanabilir.

Yorum Yazın