29 Mayıs 2008 Perşembe

THY on-line (mı?)

İzmir’e gitmek için THY’nin internet sitesinden bir gün ve saat seçtim. Asistanımdan bana bilet almasını istedim. Elektronik bilet değil, gerçek bilet geldi. Yadırgadım ama nedenini araştırmadım.

Uçuşa 24 saat kala on-line checking ve yer rezervasyonu yapmak istedim. Olanaksız idi. Bu uçak, THY’nin uçağı değildi. Anlaşmalı bir şirketin uçağı idi. Telefon ile denedim. Yine başarısız oldum.

Mecburen işlemleri havaalanından yaptım. Bu sefer saha hizmeti iyi düzeydeydi. Uçağa bindim ve öğrendim ki bu uçakta her hizmet ücretli… Oysa, THY’nin sabah erken uçaklarında kahvaltı sayılabilecek bir şeyler veriliyordu. Hayal kırıklığı yaşadım.

Bildiğimiz gibi, THY bir havayolları sadakat programının üyesi oldu. Sizce bu “verimli” bir birliktelik mi?

Etiketler: ,

Kategori: CRM

“THY on-line (mı?)” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Sanırım THY kendine göre nispeten daha küçük ve dinamik olan havayolları ile rekabet edebilmek için böyle bir ürün farklılaştırmasına gitti. Siz belirtmemişsiniz ama söylediğiniz anlaşmalı firmanın Anadolujet olduğunu tahmin ediyorum.
  Böyle bir uygulamayı geçen hafta Hürriyet ekonomi ekinde Pegasus CEO’su Ali Sabancı anlatmıştı. Aslında bahsettiği bakış açısından bakınca böyle bir uygulama mantıklı görünüyor. Savunduğu görüşe göre bir “lokantaya gittiğinizde yan masadaki yenen salatanın, içilen şarabın parasını niye ben ödeyeyim?”. Aslında eğer ben sadece ulaşım istiyorsam, “nasıl olsa 40 dk, ayakta gitsem bile olur” diye düşünüyorsam mantıklı. Çünkü sunulan bu yiyecek içecekler bir şekilde bilet fiyatına yansıyacak. Ama amaç sadece ulaşım değil kalite ise burada böyle bir hizmet, bu beklentideki müşterileri hayal kırıklığına uğratabilir. Aslında THY’nin sizin hangi tipte bir müşteri olduğunuzu bilerek ilgili hizmete yönlendirmesi, eğer yapamıyorsa bu tip uçuşa ait hizmetleri önceden size haber vermesi gerekir diye düşünüyorum.

 2. Burada konu, kendimi aldatılmış hissediyor olmam.

  Ben THY’den bilet aldım. Bu nedenle yolculuk sırasında oturacağım koltuğu da 24 saat önce on-line rezervasyon ile seçmek istedim.

  Bu nedenle kahvaltıda birşeyler yemeği ummuştum. Ben bizzat Anadolu, Sun havayolları, vb.’den günü ve saatleri seçseydim, beklentim de o düzeyde olurdu.

  Fiyatlar da THY’den farksız idi üstelik.

  Bırakıyorum “hangi tipte bir müşteri olduğumu bilerek” kişisel düzeyde hizmet sunmayı… bari onları da on-line rezervasyona dahil etselerdi.

  Bilgi verilmesi, elbette sadece benim için değil, herkes için ön koşul.

Yorum Yazın