28 Kasım 2012 Çarşamba

Facebook, telif, filan

Dünkü Facebook telif hakları muhabbeti üzerine birşeyler yazmıştım. Kısa bir not daha yazmak istedim. 

O deklarasyonu yayınlayanlar kendilerine şu soruyu sormalıydı. “Benim içeriğimi Facebook ne yapacak.?”

Profil resmimi reklamlarda mı kullanacak, arkadaşlarımla gittiğim yerleri mekan promosyonunda mı gösterecek, güzel cümlelerimi şiir mi yapıp para kazanacak, videolarımla kısa film yarışmalarında gelir mi elde edecek.?..

😉

Acaba daha değerli olan içerik midir yoksa kişisel verilerin, baktığın videolar, ilgilendiğin markalar, paylaştığın mekanlar, siyasal ve ideolojik görüşlerin, yaşam tarzın, mezun olduğun, evlendiğin, bebek beklediğin, çocuğunu büyüttüğün, kovulduğun, işten ayrıldığın, yeni iş bulduğun, boşandığın, filan mıdır?

Bir kurumun senin hakkında bilmek istediği; bu sayede anlamlı ve sürdürülebilir tekliflerde bulunmayı sağlayacağı bilgiler midir?

  • Hatta, davranışsal ipucu veren bilgiler o kadar değerlidir ki, adın, soyadın, doğum tarihin verisi ucuz kalır.

Verileri değil içeriğini koruyanları neye benzettiğimi burada yazamayacağım. Çırıl çıplakken kendini korumak için gözünü kapamak gibi diyeyim, siz anlayın.

😉

Beğendiğim 2 uyarı ile devam edeyim:

1)

“In response to the new Facebook guidelines I hereby declare that çalarsanız çalın lan, Kafka’yım da müsvette nüshalarımı paylaşıyorum sanki.”

Maalesef kaynağını bilmiyorum

2)

“Facebook’un yeni kullanım koşullarıyla ilgili dönen geyiğe istinaden; tarafımıza ait her türlü paket, tarife, cihaz, kampanya ile ilgili görseli, videoyu, içeriği gönlünüzce ve fütursuzca paylaşabileceğinizi beyan ederiz. Ne de olsa tüm o avantajlı tekliflerimizin hepsi zaten sizin için. Siz paylaşmayacaksınız da kim paylaşacak? (Beğenenler Konvansiyonu uyarınca) 

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırın. Yapıştırın ki hem Facebook’la ilgili bu haberin gerçek olmadığını hem de Avea’nın eğlenceli ve avantajlı dünyasını herkes bilsin. Bilemeyenler de öğrensin. (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Dondurmacısı Yönetmeliği)”

Muhtemelen kaynağını anlamışsınızdır.

😛

Etiketler: , , , ,

Kategori: interaktivite

“Facebook, telif, filan” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Daha iyi anlatılamazdı, ellerinize sağlık 🙂

  2. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş.

Yorum Yazın