21 Şubat 2009 Cumartesi

Sadakat projelerinde kartlar

Sadakat projelerinde kartlar, sadece müşteriyi izlemeye yarar.

Pizza veya hamburger ısmarladığınız yer sizi telefon numaranız üzerinden takip eder. Dükkandan hizmet verdikleri zaman basit de olsa CRM yapamazlar.  Ama eve teslim sayesinde beğenileriniz (turşu sevip sevmediğiniz, kolayı hangi marka içtiğiniz, vb.) hakkında fikir sahibi olabilirler. Size özel öneri geliştirebilirler.

Amazon (ve diğer sanal alışveriş siteleri) kart vermiyor, sizi kurabiye (cookie) ile izliyor.

Gerekli olan 2 etmen: ayrıştırma ve tanıma olarak ifade edilebilir. Diğer insanlardan farklı olan ve hiç karışmayacak bir şekilde ayrıştırmak ve bu kişinin siz olduğunuzu her seferinde tanımak gerekir.

Özetle, bu iki unsuru yapabilenler alışverişleriniz sayesinde hakkınızda bilgi biriktirebilir ve kendi çaplarında CRM yapmaya başlayabilir. Fiziki alışverişlerde bu iş kart üzerinden yapılıyor.

Teknoloji ilerledikçe, önce çip, sonra da göz bebeğiniz üzerinden yapılacak.

Bu yazı, şu yazıların devamı niteliğindedir:

Etiketler: , , , ,

Kategori: CRM

“Sadakat projelerinde kartlar” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Bence sadık musteri kavramı yerine seven müşteri kavramını konuşmaya başlamak lazım. Apple beni kendisine bağlamak için bir program uygulamıyor ama yarattığı dünya beni hergün daha fazla apple ürünü kullanır hale getiriyor, üstelik iyi para ödüyorum. Çünkü beni şaşırtmayı hep başarıyor bence artık önemli olan bu tüketici deneyimine oynamak bunu da illaki kişiselleştirerek yapmak ya da illaki somut avantaj vererek yapmak gerekmiyor galiba

Yorum Yazın