2 Haziran 2011 Perşembe

Öğrenci olunca

Bildiğiniz gibi MBA sınıflarına seçmeli ders veriyorum. Hiçbir öğrenci bu dersi almak zorunda değil. Dahası, onları öğrenci değil “yönetici adayı” olarak görmek istiyorum.

Dersi anlatırken de, bunu vurguluyorum. Patronun cebinden çok yüzbin dolar çıkaracak bir projeyi yönetirken, sadece işinizi değil patronu da yönetmek zorundasınız. “Nerede verdiğim paranın karşılığı” diye soracak; siz de CRM’in, ertesi gün başabaş noktasını geçen bir proje olmadığını anlatacaksınız.

Bu nedenle, CRM anlattığım kadar orta kademe yönetimi de anlatmaya çalışıyorum. Uzun vadeli bir proje için çok yüzbin doları alıp aylarca karlılık göstermeden işi yürütmek kolay değil.

😉

Final sınavları dönemindeyiz. Şöyle bir mesaj aldım.

hocam sınavda ne tarz sorular çıkacak , bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  • Rahmetli Muhan hocam, “rakip boksöre nereden vuracağını soruyor musun?” diye yanıtlardı bu soruyu. Muhan hocamla aynı fikirdeyim. Ama yine de şu şekilde yanıtladım.

Soru tarzı konusunda internet sitemde epey ipucu var.

24 saat sonra bir mesaj daha aldım.

Daha önce size sınavdaki soru tarzıyla ilgili bir soru sormuştum siz de bana bir link vermiştiniz , fakt verdiğiniz link açılmıyor hocam. … Acaba soru tarzınız konusunda ipucu edinebileceğim başka bir internet adresi var mı ?

Zaten yanıtımda bir link vermemiştim ki… “İnternet sitemde epey ipucu olduğunu” söylemiştim. Mesajı alınca yeniden denedim. http://ugurozmen.com/ a girdim. “final sınavı” yazdım. Şu görüntü çıktı.

Final sınavı üzerine cümlesine tıklayınca da geçen dönemlerin bazı final soruları ve yanıtları çıktı.

😉

Bari doğru söyle, “verdiğiniz link çalışmıyor” değil de “aramadım veya üşendim” diye yaz. Böyle çelişik mesajlarla, sana yüzbin dolarları emanet edecek adamı yönetebilir misin? Kapı önüne koyduklarında suçu ona mı atacaksın? Kendini de inandırabilecek misin?

Her geçen sene, bilgim daha artıyor ama CRM dersi verme konusunda isteğim de azalıyor.

🙁

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM

“Öğrenci olunca” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Bir eğitim yazısı daha…

Yorum Yazın