15 Temmuz 2010 Perşembe

Sosyal CRM üzerine

Sosyal ağlar ile birlikte, Sosyal CRM kavramı da gündeme geldi.

Türkiye’de bu konuyu, mevcut veri ambarlarını sosyal ağlarda (genelde facebook, linkedin, xing gibi ortamlarda) bulunan müşteri verileri ile zenginleştirme konusunda duymaya başladık.

Sonra, markaya özel topluluk yaratmak fikri gelişti. Eş zamanlı olarak, sosyal mecralarda marka için konuşulanların gözlemlenmesi ve “anında müdahale”de sosyal CRM diye adlandırıldı.

Gartner’in Haziran 2010 raporuna göre dünyada da  Sosyal CRM firma-larının ortaya çıkışı da aynı şekilde… Yurt dışında fazladan, B2B ve B2C temasların üyelere (sonra da herkese) açık ortamlarda yapılması da başladı. Bizde de yeni birkaç örneği kıpırdanıyor.

😛

Sosyal CRM, önce bu konuda yazılım geliştirenler tarafından kullanılmaya başlandı. Birden çok tutuldu. Hemen altını doldurmak için makaleler, blog yazıları birbirini kovaladı.

Oysa…

Sosyal ağların topluluk yaratmak ve sadakati artırmak için yararlı olduğu kesin. Ancak yine de sosyal ağların kullanımını, büyük resmin bir parçası olarak görmek gerekir.

Sosyal ortamlardan aldığınız veriler sayesinde mevcut veri birikiminizi artıracaksanız, önceden yaptığınız bir veri ambarınız olmalı.

Sosyal ortamlarda topluluk yaratacaksanız, bir marka vaadiniz olmalı. Müşterinize bir öneride bulunacaksanız, bunun için önceden hazırlığınız olmalı.

Müşteri ilişkisi yönetimi bir bütündür.

Müşteriye ne kadar çok noktadan temas ederseniz, o kadar noktadan feed-back almaya çalışırsınız. Sosyal mecralar olmadan önce de, mükemmeli arayan kurumlar müşterinin söylemlerini değerlendirir, iletişim biçimlerinden ürün geliştirmeye kadar, müşteri odaklılık yolunda ilerlerdi.

Yani gerçek CRM hiçbir zaman tek yönlü değildi.

😀

Sosyal CRM’i ayırma çabası, CRM’in ilk yıllarında herşeyi yazılımdan ibaret zannedip “Sizin CRM’iniz ne marka?” diye soran kişileri hatırlatıyor.

“Sevgilim ile ilişkim ferrari marka” demek gibi bir şey. Bari araba değil de GSM veya ADSL markası söyle… Daha sosyal görünür.

😛

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: CRM, interaktivite, pazarlama

“Sosyal CRM üzerine” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Bir araştırma var mı bilmiyorum ama sosyal ağlardaki bazı veriler özellikle, ilgili alanı, beğeni ve verilerin bir çoğunun gerçekte olanla olmak istenilen kişi arasında farklar olabileceğini düşünüyorum. Bu sanki ABD’nin uydu görüntülerine dayanarak füze rampaları yerine itfaiye kamyonlarını vurması gibi yanıltıcı olabiliyor. Yine örneğin herkes sözde kitap okuyor ama rakamlar pek öyle göstermiyor.

  Sosyal CRM’den anlamlı ve doğru veriler çıkarmak kolay bir işe benzemiyor.

 2. Özlem Kılıç :
  15 Temmuz 2010
  12:11 pm

  Görkem beyin fikrine katılmamak mümkün değil….Tüm sosyal ağlar içinde bulunan gerçek kişilere ait veriler,kişiler,beğenileri,tercihleri hatta tüketim alışkanlıkları ve daha bir çok konuda kayda değer bir veri ambarı ancak ne kadar salt gerçekği yansıtıyor???İşte bu noktada bir kez daha düşünmek gerekli kannaatindeyim…
  Sevgilerimle…..

 3. insanlar sosyal ağlarda kendileri için değerli ve anlamlı buldukları şeyleri paylaşıyorlar. gerçek olsun veya olmasın paylaşılan şey birilerine değer kattığı ve onlar için anlamı olduğu için de önemi var. insanlar sosyal medyada paylaşılanlara inanıyorlar, güveniyorlar. bir marka için ne kadar büyük bir fırsat ! ne kadar büyük bir tehlike !

 4. Sosyal CRM bir marka için olmazsa olmaz. Markanın kriz yönetimi takibi ve Müşteri Memnuniyeti oldukça önemli. Marka ekiple sosyal medyada olası kriz konularını yönetmekte ve değerlendirmeler sonucu yol izlemektedir. Bazı CRM programlarıyla müşterinin marka için olumlu olumsuz ve nötr düşünceleri markaya raporlanıyor ve verilere göre de marka kendi aksiyonlarını almaktadır.

 5. Evet “Sosyal CRM bir marka için olmazsa olmaz”
  🙂
  10 yıl önceki yazıyı bulduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Çok mutlu oldum

Yorum Yazın