12 Mart 2012 Pazartesi

Tanımlar

Kavramlara düşkünlüğümden bahsetmiştim. Benzer anlama gelebilir gibi görünen konularda önce kavramları tanımlarım, “benim tanımım şudur?” diyerek yanlış anlamaları engellemeye çalışırım.

Kendi uzmanlık alanımda kavramlara daha da hassasiyet gösteririm. Bir yerde (örneğin Vikipedi’de) yanlış olduğunu görürsem düzeltmek isterim. (Aşağıda benim düzelttiğim kısmı yer alıyor. Ancak devamını düzeltemediğim için yanlış devam ediyor.)

Müşteri odaklılık için çeşitli kaynaklara baktım. Google’da araştırdım. Aşağıdaki görüntü çıktı.

İlk yazıları okudum. (Sonrakiler – yukarıda kırmızı çerçeve içine aldıklarım – zaten bana ait 😛 ).

Bazıları yanlıştı. Bazıları konuya yaklaşıyor ama tanımlamıyordu. Bunca yazı arasında müşteri odaklılığın düzgün, ölçülebilir ve karşılaştırılabilir tek bir bir tanımına rastlayamadım. Oysa, ölçemediğimiz bir şeyi yönetemeyiz. Demek ki, müşteri odaklılığın tanımını da Operasyonel Tanım’da aktardığım gibi, ölçülebilir duruma getirmeliyiz.

Bu nedenle hem müşteri odaklılık, hem de yaşam boyu değer kavramlarını ölçülebilir ve karşılaştırılabilir şekilde tanımladım ve www.uzaktanCRMegitimi.com‘da yayınladım.

Yaşam boyu değer (adı üzerinde) ölçülebilir bir değerdir ama…

Müşteri odaklılık, müşteriye hak ettiği hizmet seviyesini sunmaktır.

“İyi de… Nasıl ölçüyoruz?” derseniz, Müşteri Odaklılık nedir? yazısını okuyun.

😉

 

 

 

Etiketler: ,

Kategori: CRM

“Tanımlar” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Kavramlara düşkünüm. Tartışmalarda tanımlanmayan kavramları konuşmaktan hoşlanmam. Belki de bu nedenle, kavramı anladıktan sonra sürekli örnek verilmesi beni kitaba düşman ediyor

  2. Tartışmalarda yer almayan ve/veya tanımlanmayan kavramları konuşmaktan hoşlanmam. Yanlış anlaşıldığım zaman sert tepki göstermemin nedeni de budur.

Yorum Yazın