2 Ocak 2010 Cumartesi

Yeni yıl ve CRM

Yıllar önceydi…

Lüks markalarımızdan biri… Bir sene önce yılbaşında kırmızı kadın iç çamaşırı satın alan erkek müşterilerine yılbaşı tebrik kartı göndermişti.

kirmizi_eleman

Posta ile… (e-posta değil) Markanın süslü zarfıyla… Hani kadının “eşime ne gelmiş acaba” diye merak edip açacağı güzellikte…

Yanında da indirim olanağı… “Eğer bu sene de kadın iç çamaşırı alırsanız, size olağanüstü indirim…

Sonuç… Evlerde kavgalar… Boşanma mahkemeleri…

😛

Yaşı 40‘ın üzerinde olan yüzlerce kişiye sordum. Kendi karısına iç çamaşırı alan sadece iki kişi duydum.

😉

Her zaman söylüyorum, yazıyorum. Veri’yi bilmek yetmez. Öncelikle işinizi bilecek ve müşterinin deneyimini anlayacaksınız.

😀

Yeni yılınız kutlu olsun.

😀

Etiketler: ,

Kategori: CRM

“Yeni yıl ve CRM” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Hocam bu sorun üretimden satışa kadar her aşamada var, insanlar bazen uzmanlaşmayı robotlaşmak olarak algılıyorlar ve işlerini bu şekilde yaptıklarında başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Ben çalışanlara iki türlü empati öneriyorum, birincisi elbette müşteri ikincisi de patron.. gerçek patronlar bu tarz hatalara düşmezler.

 2. Hahaha! 🙂

 3. Uğur Hocam, Bu sene biz de müşterilerimize eğlenceli bir ekart yollamak istedik. CRM programımızdan iletişimde olduklarımızı ayıkladık ve toplu şeklide gönderdik. Tıpkı aşağıdaki linkteki gibi firmanın web sitesinin önünde mini etekle dans eden bir noel anne. Her ne kadar müşterilerimizi filitreleskte (-umreye.com, -hac2010.com) birkaç müşterimiz bundan alındığını eposta ile bildirdi.

  http://www.sunumax.com/demo/yeniyil/index.php?link=http%3A%2F%2Fwww.ugurozmen.com

 4. Canan Onat :
  2 Ocak 2010
  4:41 pm

  Hımmmm… CRM değil ama (çok pardon) HIYARem olmuş… Bundan sonra akılsızca yapılan ve müşterileri bağlamak yerine gıcık eden projelere HIYAREM projeleri desek?

 5. Canan,
  Bu olağanüstü CRM başarısı kime ait biliyor musun?
  http://www.cnnturk.com/FINANS/haber_ic.asp?id=405381
  😉
  Ben olayı, 06.03.2002 tarihinde Hürriyet’den okumuştum.

 6. Kaş yaparken göz çıkartmak bu olsa gerek 🙂

 7. Burada bahsi geçen “lüks marka” yeterince eleştirilmiş. Burada hata sadece markada değil! Tüketici de müthiş bilinçsizmiş. “Dere geçerken at, rüşvet alırken eş değiştirme” sözüne ilave olarak iç çamaşırı alırken iletişim bilgilerini kimseyle paylaşma! özdeyişini de tüketicinin duymuş olması lazım. 🙂 🙂 Zira dünyadaki hiçbir CRM programının aradaki farkı ayırt edebileceğini sanmıyorum. Son olarak; ben bu lüks markanın yerinde olsam müşteri memnuniyetini tekrar kazanmak için acele pırlanta işine girerdim. 😉

 8. Bu yazı, “veri tabanına dayalı pazarlama” ile CRM farkının örneklerinden biri

Yorum Yazın