8 Ekim 2009 Perşembe

ABD'de MBA (2)

ABD’de MBA hakkında isimli yazıda uçakta okuduğum bir dergiden bahsetmiş, ve bazı kısımlarını tercüme ederek yayınlayacağımı söylemiştim.

Holly O’Dell tarafından yazılmış. Yönetici eğitimindeki trendleri ele almış. Magazin tadında… (Uçak dergisinde de makale şeklinde yazacak değil ya…)

Bu trendleri birer ikişer yazacağım.

İlki …

😉

Tamamlayıcı yaklaşım: (integrative)

Giderek daha fazla üniversite, silo anlayışını terk ediyor.  Sadece finansman, muhasebe, üretim veya pazarlama’dan birini değil, bütününü görecek şekilde yetiştirmeye çalışıyorlar. Değişik branşların hocaları, aynı konuyu tartışıyorlar. Katılımcılar, değişik bakış açılarını öğreniyorlar.

Los Angeles’deki Southern California Üniversitesi’nin Marshall İşletmecilik Okulu’nda akademisyenler, bir üst yöneticinin günlük hayatında karşılaştıklarını bütünsel bir şekilde kapsayacak bir program izliyorlar.

Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton İşletmecilik Okulu’nda, öğrenci Executive MBA programına kayıt olduğu zaman sınıfta, değişik iş geçmişi olan bir gruba atanıyor. İlk yıl boyunca çeşitli grup projelerini birlikte yapıyorlar ve değişik konularda birbirlerini destekliyorlar.

Evanston – Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nin Kellogg Yönetim Okulu’nda, sadece (finansman, muhasebe, üretim, pazarlama… gibi) değişik fonksiyonlar değil, büyük şirketler, küçük girişimler, aile şirketleri, kar amacı olmayan organizasyonlar… gibi değişik tecrübelerin de bir arada olmasına dikkat ediliyor.

Böylece daha iyi içgörü ile yetiştirilmeye çalışılıyor.

🙂

ABD’de MBA serisindeki gelecek yazı:  Liderlik (Okulların bu konuda yaptıklarından kısa özetler)

Elbette arada başka iş hayatı ve CRM yazıları da olacak…

🙂

Etiketler: , ,

Kategori: İş hayatı

“ABD'de MBA (2)” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Bu yazının devamı…

Yorum Yazın