29 Aralık 2018 Cumartesi

2019’da Wings? HAYIR

15 yıla yakın zamandır Akbank‘ın Wings kartını kullanıyorum.

 • Bir ara en avantajlı kredi kartı idi. Bu nedenle kullanmaya başlamıştım. Önce Lounge hizmeti bitti. Ardından puanlar kuşa döndü. Ama alışkanlıktan ötürü kullanmaya devam ettim.
 • Eski bankacı olarak, yıllık kart ücreti ödemeye de itiraz etmedim.

Biriken puanlarımı nasıl kullanabilirim diye araştırmaya çalıştım. Akbank, Vista Turizm‘e bağlı “Gez Kanatlan” adı altında bir web sitesine yönlendiriyor.

Ailecek 1 – 2 gecelik “İstanbul’dan kaçış” diye adlandırılabilecek  İstanbul’a yakın, arabayla gidebileceğim (Abant, Bursa gibi) yerlerdeki otellere baktım.

 • Sitenin mimarisi çok kötü. Örneğin Bursa Bölgesi otelleri diye girince MariGold Otel yok, Bursa ve civarı deyince MariGold Otel var.

Her neyse… Oteli buldum. Ücreti gördüm. Ama ücretin kaç puan ettiğine dair bir açıklama göremedim. Puan eşdeğerini, adım adım ilerleyip fatura bilgilerine gelince göreceğimi varsaydım. Fatura bilgilerine gelmeden önce diğer aile fertlerinin bilgisini istedi.

Puanlarımın karşılayıp, karşılamayacağını, yani gidip gitmeyeceğimi bilmeden neden bu bilgileri gireyim ki” diye düşündüm. Oysa Gez Kanatlan (Vista Turizm) web sitesinde şöyle diyordu:

Bizden, faturalama öncesinde (ne amaçla olduğunu anlamadığım) bilgileri toplamaya niyetli. Oysa puanım yetmezse gitmeyeceğiz. Bu nedenle satın alma aşamasına gelemiyoruz.

Sundukları seçenek, otel ücretine bakacağım. Sitenin başka sayfasından puan değerini öğreneceğim, sonra geri gelip işlem yapacağım.

 • Azıcık müşteri deneyimi (veya kullanıcı deneyimi) bilen birileri olsa, bu kadar gereksiz işlemi yaparak müşteri kaçırmaya çalışmazdı.

🙁

Sonra uçak bileti için deneme yaptım. “Bir günlüğüne Antalya’ya gideriz, kendi otelimizi seçer orada zaman geçiririz” dedim.

İşlem başına 20 TL, toplamda 2 yetişkin için gidiş-dönüş 80 TL biletleme ücreti istedi.

Düşünsenize, kartını kullandığınız banka üzerinden sizden fazladan ücret alıyor. Hiçbir web sitesinden uçak bileti satın alırken ücret ödemiyorsunuz, Gez Kanatlan (Vista Turizm) 80 TL alıyor.

Şikayetimi hem Twitter’a

hem de Gez Kanatlan (Vista Turizm)’in web sitesine bildirdim.

Seçmek istediğim uçak + otel yolculuğunun Wings puanımı aşıp aşmadığını öğrenmeden önce, diğer yolcunun bilgilerini istemesi anlamsız. Önce fiyat bilgileri ve bunun wings puanı ile ödenip ödenmeyeceği gelmeli, gez kanatları ile devam edeceksem diğer yolcunun adı sorulmalı.

Şikayet bölümünde daha az harf kullanmak için “uçak ve otel” yazmadım, “uçak + otel” yazmıştım. Oradaki “uçak + otel” deyimine dayalı bir yanıt vermişler.

Sayın ÖZMEN,

Uçak+ Otel kısmın dan Uçuş bilgileri ve Konaklama yapmak istediğiniz oteli seçtikten sonra size (TL) üzerin den fiyat verir bunu (Wings mil puan hesaplama ) bölümün den hesaplayıp tutarlarınız kontrol edebilirsiniz, İşleme devam ettiğiniz de sizden, misafirlerin bilgileri istenir ve ödeme adımına yönlendirir.

Bu kısım da mil puan veya kıredi kartı ile ödeme seçeneklerinin yanı sıra avans mil kullanımı da banka kuralları içerisin de size sunulur,

Twitter yorumunuzu da incelediğimiz de servis bedellerini aldığımızı belirtmişsiniz.

Site üzerinden ücretli satış da yaptığımız için (mil puan ) ile ödeme butonunu üzerinden işlem yaparsanız hizmet bedelinin düşülerek işlem yapıldığını göreceksniz,

Dikkat ederseniz, müşteri deneyimi (veya kullanıcı deneyimi) açısından yeni birşey söylemiyor. Aksine, yanlış kurguyu savunuyor. Yardımcı olacak tek bir cümle yok. (Bu arada, mesajdaki dilbilgisi yanlışları kendilerine aittir.)

Yukarıda “mil puan üzerinden işlem yaptığımda hizmet bedelinin düşeceğini” söylüyor ama, o hizmet bedeli yüzünden bahsettikleri aşamaya gelemiyoruz.

Yukarıda yazdıklarımı kendilerine (ve Akbank’a) uzun bir yazı ile bildirdim.

Düşüncelerimi de Twitter’da paylaştım.

İki hafta boyunca ilgili taraflardan ses çıkmadı.

Ailecek en çok Wings kart kullanıyorduk. 2018 yılının son işi olarak ek kartları iptal ettiriyorum. Puanlarımı kullanabilirsem, ilk fırsatta asıl kartı da iptal edeceğim. Peşinden koştuğum puanların bedeli, neredeyse yıllık kart ücretine eşit zaten.

2019’da hayatımda ne Akbank, ne Wings, ne de Gez Kanatlan olacak.

Onlar bilmese de… Cüzdanda tek kartlık yer bile değerli.

.

Etiketler: , , , ,

Kategori: CEM, CRM

“2019’da Wings? HAYIR” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Tanjan Ozbilgi
  Çok güzel bir karar. Özellikle Akbank. Yıllar önce yaşadığım saçmalık yüzünden (gençlik yıllarımda) ilişkimi kestim. Bir daha da kapısından girmedim.
  .
  Meric Atuna
  Doğru karar, ilk önce Mine ve sonrasında adaşım Meric de gittikten sonra Wings kart tırt oldu, hic kullanmamaya çalışıyorum …
  .
  Hatice Şahin
  Aynı deneyimi 2 gündür yaşadım ve bugün Akbank’a artık kendilerini hayatimdan tasfiye edecegimi söyledim. Sanırım müşteri ve kâr konusunda doydular, pek de umurlarında olmadı (kart limitim ve harcamam yüksek olmasına rağmen).
  Değişiklik iyidir, 11 yıllık ilişki monotonlaşmıştı zaten
  .
  Bircan Hanci
  Ya öyle demeyin. Adamlar güzel kampanya yapıyorlar. Misal binek otomobil sahibi olarak 500 tl lik ilk akaryakıt alımında süper chip para teklif ettiler.
  .

 2. Ata İsmet Özçelik – ‏ @ataozcelik
  Bence gec bile kalmissiniz, wings card’in ne yazik ki hicbir avantaji kalmadi. Bu tarz biriktirme tabanli kartlar banka icin finansa yuk oldugundan artik hic istenmiyor.
  .
  Furkan ÇAYIR – ‏ @frkncyr
  Ürün/hizmet aldığım firmaların çözüm üretebileceğine dair benim inancım kalmadı artık. Geçen gün turkcell müşteri temsilcisiyle -yine- kısır bir muhabbete girdikten sonra buna emin oldum.
  .
  Selim – @msimre
  Ne doğru uyarılar, saptamalar… benzer bir sorunu @YapiKrediWorld ile yaşadım; tüm harcamalara kart kullanmama rağmen çok az puan (1200:1) ve giderek artan yıllık hizmet bedeli. @Enparacom a geçtim. Yıllık hizmet bedelini onlar ödüyor:)
  .

 3. Servet ozarslan :
  31 Mayıs 2019
  9:45 pm

  Aynen benim de şu an puanım gidiyor ama Akbank da benden gidiyor.
  Bu kadar kotu web sitesi olamaz bilmece gibi
  Neden telefonla olmuyor herkes internet kullanmak mecburiyetinde mi?

 4. Hakan tekil :
  1 Eylül 2019
  1:13 am

  Akbank in gezkanat sitesi ile MİL puan kullandırması tam bir fiyaskodur. Bir yıl içinde kullanabileceğiniz mil puan sadece 1500 milpuan .parasal değeri 1450 tl civarındadır. Yani tek başınıza uçakla bir şehirden diğerine gidip bir otelde 5 gün kalamazsınız. 1500 milpuan toplamak için yaklaşık 350.000 tl harcamalısınız. Bir yıl içinde , eğer yaptığınız harcama kalemleri geçerli ise , değilse 500.000 tl ve üstü. Yani mil puan biriktirmenin anlamı Akbank ta yok.

 5. 2010 yılından beri tam 9 yıldır wings kullanıyorum puan kazanmak çok zor gez kanatlan denen site zaten tam uydurmasyon banka faiz politikası piyasının tavanı ve ben zevk alala bu hattı kapattım.Öyle hemen değil önce her ay limiti düşürdüm her seferinde mil verelim teklifi yok yemem sonra tamamen kapatın talimatı.Akbank eskiden efsaneydi chip para olsun mil para olsun çok bilet aldım benzin aldım bedava ama artık hamallık.miles and smiles kullanıyorum şuan sadece oda aynı gerçi aylık 20bin harcamaya en fazla 4000 mil yani bi uçak bileti için 2 ay ortalama 40bin tl harcamak gerekiyor.Kartlar eski avantajını kaybetti

Yorum Yazın