4 Eylül 2008 Perşembe

Shop & Miles zorunluğu…

Garanti Bankası 3 sene öncesine göre 4 katı bedel ödeyerek ihaleyi kazandı. Gazetelerde okudunuz. Aşağıda konuyu başka bir açıdan inceleyeceğiz.

Sadakat konusunun büyük ustası Fred Reicheld’in kitabında okumuştum. “En çok kullanığınız kredi kartını düşünün. “Hiç puan vermese bu kartı hemen bırakırım” der misiniz?” diye anket yapılmış. “EVET bırakırım” diyenlerin oranı İngiltere’de %15 – 20 arasında.

Ben de toplantılarda konuşmacı olarak sahneye çıktığımda aynı soruyu soruyorum. Oran İngiltere ile aynı çıkıyor.

Kartını terk edeceğini söyleyenlere ikinci soru geliyor: “Kartınızı neden bırakırsınız?” Yanıtlar çok öğretici: Terk edilenlerin büyük çoğunluğu uçuş mili + uçuş puanı veren kredi kartları… Çünkü müşteriye başka bir değer önermiyorlar.  Puan yoksa, kart da yok

Bu yüzden “zorunluk” diyorum.

 

Etiketler: , , ,

Kategori: CRM, pazarlama

“Shop & Miles zorunluğu…” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. Merhaba Uğur Bey,
    Mil Kartlarının başka değer önermediklerini söylemek yanlış olmaz mı? bu karltarın diğerleri çok fazla ve seçenekli taksit vs. uygulaması yapmadıkları açık ancak comncierge hizmetlerini değer kategorisinde değerlendiremezmiyiz?

  2. %15-%20 civarındaki oran bana çok fazla gelmedi açıkçası. Çünkü bu kartların en temel getirisi “puan sistemi”. Bu temel faydanın yokluğunda bile %80 i hala kartını kullanmaya devam ediyorsa, “sadakat” ın sağlandığını söylemek zor olmaz.

  3. Özmen Adıbelli,

    Sanırım iyi anlatamamışım.

    Gözden kaçırdığın nokta şu: Bahsettiğim %15 – 20’nin tamamı Shop & Miles gibi müşteriye değer önerisi mil-puan olan kartlar. Geri kalanları için sadakat devam ediyor olabilir. Ama puan vermezse, mil-puan’dan başka önerisi olmayan kartlar hemen terkediliyor. Yani sadakat oluşturmuyor.

Yorum Yazın