14 Kasım 2012 Çarşamba

Güzel tanışmalar

Geçenlerde iki gün üst üste güzel insanlarla tanıştım.

😀

Genç arkadaşımız okuldaki e-ticaret dersini izlemeye gelmişti.

– Bir girişim fikrin var ve onu hayata geçirmek?… diye sorarlarken

– Hayır. Benim girişim için hiçbir fikrim yok. Ama geleceğin internet şirketlerinde olduğunu düşünüyorum ve bir start-up’da çalışmak istiyorum” dedi.

 • Sohbet ettiklerim bilirler. Girişimci rüzgarı nedeniyle aslında profesyonel becerileri olup girişimci olamayacak gençlerin bile sürekli birşeylere koşturmalarının zararlarından bahsederim.

Kendini bilen ve rüzgara kapılmayan genç arkadaşa saygı duydum.

😉

Diğer genç arkadaşımız, çalıştığı şirkette sosyal mecralarla ilgileniyor.

– Herkes bana Facebook’da şirket sayfası açmamı söylüyor. Ama şirketimizin neden Facebook’da olması gerektiğine kendimi inandıramıyorum ki, patronumu inandırmaya çalışayım…” dedi.

 • Sohbet ettiklerim bilirler. Her şirketin Facebook’da sayfası olması gerektiğini söyleyenlere yıllardır “bazı şirketlerin Facebook’da olmasının anlamsızlığını” anlatıyordum. Şimdi o SMU’lar da benimle aynı fikirdeler.

Şirket çıkarlarını düşünen ve rüzgara kapılmayan genç arkadaşa saygı duydum.

😉

Çoğu insan ‘hiç hoşlanmadığını’ söyler ama… şahsen “Ben demiştim” demeye bayılırım.

😛

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: interaktivite

“Güzel tanışmalar” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Genel olarak profesyonel becerileri olan insanların girişimcilik hayalinin peşinden koşmasına mı karşısınız yoksa internet start up rüzgarına kapılmasına mı karşısınız?

  Bana 2.si gibi geliyor…

 2. Egemen Eroğlu :
  14 Kasım 2012
  8:13 pm

  Çalışanların %85′i, çalışanların %15′ini çalıştıracağı günlerin özlemiyle çalışıyor. http://bit.ly/T3fEbx

 3. Uğur hocanın anlattıkları inanılmaz hoşuma gider. Geçenlerde yazdığı blog yazısında, bu “ben demiştim” konusuna değinmişti. Benim de başıma sık sık geliyor.

 4. Aslında girişimci olamayacak, ancak çok iyi profesyonel olabilecek insanların girişimcilik hayali peşinde koşarak becerilerini heba etmesine, sonra da kendilerini başarısız zannetmelerine karşıyım.
  .
  E-Tohum’da finale kalan fikirleri olan ama girişimci olamayacak bazı gençlerin durumlarını izledim. Bazılarını uyarmıştım. Sonraki durumlarına üzüldüm. (Fikirleri güzeldi – yani konu fikir değil – davranış ve bakış açıları girişimci olmaya uymuyordu.)
  .
  Diğer yandan start-up’lara karşı değilim. Bilgi olarak da, maddi olarak da desteklediklerim var. Onların girişimci ruhu ile benim profesyonel becerilerim birleşirse, işe yarar diye düşünüyorum 🙂 İki taraf da profesyonel olsa, yenilikler oluşmaz; iki taraf da girişimci olsa, sürdürülebilirlik azalır.
  .
  Sayende şimdi aklıma eski bir yazı dizisi geldi.
  http://ugurozmen.com/is-hayati/kurumsal-sorunsali
  http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/kurumsal-mi-girisim-mi
  http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/kurumsal-mi-girisim-mi-2
  http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/kurumsal-mi-girisim-mi-yanitlar-1
  http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/kurumsali-isterken
  http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/kurumsal-mi-girisim-mi-ek-sorular
  http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/onayim-olmadan-asla

  🙂

  Bunları okuyunca “girişimci düşmanı” sanılacağımı biliyorum. Benim demek istediğimi Devrim Demirel’in e-tohum yazısının http://www.etohum.com/girisimcilik-psikolojisi son paragrafı anlatıyor.
  .
  “Sıradışı bir başarı ne standart bir ruh haliyle başarılabilir, ne de problemli ruh halleriyle sürdürülebilir”. Kendimi girişimcinin büyük özveriyle elde ettiği başarısını sürdürmekten sorumlu hissediyorum da… O nedenle benzerlerim de diğer start-up’ları korusun diye uğraşıyorum.
  .
  Sen 2 satır sordun, ben blog yazısı kadar yanıtladım. 🙂 Bir yazı heba mı oldu acaba…

 5. Egemen Eroğlu,
  .
  O %85 gerçekten hayalleri ile besleniyor. Bu haberi görmemiştim. Ama benim o “bir işte çalışırken kendi yerini açmak” hayalindeki arkadaşlarla anılarım var. http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/oncelik-sirasi
  .
  İşte girişimci olamayacak (ama benim dediğim anlamda profesyonel de olamayacak) sadece ücretli çalışabilecek biri daha…

  😛

Yorum Yazın