12 Kasım 2012 Pazartesi

10 – 20 sayfalık kitaplar

15 – 20 sene önce başladı bu eğilim. Sonra tüm kitaplar böyle oldu.

Kitabın konusu tek cümle:

Fark yaratmazsan piyasadan silinirsin.

veya

Başarı tesadüf değil, binlerce saat çalışmanın sonucudur.

veya

Fikir iyi ise birkaç kişiye söylemen yeterli, onlar herkese yayarlar.

veya

Tüm pazarla uğraşma, köşeni kap, orada büyü.

ve sizin aklınıza gelen onlarca örnek…

😉

Böyle yüzlerce kitap var. Son dönemlerin tüm “çok satan” (best sellers) kitapları bu şekilde. İlk 10 (bilemediniz 20) sayfayı okuyorum. Kavramı ve birkaç örneği anlıyorum. Sonra bir örnek daha, bir örnek daha, bir örnek daha, bir örnek daha, bir örnek daha… Hikayeleştirme şahane…

Okuyamıyorum, sıkılıyorum, kitap elime yapışıyor, iki sayfa çevirince uykum geliyor, baş ucumda haftalarca bekliyor, suçluluk duyuyorum, kendimi kötü hissediyorum…

🙁

Kavramlara düşkünüm. Tartışmalarda tanımlanmayan kavramları konuşmaktan hoşlanmam. Belki de bu nedenle, kavramı anladıktan sonra sürekli örnek verilmesi beni kitaba bağlamıyor, aksine soğutuyor.

Her 8 – 10 sayfasında yeni birşeyler öğrendiğim kitapları daha çok seviyorum.

  • Bazı dostlar da benimle aynı fikirdeymiş. Öğrenince sevindim.

😉

Eğer bana “Çok konuşuyorsun, blog’da yazıyorsun ama… kitap yaz da boyunu görelim” derseniz haklısınız.

200+ sayfalık taslağını 3 yıl önce bitirdiğim CRM kitabı, bu yıl da yayınlanamayacak. Anlatırken iyiyim ama, yazarken güzel hikayeleştiremiyorum.

😛

EKLEME: İlk bir saat içinde gelen Twitter yorumları 

Kategori: İş hayatı

“10 – 20 sayfalık kitaplar” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

  1. Uğur Bey, çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Kitaplardaki bu yozlaşma benim de dikkatimi çeken bir durum ve beni çok rahatsız ediyor. İnternetteki ücretsiz kaynaklardan derlenip büyük puntolarla sayfa doldurularak hazırlanan kitaplar, zaten okumayı sevmeyen ülkemizde kitap sektörünün iyice daralmasına neden olacak gibi. Yakında Türkçe kitaplara hasret kalacağız bu gidişle.

  2. Bence, bu bloğu(CRM ile ilgili yazıları) kitap olarak yayınlasanız dahi okunan bir kitap olacaktır. Kaldı ki sizin elinizden çıkmış gerçek bir kitap… eminim çok okunacaktır.
    Saygılar.

  3. Şükrü,

    Teşekkür ederim. CRM yazılarını ayırıp http://www.uzaktanCRMegitimi.com da yayınlıyorum. Başlangıç düzeyinden uzmanlık düzeine kadar 400’e yakın yazı var o sitede. Ben de onları bir sıraya dizip kitap haline getirdim ama… Nedense sonuca ulaştıramadım.

  4. Fatoş Karahasan, pazarlamanın bugüne gelmesine neden olan onlarca önemli kitabın özünü yazmış, anlamlı özetlerini vermiş. Öylesine ki, 10 – 20 sayfalık kitapların bazılarını okumanıza gerek bile kalmamış.

  5. Kitap önerilerim bu linkte

Yorum Yazın